Choď na obsah Choď na menu
 


Intriky a láska

Small Beatrice

Intriky a láska

Obrázok

V originále: Intrigued (2001)

Vydal: Baronet, 2002, 2008

Obrázok

Román je příběhem nejmladší Jasmíniny dcery Autumn Leslieové odehrávajícím se v krutých dobách Cromwellovy revoluce, jehož vojska po popravě krále Karla I. pronásledují a vraždí královy stoupence. Proto musí Jasmína a Autumn uprchnout do Francie, kde se Autumn zamiluje a posléze vdá za pohledného markýze. Ten však brzy umírá a dívka se ocitá vydána na milost krále Ludvíka XIV. 
Proto se ihned po Cromwellově porážce vrací do Anglie ke dvoru Karla II., kde neunikne králově pozornosti. Mocenské zájmy mu však brání z ní udělat královnu, a proto ji nabídne jednomu ze svých příznivců, vévodovi z Garwoodu, jenž mu ve zlých dobách prokázal neocenitelné služby. Autumn však nemůže zapomenout, že vévoda ublížil její rodině, a nechce s ním spojit svůj život. Po mnoha konfliktech a nedorozuměních však najde štěstí v jeho náručí.

 

Obrázok

Aby bolo jasné hneď od začiatku: moja recenzia nemôže a ani nebude objektívna. Obdobie, v ktorom sa príbeh odohráva, mám načítané z Angeliky a ak aj niekomu, kto Angeliku čítal, ešte stále Angelika pripadá ako historická limonáda, tak po prečítaní Autumninho príbehu mu bude román Golonovcov oproti Smallovej dielku pripadať ako Chrám Matky božej v Paríži popri lovestoričke od Whistu. Historické postavy sa správajú a hovoria jednoducho až naivne, no čo urobila Smallová z Ľudovíta XIV. ... Ambiciózny, inteligentný a vznešený kráľ sa mení na chlapa posadnutého sexom a keď som došla k jeho prvému „milovaniu“ s hrdinkou, nevedela som, či mám zvracať, alebo šmariť knihu o zem (ešte šťastie, že ju mám požičanú, sorry, Janka). Vážne som uvažovala, že ju prestanem čítať. Pri „ľúbostných“ scénach s kráľom Karolom II. som mala podobný pocit. Keby to nebolo do plaču, bolo by to smiešne. A pritom to začalo tak dobre... Dramatický úvod, dej sa presúva z Anglicka do môjho milovaného Francúzska. Autumn má devätnásť a svoj prvý bozk dostane až okolo strany 100, takže som dúfala, že kniha nebude presexovaná. No potom sa to už zvrtlo na typickú Smallovú. Autumn sa zmení na doslova prostitútku, nevadí jej, že je milenkou kráľov, využíva situáciu („chcem titul a dom“), no na konci knihy sa s plačom priznáva, ako trpela. Vôbec to tak nevyzeralo!!! Jasmína sa tiež správa schizofrenicky: pri francúzskom kráľovi Autumn povzbudzuje, pri Karolovi II. je v šoku z dcérinej aféry. Myslím, že správanie Autumn a jej príbuzných (pri Ľudovítovi s Jasmínou a pri Karolovi s Charliem) perfektne charakterizuje veta na s. 310 : „Je to prvotřídní kurtizána a vy nejste nic lepšího než její pasák!“ Autumn je taká istá ako väčšina Smallovej hrdiniek: krásna, tvrdohlavá, temperamentná, vášnivá ... a prázdna. Okrem toho, v prvej tretine knihy som mala pocit, že neviem, kto je hlavná hrdinka, či Autumn, alebo Jasmína. Taktiež ma v príbehu doslova utrápilo miešanie rodokmeňov, a trochu rozľútostil smútok na konci knihy. („Všetky deti Skye O’Malleyovej sú už dávno mŕtve.“). No a prečo Smallová nazvala pokračovanie príbehov o rodine Skye Dedičky Skye O’Malleyovej, keď vo všetkých knihách ide iba o Jasmínu a jej deti, mi ostáva záhadou...

Ako hodnotiť? Jedno srdiečko za Francúzsko a k tomu ostatnému nech
sa vyjadria iní.

Spracovala Kristína

 

Náhľad fotografií zo zložky Bertrice Small

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.