Choď na obsah Choď na menu
 


A nebe truchlilo

Oldřiška Ciprová

A nebe truchlilo

 

Obrázok

 

Obrázok Romantický příběh lásky z českých dejin mladé autorky avšak napsaný v nejlepších tradicích tohoto žánru, se odehrává na počátku 14. století. Mladá princezna Eliška po předchozím zklamání již nedoufá, že by se mohla znovu zamilovat. Avšak když potká Walrama, mladého lucemburského šlechtice, který je tolik podobný Eliščině tragicky zesnulé lásce, neodolá a snaží s ním sblížit. Mladík je sice princezninou krásou uchvácen, má však obavy, že by se stal pouhým stínem její předchozí lásky. A tak i když se Eliška rozhodne pohřbít svou minulost, zapomenout a znovu milovat, nebude vztah milenců jednoduchý. Jeho budoucnost je dána povahami mladých hrdinů a určitě ji ovlivní i kolem nich běžící historické události.

 

Obrázok

Tešila som sa na tento príbeh. Dokonca veľmi, anotácia bola napísaná tak presvedčivo, že som jednoducho neodolala. A potom si hovorím, keď v Baronete niekto napíše vetu

" Romantický príbeh lásky z českých dejin o princezne Elišce Přemyslovně...", tak to musí byť fakt dobré...

Prvá facka nastala už na prvých 50 stranách... Romantika? Nedajte sa zmiasť, žiadnu tam nehľadajte.. Ani omylom...

Postavy ... príliš veľa na jednej strane, všetci do detaijlu pomenovaní, čo odsek to iná historická postava ( skutočná podotýkam) A tak som sa dozvedela, prečo zavraždili jedného kráľa, ako zomrel druhý, prečo a načo a kto s kým bojoval o moc, autorka pospomínala polovicu šľachtických rodín, niekoľko kráľovien, ktoré sa volali rovnako, tak som niekedy nechápala, o kom je vlastne reč.

Kým som sa ako tak zorientovala v rodokmeňoch bola som na strane 100 a stále som márne hľadala tú spomínanú romantiku...

A k samotnému príbehu...

Hlavní hrdinovia, Eliška Přemyslovna - princezná, ktorá dala popraviť jediného muža, ktorého milovala sa zahľadela do jeho dvojníka, Jana Luxemburského. To, že sa videla dva razy za dva roky po päť minút, to by ešte nebolo až také hrozné,ale ten príbeh samotný, ktorý autorka udáva ako romantický príbeh, by sa z celej knihy dal vybrať na dve strany. Tak to už na mňa bolo veľa.

Nehovoriac o tom, že je to skutočný príbeh z českých dejín, tak zavriem obidve oči, že napokon Eliška Přemyslovna zostane sama ( podotýkam, tak sa to kedysi  stalo ) a z veľkej lásky, ktorá vôbec nebola, zostane len nenávisť voči královne, ktorou sa Eliška stala, tak to ma dorazilo úplne.

Prosto, ten, kto túto anotáciu napísal, tú knihu nevidel ani z lietadla... Netvrdím, že sa niekomu nemôže páčiť, to zas nie, ale nie je treba ju strkať do jedného radu s románmi, ktoré majú podtitul - romantické... ( skôr historický životopis, aj to, ccc...)

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.