Choď na obsah Choď na menu
 


ŽENY O SEBE: Eva Ava Šranková

zivot-v-hriechu.jpg
„Písanie ako také je čosi úžasné, avšak písanie pre niekoho, o kom iba tušíte, ba možno viete, že tam niekde netrpezlivo čaká na nový príbeh, je povznášajúce,“ vyznáva sa v najnovšom dvojčísle Knižnej revue spisovateľka Eva Ava Šranková.

Katarzia, ktorú pri písaní zažívam, sa slovami opísať nedá...

Netajím sa tým, že žijem a dýcham históriou, a verím, že z mojich príbehov je to aj cítiť. Som autorkou historických ľúbostných románov zameraných na európske dejiny stredoveku (Izabela. Láskou spútaní, 2011 – román preložený do českého jazyka ako Čas nevinnosti; Izabela II. V tieni Notre-Dame, 2012; Hriechy mocných, 2013) a členkou Literárneho klubu Janka Jesenského v Nitre. Napriek tomu, že moje romány sú pamätníkmi krutostí, ktorých sa dopúšťala stredoveká spoločnosť, pod hromadou špiny, násilností a intríg objavujem krásu a lásku.

O tom, že sa nebojím výziev, svedčí aj môj najnovší román, ktorý vo vydavateľstve Artis Omnis vyšiel v júni. Spracovávam v ňom tému, ktorú v beletrii dosiaľ nikto nespracoval. Život v hriechu je nevšedný príbeh o láske, zrade, odvahe a vzácnej relikvii z čias stredovekého Talianska, keď sa hrdinské, ale aj zvrhlé činy rytierov, často zaslepených bezohľadnosťou a túžbou po moci, nezmazateľne zapísali do dejín.
Odohráva sa krátko po Druhom lateránskom koncile, ktorý nielenže ukončil pápežskú schizmu, ale bol na ňom uzákonený aj povinný celibát kňazov a ich manželstvá boli zrušené. Som presvedčená, že tento zákon nebol z morálneho aspektu pre katolícku cirkev šťastnou voľbou. Nepochybujem, že sa stal príčinou mnohých zlých, často až neľudských činov zo strany duchovných, na čo opäť raz doplatili jednoduchí ľudia, nevynímajúc, pravdaže, deti...

Popri intrigách vo vtedajšej spoločnosti odhaľuje kniha príbehy troch hlavných predstaviteliek – Adelasy, Arianny a Alessandry – ktorých život v nemalej miere ovplyvní jeden a ten istý muž. Neodmysliteľná láska plynie príbehom od začiatku do konca, okrem nej je však nosnou témou románu konanie katolíckej cirkvi – najstaršej, početne najsilnejšej a tiež najmocnejšej predstaviteľky kresťanstva.
 

Zverejnené v Knižnej revue č.16-17/2015
 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.