Choď na obsah Choď na menu
 


Triumf nehy

Judith McNaught

Triumf nehy

 

Obrázok

Tender Triumph (1983)

Remedium, 1999 – Něžný triumf (Baronet, 2. vyd. 2008)

Obrázok Anotácia

Román Něžný triumf je příběhem lásky Ramona Galverry a krásné a sympatické Katie. Katie je moderní a emancipovaná dívka, které poněkud vadí Ramonovy názory na život, přesto však souhlasí s jeho nabídkou k sňatku a vydá se s ním do Portorika, kde, jak se domnívá, budou žít na jeho farmě. Ramon však je jedním z nejbohatších lidí na světě a v současné době je poněkud ve finančních nesnázích jen kvůli tomu, že otec žárlí na jeho obchodní úspěchy. Ramon naopak neví, že Katie má za sebou neúspěšné manželství s arogantním právníkem, ze kterého se ještě úplně nevzpamatovala. Proto se jejich vztah nevyvíjí dobře a jen díky nádherné přírodě a pomoci přátel odvrátí hrozící rozchod a překonají vzájemnou nedůvěru, která se mezi ně vkradla.


Obrázok

 

Toto bola prvá kniha, ktorú Judith McNaughtovej vydali, a tak to aj vyzerá ...
Príbeh začína pre hlavného hrdinu dosť zle: dozvedá sa, že stojí pred krachom. Podľa anotácie otec žiarli na jeho úspechy. V skutočnosti je však otec tesne po smrti a zanechal Ramona v obrovských finančných problémoch. Keď sa Ramonovi pokazí auto, zastaví sa v najbližšom bare zavolať si, a zoznámi sa s Katie Connelyovou. Tá predpokladá, že nákladiak, ktorý stojí vedľa baru, je Ramonov (veď čo iné by Portorikánec mohol robiť, než byť obyčajný šofér, však áno) a z toho vznikne celkom „pekná“ línia Katieiných názorov na tohto príťažlivého muža. Kniha sa chvíľu odohráva v Štátoch, potom sa presúva na Portoriko, kde aj svadbou skončí. Príbeh je o rozvíjaní lásky medzi hlavnými hrdinami a o Ramonovej snahe zachrániť svoje obchodné impérium. V skutočnosti by sme mohli povedať, že Tender Triumph je o rozmaznanej rasistickej žene, ktorá stretne muža so silne patriarchálnymi životnými názormi, a na tomto základe sa má vybudovať ich vzťah. Katie je len krásna, sympatická ani trochu. A ten príbeh, niečo také nereálne som od McNaughtovej vôbec nečakala. Ako môže muž, ktorý sa pozná so ženou sotva týždeň, chcieť, aby s ním odišla do jeho krajiny a vydala sa zaňho, zvlášť keď ani nevedia, či to, čo je medzi nimi, je láska? Ramon nahovorí Katie, že prišiel o zamestnanie, a chce po nej, aby mu pomohla vybudovať život na polorozpadnutej farme. Ktoré dobre situované emancipované mladé dievča by sa vzdalo pohodlia a sľubnej kariéry a šlo žiť v neznámej, chudobnej krajine s nezamestnaným mužom, ktorého sotva pozná a ktorého životné názory sú v ostrom kontraste s jej vlastnými?

Spracovala Kristína

 

Náhľad fotografií zo zložky Judith McNaught

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Velmi pekne

(mirka, 1. 6. 2011 12:57)

Pre mna urcite uveritelny pribeh. Autorka velmi dobre vykreslila prototypy dvoch ludi odlisneho pohlavia, narodnosti a spolocenskeho postavenia. Hlavna hrdinka teda urcite nebola rasistka a ani tak moc rozmaznana - skor presny priklad zeny danej doby, miesta a vychovy (mozno aj ini pamataju, ako nam po ´89 pri navsteve zapadnych susedov vysvetlovali, co je zehlicka, pracka, telefon...).

Priemer

(Lissa, 9. 7. 2009 23:52)

Urcite nie je taka zla, sice tie jej predsudky su smiesne, posobi tam hlupo a celkovo dej nie je extra prepracovany hrdinovia konaju dost zvlastne..
Ale citat sa to pohodicke da ked nie je nic ine po ruke :)

Nazor

(lubica1995, 4. 5. 2009 16:35)

Ak by sme sa vžili do ich vzájomnej príťažlivosti, myslím si, že každá s nás by odišla s mužom aj keby nevedela do čoho ide. Mne sa velmi kniha páčila. a práveže verím, že je možné, aby sa to stalo.

nič moc kniha

(janka, 26. 2. 2009 8:50)

táto kniha sa mi dostala do rúk, prečítala som prvé dve kapitoly a hneď som ju aj odložila. Strašne nezáživne.