Choď na obsah Choď na menu
 


Púštny kvet - Ikar

 Obrázok Waris Dierieová

Púštny kvet

Ikar 2010

Púštny kvet je fascinujúcou a zároveň šokujúcou spoveďou ženy, ktorá ešte ako dieťa unikla drsnému životu v africkej púšti a dnes jej tvár poznajú milióny ľudí po celom svete. Skutočný príbeh bývalej supermodelky vyvolal medzi čitateľmi obrovský ohlas a stal sa svetovým bestsellerom.

Waris Dirieová sa narodila v Somálsku do rodiny kočovných nomádov. V piatich rokoch prežila traumu, ktorá ju prenasleduje až doteraz. Ani ona sa nevyhla krutej tradícii tamojších kmeňov a musela podstúpiť drastickú obriezku. Keď ju chcel otec ako 13-ročnú vydať za oveľa staršieho muža, dievčina sa rozhodla postaviť svojmu osudu a utiecť za príbuznými do Mogadiša. Absolvovala strastiplnú cestu naprieč púšťou, no jej húževnatosť a vytrvalosť ju o niekoľko rokov neskôr vyniesli na svetové móla a obálky renomovaných módnych časopisov. Strhujúci životný príbeh Waris Dirieovej, ktorá dnes žije vo Viedni a pracuje ako mimoriadna vyslankyňa pri OSN, sa v roku 2009 dostal aj na strieborné plátna

Obrázok

Nové vydanie skutočného sfilmovaného príbehu. Waris Dirieová ako trinásťročná opustila svoju rodinu v Somálsku, aby unikla sobášu so starým mužom. Odišla poznačená každodennou ťažkou prácou, ale i takzvanou ženskou obriezkou, krutou tradíciou. Napriek ťažkej minulosti sa jej podarilo stať sa hviezdou svetového modelingu...

"Príbeh Waris je jedným z pozoruhodných príbehov o odvahe. Z púšte v Somálsku prešla do sveta vysokej módy, bojuje proti útlaku a vynára sa pred nami ako skutočná víťazka. Je najkrajšou inšpiráciou pre každého." Elton John.

Rozhovor s autorkou:

Ženská obriezka je vo viacerých krajinách sveta stále praktizovaná aj napriek tomu, že ju zákony zakazujú. Ako je to možné?
V prvom rade, výstižnejší výraz pre túto praktiku je zmrzačenie ženských genitálií (FGM), a nie obriezka, pretože účelom procedúry je zničiť ženskú sexualitu. Medzinárodné spoločenstvo tomuto problému stále neprikladá patričnú váhu. Zákony sú účinné len vtedy, ak sa uplatňujú a je kontrolované ich dodržiavanie.

Aké sú krátkodobé a dlhodobé následky ženskej obriezky?
Veľa dievčat zomrie krátko po zákroku na vykrvácanie, infekciu, šok či otravu krvi. Takmer v každej rodine praktizujúcej FGM sa nájde úmrtie spojené s touto procedúrou. Na verejnosti však o tom ľudia nehovoria, dievčatá jednoducho zmiznú. Všetky ženy, ktoré podstúpili FGM, si celý svoj život nesú fyzické i psychické problémy. Sex je neuveriteľne bolestivý a pôrod extrémne rizikový. Každý mesiac počas menštruácie trpia postihnuté ženy obrovskými bolesťami. Trauma, ktorú zažili v mladom veku, sa im v spomienkach vracia do konca života.

Myslíte si, že vlády jednotlivých krajín a medzinárodné spoločenstvo vynakladajú dostatočné úsilie na to, aby zabránili vykonávaniu ženskej obriezky?
Nie. Povedzme si úprimne: "Je to len ženský problém". Ak by sa táto vec bytostne týkala mužov, už dávno by bol problém vyriešený.

Aké sú podľa vás najúčinnejšie preventívne opatrenia?
Predovšetkým osveta, osveta a ešte raz osveta. A v druhom rade zákony, ktoré budú striktne uplatňované a kontrolované. FGM nemá nič spoločné s tradíciou, náboženstvom či kultúrou. Je to zločin a tá najcynickejšia forma zneužívania detí. Páchatelia musia byť potrestaní! Ľudia musia pochopiť, že medzinárodné spoločenstvo tento zločin na deťoch neschvaľuje.

Bojujete za to, aby sa vykonávanie ženskej obriezky zastavilo úplne, alebo ste len za menej krutú formu tohto zákroku?
Musí sa to zastaviť úplne a medzinárodné spoločenstvo musí na tento cieľ využiť všetky dostupné prostriedky. FGM je symbolom útlaku žien zo strany mužov. Svet sa musí postaviť za práva afrických žien.

www.developmentgateway.org

zdroj: www.gorila.sk

Pri tomto príbehu naozaj tečú slzy... Je až zarážajúce, že sa niečo také deje v súčasnosti a vôbec, že sa ženská obriezka preniesla zo stredoveku a nakazila mysle ľudí morom, krutosťou, hlúposťou.

Všetko podstatné už bolo vyšie napísané, ja za seba môžem len povedať, že tento príbeh osloví dušu, núti premýšľať, a v neposlednom rade, plakať. Kiež by už nikdy dieťa nemuselo prežiť bolesť zohavenia, zotročenia, lapené v pavučine tradícii, viery, fanatizmu.  Púštny kvet je román, ktorý sa vám zavrta do hlavy a ostane tam navždy. Oporúčam, ale zároveň musím napísať, že podobný príbeh sudánskej utečenky - Byla jsem otrokyní - na mňa zapôsobil ešte viac.   

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.