Choď na obsah Choď na menu
 


Ľúbim svojho partnera, ale...

3d-lubim.jpg
Občas príde k terapeutom partner s problémom ĽSPA (Ľúbim svojho partnera, ale...) a prinesie si zoznam ponôs: „Neváži si ma, kričí na deti, k mojim rodičom sa správa hrubo...“ a podobne. Aj keď je tento zoznam komplexný, nikdy nevysvetlí, čo sa stalo so všetkými sľubmi, ktoré si partneri dali: „Vždy ťa budem ľúbiť, v dobrom aj v zlom, až do konca života.“
Kde sú tie časy, keď sa im iba pri vyslovení mena najdrahšej bytosti zrýchľoval pulz, kde je ten pocit, akoby sa človek plný lásky vznášal?

A kam sa podelo presvedčenie, že s partnerom dokážu čeliť celému svetu?
Tieto dvojice sa chcú dozvedieť najmä to, ako sa ich vášeň zmenila z niečoho veľmi výnimočného na niečo bežné – no a nakoniec vyústila do sklamania. Je to pochopiteľné: veď bez pochopenia týchto príčin by sa im nič nepodarilo napraviť!

Anglický terapeut Andrew G. Marshall prichádza so 7-bodovým plánom, ktorý vám hlbšie vysvetlí jednotlivé fázy vzťahov, i to ako sa dá ich láska zachrániť.

Čo robiť, keď sa z partnerstva začne vytrácať vášeň a láska akoby už vyhasínala? Znamená to, že vzťah neodvratne speje k zániku? Alebo je možné, že sa človek do toho istého partnera zaľúbi znova? Možno ste si položili niektorú z týchto otázok aj vy – hoci občas nás ten druhý naštve, záleží nám na našom partnerskom vzťahu a chceme ho udržať.

Na spomínané otázky odpovedá Andrew G. Marshall v rámci partnerského poradenstva už 25 rokov a svoje skúsenosti sa rozhodol ponúknuť aj v knihe. Chcel, aby si ľudia uvedomili, že partnerská kríza ešte nemusí znamenať definitívny koniec.

marshall-maly.jpgMarshall vysvetľuje, akými etapami vývoja prechádza láska medzi partnermi, prečo z nej časom vyprchá vzrušenie, zmyselnosť, túžba a vášeň a ako a prečo vzniká pocit odcudzenia.

Presvedčí vás, že škriepky sú prínosom pre váš vzťah a zároveň poradí, že ak sa hádať, tak konštruktívne.

Možno ste si už aj vy neraz pomysleli – ľúbim svojho partnera, samozrejme, ale už to nie je ono. Čo v takom prípade? Inšpiráciu a možno konkrétnu radu nájdete v novinke Ľúbim svojho partnera, ale...

Z knihy Ľúbim svojho partnera, ale... cítiť autorovu hlbokú znalosť problematiky vzťahov a ľudskej psychiky. Návrhy jeho riešení sú konkrétne, svieže a inšpirujúce, jeho terapeutický optimizmus je nákazlivý. Šance, že si ho osvojíte a svojmu vzťahu vrátite jeho pôvodné kvality, sú vysoké.

 

Ako sa udržiava partnerské puto?

Väčšine čitateľov tento zoznam otvorí oči, tvrdí Andrew G.Marshall v knihe Ľúbim svojho partnera, ale... Dvojice v strese však zoznam preskočia alebo ho nebudú brať do úvahy.

Počúvajte. Partnerovi venujte maximálnu pozornosť, potvrdzujte jeho myšlienky, pýtajte sa ho na podrobnosti, aby vedel, že ho skutočne počúvate a vnímate.

Podeľte sa. Rozprávajte mu o svojich pocitoch, o tom, čo ste zažili, kým ste sa nevideli,

  o povinnostiach v domácnosti.

Dajte priestor veľkorysosti. Využite príležitosť a urobte za partnera niečo, čo nerobí rád, alebo ho prekvapte drobnou pozornosťou.

Dotýkajte sa. Pritúľte sa k nemu na pohovke, pohlaďte ho po ruke alebo sa s ním milujte.

Preukážte mu podporu. Choďte sa na neho pozrieť, keď športuje, vezmite si na starosť dieťa, keď partner ide na vzdelávací kurz pre dospelých, kúpte mu to, o čom sníva.

Pestujte spoločný humor. Žartovanie, drobné hlúposti a jašenie sa sú výborný spôsob budovania partnerského puta.

Urobte niečo navyše. Najviac si ceníme skutky, ktoré sa nášmu partnerovi nerobia ľahko, napríklad žartovanie o našej mame, ktorá má zložitú povahu, alebo súhlas so spoločným bankovým účtom.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.