Choď na obsah Choď na menu
 


Tajný mandarín

 

Sara Sheridan

Tajný mandarín

 Ikar 2011
Obrázok Herečka Mary uvrhla hanbu na svoju rodinu, keď sa jej narodilo nemanželské dieťa. V zúfalej snahe vyhnúť sa škandálu ju švagor, ambiciózny botanik Robert Fortune, presvedčí, aby ho sprevádzala na výprave do Číny. Pre Východoindickú spoločnosť tam má ukradnúť čajové semená. Robert však pred švagrinou tají skutočnosť, že je špiónom Veľkej Británie, ktorá krátko predtým zvíťazila v ópiovej vojne s Čínou.
 Novinka Tajný mandarín je nezabudnuteľný príbeh o láske, vnútornej sile a nezlomnom odhodlaní – o silnej žene, ktorá sa rozhodne presadiť vo svete mužov. A o mužovi, ktorý sa nezastaví pred ničím, aby splnil svoje túžby. Robertova úloha je totiž nebezpečná – Číňania stále považujú Britov za nepriateľov, a keby zistili, že chce vyviezť čajové semená, čakal by ho trest smrti.
 Mary v ťažkých podmienkach smúti za londýnskym životom a svojím synom, ktorého musela nechať u sestry. Tisícky kilometrov od domova však objavuje pocit slobody a vychutnáva si čínsky spôsob života. S Robertom sa totiž museli prezliecť za mandarína a jeho sluhu. Prezlečená za muža získava nielen voľnosť, ale v nebezpečných situáciách nachádza v sebe neočakávané zásoby odvahy.

Tajný mandarín je to, čo Truman Capote nazval „faction“ – zmes reality a fikcie,“ vysvetľuje spisovateľka Sara Sheridanová. Bez mučenia priznáva, že dbala hlavne na to, aby vymyslela dobrý príbeh, ale vždy keď to bolo možné, zachovala historickú presnosť. Robert uskutočnil niekoľko dobre zdokumentovaných výprav do Ázie a všetko si dôkladne zapisoval, sústredil sa však hlavne na botanické objavy.

Viac o knihe Tajný mandarín Ikar 

Cz verzia v LK

Tajný mandarín

Obrázok Herečka Mary Penneyová přivolala hanbu na svou úctyhodnou rodinu, když se stala matkou nemanželského dítěte. V zoufalé snaze vyhnout se skandálu ji švagr, ambiciózní botanik Robert Fortune, přinutí, aby ho doprovázela do Číny, kde má ukrást rostliny čajovníků pro Východoindickou společnost.

Navíc Robert skrývá tajemství - je špiónem britské armády, která nedávno zvítězila v opiových válkách. Jeho poslání je nebezpečné - Britové jsou Číňany stále vnímáni jako nepřátelé a za vývoz čajových keříků hrozí trest smrti. V těchto tvrdých podmínkách Mary truchlí po svém životě v Londýně, a dítěti, které byla nucena opustit, zatímco její hněv vůči Robertovi narůstá.

Jejich poslání ses tává stále více ošemetným a Robert s Mary jsou nuceni se převléci za mandarína a jeho mužského sluhu. Tisíce mil od domova si Mary náhle vychutnává svou novou svobodu a čínský způsob života - a když se vyskytne nebezpečí, nachází v sobě neočekávané zásoby odvahy.

Tajný mandarín je nezapomenutelným příběhem lásky, odhodlání a odvahy - silné ženy rozhodnuté prosadit se v mužském světě a muže, který se nezastaví před ničím, aby naplnil své tužby.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.