Choď na obsah Choď na menu
 


Spomeň si

 

Judith McNaught

Spomeň si

Obrázok

Remember When (1996) 

Remedium, 2001 – Ráj (Baronet, 2002, 2008)

Obrázok Anotácia:

Román Ráj dává nahlédnout do života bohaté texaské smetánky. Při největší společenské události v Houstonu, na Orchidejovém plese, se znovu setkávají dávní přátelé Diana Fosterová a Cole Harrison, a čeká je výjimečná noc. Diana je svobodná a přes své bohatství zůstává stále nečekaně nezasnoubená. Cole je sice původem chudý ošetřovatel koní, nicméně má mrzoutského, ale zámožného strýce - ten jej nutí, aby se oženil, jinak jej nepřijme za společníka. Každá noc však jednou skončí a oni musí svou vzájemnou náklonnost rozvíjet tak, jako budují své obchodní říše.

 

 

Obrázok

Diana bola kedysi bohatá, ale po otcovej náhlej smrti sa ocitla aj s nevlastnou matkou, sestrou a jej starými rodičmi prakticky na dlažbe. Keďže však rodina držala pospolu, podarilo sa im založiť úspešný časopis a znovu sa vrátiť medzi smotánku. Cole je na tom opačne – keď sa spoznal s Dianou, bol chudobným študentom a privyrábal si ako ošetrovateľ koní. Keď sa po rokoch stretnú, Cole je už známy podnikateľ, no má problém: musí sa oženiť. Diana zase potrebuje udržiavať dobrú povesť časopisu, ktorá je nečakaným zrušením jej zasnúbenia ohrozená, a tak prijme Coleovu ponuku na manželstvo. Zvyšok príbehu je o tom, ako sa formálne manželstvo mení na manželstvo z lásky. Teda malo by to tak byť, ale nie je. V románe nie je žiadne napätie, žiadne vyvrcholenie deja, všetko je ploché a kniha len pokračuje a pokračuje ... a v skutočnosti sa nič nedeje. Priveľa priestoru sa venuje vedľajším postavám, medzi Coleom a Dianou nie je žiadna chémia, žiadna romantika. Doteraz neviem, prečo, kedy alebo ako sa hlavní hrdinovia do seba zaľúbili. Jednu chvíľu sa k sebe správajú chladne, ďalšiu kapitolu sa už milujú. Niekedy som mala pocit, že preklad je skrátený, pretože v zápletke chýba toľko vecí (napríklad Cole povie Diane: „pamätáš si, keď som povedal toto a ono?“ a pritom „toto“ vôbec počas deja nepovedal), ale overila som si, že to sama autorka napísala knihu takýmto otrasným štýlom. Mala som pocit, že Ráj ani nedokončím, čo sa mi stáva málokedy. A ešte k českému názvu knihy: nechápem, prečo slovné spojenie „remember when“ preložili ako „raj“, s dejom to nemá nič spoločné, myslím, že slovenské „spomeň si“ je oveľa trefnejšie...


Pozn.: Dianinu nevlastnú rodinu, a vlastne aj Dianu nájdeme v poviedke Dvojí expozice (Double Exposure) z knihy Dar lásky (A Gift of Love), čo je príbeh Corey, Dianinej nevlastnej sestry.

Spracovala Kristína

 

Náhľad fotografií zo zložky Judith McNaught

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Nazor

(lubica1995, 1. 7. 2009 21:55)

Cez túto knihu akurát "plávam", a tiež sa mi moc nedarí. Je to po prvý krát, čo som rozčarovaná, ale už viem, že nesmiem dať na hodnotenia druhých, tak to idem dočítať, hadam to zvládnem.