Choď na obsah Choď na menu
 


Ako z románu

Zuzka Šulajová

Ako z románu

Slovenský spisovateľ 2010

 

Nový román našej najúspešnejšej autorky pre mladých - obľúbeného Džínsového denníka a Džínsového denníka 2.

Lívia Matejová končí štúdium na vysokej škole a spomína na svoju bývalú lásku, keď jej do života nečakane zasiahne ďalší muž...

Emotívny príbeh o sile priateľstva a lásky pretrvávajúcej napriek nepriaznivým okolnostiam zaujme reálne vykreslenými postavami a živým, hovorovým jazykom, typickým pre pero Zuzky Šulajovej. 

 

 

recenzia:

      Zuzka Šulajová už predchádzajúcimi tromi knihami ukázala, ako ľahko a neodvolateľne sa dá dostať do obľuby čitateľov. Jej najnovší titul len potvrdzuje nastolený vývoj. Ak očakávate, že aj tentoraz sú cieľovou skupinou násťročné dievčatá, je načase vyviesť vás z omylu.
      Aj kniha Ako z románu je primárne zameraná na mladšiu generáciu, hoci vzťahy v nej opísané iste nie sú vzdialené ani tým skôr narodeným. Hlavnou hrdinkou je Lívia a príbeh je rozprávaný z jej pohľadu, ako je u autorky dobrým zvykom. To odkrýva možnosti na hlbšiu psychologizáciu postavy a detailnejší pohľad na jej vnútorný svet. Lívia je moderné dievča, prežívajúce typické generačné problémy – škola, rodinné i priateľské vzťahy a, prirodzene, ľúbostné skúsenosti. Práve tie sú hnacím motorom deja. S Jurom sa Lívia spozná cez internet a postupom času ich vzťah prerastá do osobného rozmeru. Nová známosť je pre Líviu istou náplasťou na ranu po rozchode s pohľadným Chorvátom, ale ako sa zdá, menšia vzdialenosť tiež nemusí byť automaticky zárukou bezproblémového vzťahu. Najmä keď sa Juro prejavuje ako workoholik a ich známosť podlieha zároveň aj nedôvere zo strany blízkeho okolia. Lívia má našťastie poruke blízke priateľky, vždy ochotné poskytnúť jej útechu a bezpečnú náruč. Samozrejme, aj ony riešia vlastné problémy a rozširujú tak motivický pôdorys románu. Dovolím si tvrdiť, že v deji sa nájde každý čitateľ – či už ide o trápenie spojené s písaním diplomovky, hľadanie práce, trampoty s láskou, alebo neveru a výlety s priateľmi. Neraz sa pristihnete pri tom, že by ste Jura najradšej poslali do horúcich pekiel, ale práve v tom spočíva sila románu – autorka útočí na city a dokáže vás dokonale vtiahnuť do príbehu.

      Ako z románu má v sebe silný reálny náboj a chvíľami budete mať pocit, že autorka akoby čerpala z vlastných skúseností. Hravo zvládla súčasnú tematiku, ktorá je blízka mnohým mladým ľuďom, a opäť tak odkryla jeden z hnacích momentov dnešnej doby. Nastolený smer dýcha modernosťou a verím, že Zuzka z neho nezíde ani v budúcnosti. 
 

Knižná revue, č.8/2011, str. 5

Spracoval Marek

 

Náhľad fotografií zo zložky Zuzka Šulajová

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

úžasná kniha

(Dominika, 5. 11. 2011 19:30)

Čítala som tú knihu už štyri krát, pretože nejak som si k tej knihe vytvorila určitý vzťah, v niektorých prípadoch mám pocit akoby písala z vlastnej skúsenosti, strašne ma stiahol ten príbeh až tak že knihu som prečítala za rekordných troch dní. Neviem ani opísať ani nijak sa viac vyjadriť aká je tá kniha úžasná. :) Dúfam že autorka bude písať čím ďalej tým viac kníh.