Choď na obsah Choď na menu
 


Siedma vlna

Daniel Glattauer

Siedma vlna

Tatran, 2011

 

 

Siedma vlna je pokračovanie románu Priateľ do dažďa, ktoré si po neočakávanom a búrlivom úspechu prvej časti viac-menej vynútili čitatelia.
Bežná téma mailovej korešpondencie sa stala v Nemecku kultovým bestsellerom, no pokračovanie bolo pre autora skôr skúšobným kameňom. Už nemohol skryť Lea a Emmi za slová, musel im dovoliť, aby sa stretli zoči-voči. Popredné miesto v rebríčku nemeckých bestsellerov dokazuje, že sa mu to plne podarilo.
E-mailová adresa bola zrušená. Toto triezve konštatovanie ukončilo Emmine nádeje na pokračovanie mailovej známosti s Leom. Leo odišiel za prácou do Bostonu a obaja sa vrátili do „reálneho“ života. Emmi to však nevzdáva, stále sa pokúša skontaktovať s Leom. Po deviatich mesiacoch sa jej to aj podarí. No situácia sa zmenila – Leo v Bostone niekoho spoznal. Tým sa začína druhá časť virtuálnej a virtuóznej romance.

 

Po úspešnom románe Priateľ do dažďa si jeho fanúšikovia vymohli od autora pokračovanie, aby sa dozvedeli, či internetový vzťah Emmi a Lea prekoná vážne rozpory, alebo naozaj skončí vo virtuálnom vzduchoprázdne.

     Leov odchod do Bostonu znamená niekoľkomesačnú odmlku, počas ktorej Emmi posiela na starú známu mailovú adresu správy, vracajúce sa obratom odosielateľovi. Úvodná smutno-zábavná komunikácia medzi Emmi a odmeraným správcom servera dáva tušiť, že na stránkach románu opäť nebudú chýbať vtip, bystrosť, hry so slovami a na ich pozadí rozvíjajúci sa romantický vzťah. Monitor počítača napokon čoraz častejšie prerastá do osobných stretnutí a čitateľ môže len obdivovať, s akou ľahkosťou autor zvláda prenášať ľudskosť a city do neosobného internetového sveta. Narastajúca láska, vo viacerých ohľadoch nedostupná, sklamania, hnev, ospravedlnenia... To všetko tvorí kolorit románu vo forme mailov, ktorý sa číta ľahko a rýchlo a zanechá vo vás chuť zapnúť počítač a napísať pár hrejivých viet milovanej osobe. Alebo... ktovie? Možno aj na vás čaká na webe niekto, kto vám prevráti život naruby...

     Hlavné postavy, hoci sú ukryté za možnosť vytvárania neprávd o sebe, sú plnohodnotné a neskĺzajú ku klišé. Možno sa niekedy budete cítiť previnilo pri čítaní cudzej pošty, ale ako inak by ste sa pohrúžili do tohto originálneho príbehu? Mená Emmi Rothnerová a Leo Leike sa už stali takpovediac kultom aj u nás. Oba diely sú veľmi úspešné a dočkali sa aj rozhlasového spracovania. Ak chcete siahnuť po modernom spracovaní starého známeho námetu lásky a priateľstva, knihy Daniela Glattauera sú na to ako stvorené.     

Spracoval Marek

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Glattauer

(Jana, 31. 10. 2011 22:26)

Akurát som čerstvo po sebe prečítala obe knihy - som veľmi spokojná. Dosť dlho som to odkladala - bála som sa trochu tých samých mailov. Ale knihy boli úžasné. Čítala som jedným dychom v každej voľnej chvíli. Veľmi originálne, vtipné aj romantické.

Pokračovanie knihy Priateľ do dažda:)

(Jožka, 22. 10. 2011 13:50)

Tak toto by som si chcela určite niekedy prečítať:), a ked je to take dobre ako Priateľ do dažda tak sa už veľmi teším:)