Choď na obsah Choď na menu
 


Pán snu

Catherine Coulter

Lord of Falcon Ridge (1995) - Pán snu (Baronet, 2000)

p_n-snu.jpgDěj knihy se opět vrací do 10. století. Chessa, dcera krále Sitrika, se má provdat za syna normanského vévody Williama, unese ji však dánský princ Ragnor. Mladý otrok Cleve, kterého král Sitrik pověřil, aby nad jeho dcerou bděl, se ji vydává hledat. Bouře zanese loď únosců na ostrov Hawkwell a Cleve využije situace, aby se pokusil navrátit do rodného Skotska a pomstil se svým krutým nepřátelům. Nenarodil se totiž jako otrok, nýbrž jako syn náčelníka klanu, a do otroctví ho prodali. Jako čestný a statečný muž však musí nejprve splnit svou povinnost - zachránit Chessu. Získá nejen dívčino srdce, ale zároveň se mu podaří odhalit i pravdu o vlastní minulosti.

 

 

odd.--zelene-lisky.gif

     Román plynule nadväzuje na dve predchádzajúce časti tejto série. Chessu sme spoznali ako dcéru čarodejníka Hormuzeho z Pána ostrova, Cleve sa predstavil ako otrok, ktorého zachráni hlavný hrdina Pána tvrze. A tak sa s postavami z týchto kníh hojne stretávame aj v poslednom dieli vikingskej tetralógie.
     Ako už býva zvykom v tejto sérii, hrdinovia cestujú severskými krajinami, prekonávajú rôzne nebezpečenstvá a intrigy, upevňujú mužské priateľstvá a ženské spojenectvá, nachádzajú lásku a ... v tejto knihe sa zoznámia aj s lochnesskou príšerou, ktorá spolu s ďalšími čarami a mágiou aktívne zasiahne do deja.
     Jednoznačne najslabšia kniha z celej tetralógie, úplne zbytočná, zmätočná, čudná. Veľa vecí sa opakovalo (únosy, falošné tehotenstvá) a všetko bolo také... prekombinované. Hlavný záporák je opísaný ako totálny schizofrenik (autorkin zámer?), nechápete, ako môže byť na jednej strane taký krutý, prefíkaný a vzbudzujúci strach, a na druhej strane chvíľami šarmantný, inteligentný a o päť minút sa začne správať ako tvrdohlavé rozmaznané nerozumné decko, slaboch a hlupák, ktorého sa nik nebojí a všetci sa mu smejú. Pôsobilo to úplne nedôveryhodne; a takto rozpoltene sa občas správajú aj ostatné postavy. Čo malo za následok výsledný pocit z knihy: občas mi rozum zastával nad tým, čo som čítala, chvíľami som sa nudila a chvíľami úprimne smiala (v kapitole po svadobnej noci). Jediné, čím Coulterová nesklamala, boli už tradične nádherné opisy krajiny.
     Čo dodať na záver? Ak jediné, čo si z tejto knihy zapamätáte, je autorkin dovetok, kde píše, že verí na lochnesskú príšeru a že ju videla na vlastné oči, tak potom asi niečo nie je s týmto románom v poriadku.
 
pozn. na záver: knihu som čítala v anglickom origináli, možno český preklad veľa vecí zachraňuje ...
Kristína
 
 
Viking Series
1. Season of The Sun (1991) -
Čas slunečního svitu (Baronet, 2011)
2. Lord of Hawkfell Island (1993) –
Pán ostrova (Baronet, 1998, 2010)
3. Lord of Raven’s Peak (1994) –
Pán tvrze (Baronet, 1999)
4. Lord of Falcon Ridge (1995) – Pán snu (Baronet, 2000)
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.