Choď na obsah Choď na menu
 


Priechod

Justin Cronin:
Priechod

Ikar, 2010

Projekt Noe – tajný vládny experiment, ktorého cieľom je premeniť ľudské telo na smrtiacu zbraň. Lenže čosi sa škaredo pokazí. Dvanásť testovaných subjektov utečie a roznesie vírus meniaci ľudí na ešte nenásytnejšie, smrtiacejšie a prakticky nezničiteľné bytosti. Trinásty subjekt, šesťročné dievča menom Amy, zachráni agent FBI. Spolu utečú do oregonských vrchov, ďaleko od civilizácie zasiahnutej katastrofálnymi dôsledkami Projektu Noe.

Priechod prináša vari až priveľmi reálnu víziu sveta, kde vládne strach a pud sebazáchovy a kde osud ľudstva možno spočíva na pleciach zvláštneho tichého dievčatka. Ambiciózny, silný príbeh z pera oceňovaného a rešpektovaného autora Justina Cronina epickým rozmachom zahŕňa prvky katastrofy a boja o prežitie, sebaobetovania, ale i nádeje, a zaraďuje sa medzi najčítanejšie tituly leta 2010.

 

    Priznám sa, nemám rád príliš bombastické reklamy na knihy a všakovaké odporúčania známych ľudí. Iste, je dobré knihu propagačne podporiť, ale priveľký „boom“ niekedy môže vystriedať sklamanie... Už sa mi to párkrát stalo a som tak trochu skeptický.

     Tento týždeň vychádza vo vydavateľstve Ikar kniha Priechod Justina Cronina, na ktorú vyspevuje ódy sám majster hororu Stephen King. Skepticizmus zapracoval ešte viac, keď som sa o nej dočítal, že sa venuje upírskej tematike. Nebolo jej azda už akurát tak dosť?
      Spočiatku nič nenasvedčuje tomu, že túžba po krvi bude mať dôležité slovo, dej plynie pokojne a postupne spoznávame jednotlivé postavy. Netreba sa ponáhľať, veď Priechod má bezmála 650 strán. Významnú rolu zohráva snaha získať nezdolné zdravie a dlhovekosť, pričom pátranie po nemožnom sa začína v bolívijskom pralese. Skupina výskumníkov je napadnutá agresívnymi netopiermi, avšak preživší biológ Jonas Lear sa nevzdáva vytýčeného cieľa. Vyprofiluje víziu Projektu Noe, do ktorého je zainteresovaná aj armáda. Väzni odsúdení na smrť sa stanú pokusnými králikmi – spravia z nich nositeľov vírusu napadnutých vedcov a pozorujú ich premenu na nové bytosti. Zmutovaný vírus má dostať aj šesťročná Amy, v ktorej agent FBI Wolgast, poverený verbovaním odsúdencov, vidí dcéru, o ktorú kedysi prišiel...
     Po sto rokoch svet patrí čudesným bytostiam s názvom „výry“ a ľudia sa krčia od strachu v kolóniách... Vo svojom vnútri ale stále nachádzajú „človečinu“ a nádej, že sa raz život vráti do normálu...
     Nevydarené experimenty sú vždy silným lákadlom pre spisovateľov i filmárov (spomeňte si napr. na film s Willom Smithom Ja, legenda), napriek tomu Cronin vdýchol tejto téme novú podobu. Veľkým plusom sú samotné postavy, ktoré si nemôžete neobľúbiť. Najmä v osobe Wolgasta sa skrýva viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. A to nehovorím o atmosfére, ktorá sa do vás zahryzne ako vírus a už vás nepustí.
      Odhliadnuc od pútavého rozprávania, román má aj ďalší rozmer – môže slúžiť ako výstraha, pretože výskumy sa rozvíjajú rýchlejšie, ako si myslíme, a človek nikdy nevie, kedy sa môže premeniť na výra .

      Dobrá správa je, že kniha je prvou časťou plánovanej trilógie a čaká ju aj sfilmovanie pod taktovkou Ridleyho Scotta.

Spracoval Marek

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

:))

(Miška , 25. 3. 2011 20:11)

Mne osobne sa kniha veľmi páčila. Hneď od začiatku ma pohltil jej dej a ak som ju práve nečítala tak som sa tešila na chvíľu, keď ju znova budem môcť chytiť do rúk a ponoriť sa do deja:) Určite sa budem tešiť na jej pokračovanie:)

jaskyňa

(saša, 1. 12. 2010 19:40)

Po tom, čo tu Marek napísal, mi táto kniha pripomenula akoby pokračovanie filmu The Cave. Ako sa vírus či parazit (dôsledkom, ktorého ľudia zmutovali na netopiero-votrelcov) dostal na svet a takmer vyhubil ľudskú rasu... Toto má od romantiky poriadne ďaleko!
Ak má prvý diel 650 strán, o čom budú ostatné časti trilógie... zrejme v nich rovnako o romantiku nepôjde...