Choď na obsah Choď na menu
 


Pán soumraku

Bertrice Small

The Twilight Lord (2007) - Pán soumraku (Baronet, 2010)

 1. Lara (2005) - Lara (Baronet 2009)
2. A Distant Tomorrow (2006) - Vzdálené zítřky (Baronet, 2009)

3. The Twilight Lord (2007) - Pán soumraku (Baronet, 2010)
4. The Sorceress Of Belmair (2008) - Čarodějka z Belmairu (Baronet, 2010)
5. The Shadow Queen (2009) Královna stínú( Baronet 2011)
6. Crown of Destiny (2010) Koruna osudu (Baronet 2011)

Obrázok      Lařina dobrodružství v kouzelné zemi Hetar pokračují. Lara záhadně zmizí během své návštěvy v Novém Cizozemí.     

     Dominus zoufale hledá svou milovanou ženu, ale když nemůže najít jedinou stopu, obrátí se Magnus Hauk na dva mocné spojence - na prince Kaliqa a svou tchýni Ilonu, nejmocnější mezi vílími královnami. Kdo Laru unesl a proč?

     Kol, Pán soumraku, se velmi těší ze svého vítězství. Lara je v jeho moci a její síla mu pomůže dobýt jak Hetar, tak i Terah.

     Ale vládce Hetaru kuje své vlastní plány - když se dověděl o zmizení Lary, domnívá se, že je Terah nyní zranitelný, a plánuje válku proti Magnusi Haukovi.

 

Obrázok

      Pobyt Lary u Pána súmraku Kola trvá rok. Lare bola odobratá pamäť, pretože je nevyhnutné, aby porodila Kolovi syna, dediča „Temnozeme“, a ako víla, stvorenie svetla, by takého niečoho nebola pri plnom vedomí schopná. Lara porodí dvojčatá, aby v „Temnozemi“ nastal rozvrat a aby svetlo bolo stále v rovnováhe s tmou. Zatiaľ sa v Hetare Jonah a jeho milenka Vilia, manželka Gaia Prospera, chystajú zvrhnúť cisára a samotný Gaius Prospero chystá Hetar do vojny proti Terahu. Keď sa Lara vráti domov, na pobyt v „Temnozemi“ zabúda a púšťa sa do odboja proti Prosperovi organizovaním akéhosi ženského hnutia. No ktosi sa jej pokúša votrieť do snov, ktosi ju ohrozuje, a tak princ Kaliq a vília kráľovná Ilona nemajú inú možnosť, ako navrátiť Lare pamäť...
      Ako som sa tešila z prvých dvoch dielov Hetaru, tak ma sklamal tretí. Kým Laru odporúčam mať vo svojej knižnici a Vzdálené zítřky určite prečítať, tak o Pánovi soumraku musím povedať len to, že ju treba požičať z knižnice, aby ste vedeli, ako pokračujú Larine osudy, a potom ju tam rýchlo vrátiť. Autorke totižto došli nápady a tí, ktorí poznáte jej štýl, tak určite viete, k čomu sa uchyľuje, keď už nemá o čom písať a potrebuje zaplniť strany. Áno, hádate správne, ku sexu. Zbytočnému, absurdnému občas až na smiech (Kolova mužská „výbava“) sexu vo všetkých možných podobách a formách, cez SM praktiky a voyerizmus až po sexuálne otroctvo či znásilňovanie. Sexuálne scény v každej kapitole okrem prvých dvoch, skrátka pornografická verzia štýlu fantasy. Smallová sa už očividne nedokázala dlhšie ovládať a vybúrila sa spôsobom, aký som u nej ešte nezažila. Priznám sa, že po kapitole, kde sa Lara stáva Kolovou družkou, som potrebovala deň na predýchanie, aby som dokázala čítať ďalej. A nejde tu len o Laru, tu sa sexu oddáva hádam každá vedľajšia postava. Čo mi ešte vadilo, bol Smallovej ďalší známy postup na zaplnenie strán: dookola opakovať niečo, čo už bolo povedané. Čitateľ už predsa vie, že Lara má svoj osud, pani Smallová ...
      Takže: ak sa dokážete prehrýzť temnou stránkou Hetaru a očividne aj samotnej autorky, čítajte. Ja len dúfam, že ďalšie časti budú lepšie. Ak nie, tak u mňa Hetar končí druhým dielom.

Kristína

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

no dúfam

(Kristína, 18. 6. 2010 21:20)

že v Čarodějke nebudú také zvrátenosti ako keď kat vraždil Kolove milenky priamo pred očami milencov a tých to ešte vzrušovalo ... no, čo je veľa, to je veľa, nešvihlo trošku Smallovej na staré kolená? :-)

Lara

(knihovnica, 18. 6. 2010 20:12)

Kristínka, môžem Ťa ubezpečiť, že Smallová si v poslednej časti poriadne vstúpila do svedomia a Čarodejku trocha vylepšila... Síce na prvú časť naozaj nemá, zas sme sa niekam posunuli :o)))
Inak s tebou plne súhlasím, mám z toho rovnaký pocit... Totálne ten skvelý príbeh Pánom Súmraku pokazila, šokovala - a to som si myslela, že Small ma už neprekvapí!!!
Túto knihu druhýkrát do ruky nevezmem.
Opakovanie... Tomu sa asi pri Smalovej nevyhneme :-)))) Inak by knihy mali minimálne o stovku strán menej :-)