Choď na obsah Choď na menu
 


Matematika lásky

matematika-lasky.jpg
Všetci sme v mnohých prípadoch rovnakí. Ak si odmyslíme výstrelky niektorých jedincov, málokto by odmietol šancu na pravú romantickú lásku. Nech už sme akíkoľvek, všetkých nás spája túžba nájsť večné šťastie. Naučiť sa, ako si pritiahnuť a udržať vysneného človeka, je dôležitá súčasť našej misie, ale dostaneme sa k nej neskôr. Toto umenie však nemá zmysel, ak nenájdeme toho človeka, do ktorého chceme investovať naše túžby....

Takto začína svoju knihu Matematika lásky Hannah Fry. S humorom a zároveň aj s vážnosťou, ktorá téme hľadania životného partnera prináleží, zamýšľa nad tým, ako nám môže matematika pomôcť pri problémoch s láskou.

 

Neexistuje téma, ktorá by priťahovala viac pozornosti, času a túžby, ako láska.
Láska je zdrojom inšpirácie nespočetných obrazov, vojen, básní a hudobných skladieb. Presne tak isto ako sa poézia, umenie a hudba snažia povedať o láske to, čo je ťažké vyjadriť slovami, robí to aj matematika. Samozrejme, matematika nám nemôže vysvetliť emocionálnu povahu lásky – emócie sa vôbec nesprávajú usporiadane, racionálne a predvídavo.

 

V knihe Matematika lásky nás Hannah Fry pozýva na fascinujúcu cestu po vzorcovh, ktoré definujú náš život, a púšťa sa do súboja s najčastejšími a najzložitejšími otázkami, ktoré s láskou súvisia:

Aká je šanca nájsť si lásku?
Ako presne fungujú online zoznamky?
Kedy by sme sa mali usadiť?
Ako sa vyhnúť rozvodu?
Kedy je správny čas na kompromis?
Môže nám teória hier pomôcť rozhodnúť sa, či sa po prvom rande ozvať?

 

Pomocou jedinečnej knižky Matematika lásky pochopíte ako funguje hľadanie partnera, chémia príťažlivosti, náhoda a pravdepodobnosť, koľko partnerov musíte spoznať, kým nájdete toho pravého, ako si ho potom udržať a následne aj to, ako pripraviť svadbu snov bez zbytočných vrások.

4 zásady správneho randenia

1. Buďte úprimný. Nezaťahujte do hry žiadne finty. Manipulácie a triky pri randení z dlhodobého hľadiska nefungujú. Úprimnosť vám garantuje najväčšie šance na úspech.

2. Buďte milý. Začnite sa družiť a pokračujte, dokým nedostanete znamenie, že treba zmeniť stratégiu.

3. Buďte provokatívny. Dajte si pozor na nevhodné správanie. Ak sa k vám niekto správa nepekne, zareagujte na to primerane. Ale nepreháňajte to. A ak vám niekto ublíži, tak potom:

4. Buďte odpúšťajúci. Rýchlo prejdite od zlej nálady k spolupráci. Ak budete niekoho trestať za jednu chybu, nič nezískate. Ak svoju reakciu preženiete, bude zlý aj váš partner a zrazu sa ocitnete v špirále zloby, z ktorej je ťažké vymotať sa. Choďte ďalej, vráťte sa k tímovej hre tak rýchlo, ako sa to dá.

Matematika lásky je ďalšia zo série
TED knihy: malé knihy, veľké myšlienky