Choď na obsah Choď na menu
 


Smrteľný hriech

bibi.jpgAsia Bibi

Smrteľný hriech

Fragment 2012

 Skutočný príbeh kresťanky žijúcej v Pakistane, ktorá bola odsúdená na smrť za to, že sa pri práci na poli napila moslimskej posvätnej vody, a tým ju znečistila. Teraz je vo väzení a čaká na popravu. Bojuje za ňu mnoho vplyvných ľudí, vrátane pápeža. Niekoľko pakistanských politikov bolo zavraždených za to, že sa jej zastali. Výťažok z predaja knihy pôjde na právnikov, ktorí ju obhajujú, a na jej päť detí, ktoré zostali samé s otcom a musia sa ukrývať.

 

 

Táto útla kniha patrí medzi príbehy, ktorých je v dnešnej dobe požehnane, ale každý z nich je jedinečný, pretože svojou podstatou zatne do živého. Trpké osudy ľudí (a hlavne žien) v arabských či ázijských krajinách nenechávajú nikoho chladným. A jednou z nich je aj Asia, ktorá už niekoľko rokov trpí doslova pre maličkosť. 

Ako naznačuje anotácia, Asia je jednoduchá žena, kresťanka žijúca v moslimskom Pakistane, ktorá robí všetko pre svoju milovanú rodinu. Privíta každú možnosť privyrobiť si a keď má možnosť ísť ťažko pracovať na pole, neváha. Urobí však osudovú "chybu" - dovolí si napiť sa zo studne a za to sa na ňu znesie spŕška slov  i buchnátov. Netrvá dlho, kým ju nenávistní susedia obvinia z rúhania a urážky Proroka, čo sa rovná smrteľnému hriechu. Je uvrhnutá do väzenia a jej rodina čelí krutému útlaku. 

Popis Asiiných myšlienok, jej života a vzťahov je veľmi sugestívny a určite na vás zapôsobí. Vo väzení spoznáva aj osudy iných žien a človek musí len žasnúť, koľko z nich sa stalo terčom podivnej spravodlivosti v mene boha... Za Asiine práva bojujú aj vysoko postavení muži, ktorí si uvedomujú neľahké postavenie kresťanskej menšiny v Pakistane, avšak náboženská neznášanlivosť fanatikov je taká veľká, že ani oni sa nevyhnú "trestu smrti". A hoci na Asiinej strane stojí aj samotný pápež, Asia aj v súčasnosti ostáva za mrežami a kedykoľvek jej môžu siahnuť na život. 

Je zarážajúce, kam až siaha ľudská zloba a nenávisť voči ľuďom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vymykajú "normálu". Ale, na druhej strane, mnohí z nás Asiu a jej podobných po prečítaní knihy poľutujeme, ale po čase ich osudy zatlačíme do úzadia... Našťastie alebo bohužiaľ? Pre nás našťastie, pretože žijeme v menej drastickej spoločnosti, ale zároveň aj bohužiaľ, pretože možno práve vďaka takejto ľahostajnosti svet stále trpí... 

Spracoval Marek Zákopčan

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.