Choď na obsah Choď na menu
 


Amnestia v nebi


Beata Štrauchová

Amnestia v nebi

Slovenský spisovateľ, 2011

Daria, hlavná hrdinka nového románu Beaty Štrauchovej Amnestia v nebi, urobí po skončení vysokej školy nesprávne rozhodnutie: za životného partnera si zvolí muža, od ktorého ju odhováralo celé okolie, a tým si na dlhé roky “predplatí” trápenie v nešťastnom manželstve. Keď do jej života vstúpi nový muž, postupne získava stratené sebavedomie a rozhodne sa oslobodiť od tyranského manžela. Boj matky dvoch detí o nový začiatok je však plný zložitých rozhodnutí...

 

Ak si náhodou myslíte, že Beatka Štrauchová napísala román, ktorý poľahky zapadne medzi ostatných žánrových príbuzných, nemýľte sa. Nejde o sladký príbeh zamilovanej dvojice, z ktorého tečie med a na konci ste celí lepkaví. Práve naopak. Ide o plnohodnotný román, čo dosvedčujú aj pochvalné názory čitateľov 

Dariu spoznávame ako utláčanú ženu v domácnosti, starajúcu sa o dve deti a manžela Milana, ktorého by ste už po pár jeho úvodných vetách najradšej nakopali do zadku. Je to prototyp protivného blbca (veľmi slušne povedané), ktorý núti Dariu ostať doma, pretože sám seba považuje za živiteľa rodiny a pána tvorstva. Daria, hoci vysokoškolsky vzdelaná, nemá ani trochu praxe vo svojom odbore a zatiaľ čo jej spolužiačky majú dávno rozbehnutú kariéru, ona môže o zamestnaní len snívať. Našťastie jej netrvá 200 strán, kým urobí zásadné rozhodnutie, a čoskoro spoznáva bratovho kamaráta Gregora, ktorému dovolí viac než len letmé bozky. Po rokoch opäť prežíva hlboký cit a to jej dodáva silu opustiť manžela a pokúsiť sa o nový život. 

To sa však napokon ukáže ako beh na dlhé trate. Bez peňazí, zázemia a praxe sa len ťažko prediera množstvom problémov. Navyše, Milan spracúva deti, aby sa postavili proti Dariinmu odchodu a potrvá veľmi dlho, kým sa im otvoria oči a spoznajú otcovu skutočnú podobu manipulátora. 

Román je napísaný veľmi zručne a postavy akoby boli skutočnými osobami. Určite je veľký počet podobných manželstiev a práve toto vedomie ma stále poháňalo v čítaní. Bol som zvedavý, ako to napokon celé dopadne a rozhodne som nebol sklamaný. Koniec je primeraný deju a reálnemu životu. Beatka vedela, čo robila, keď to takto dopadlo  Ako? To si musíte prečítať sami!

Spracoval Marek

PS: Ak ste čítali tento román alebo Beatkin debut Sudoku lásky, máme pre vás dobrú správu! Beatka totiž zverejnila obálku svojej blížiacej sa tretej knihy Tiene vášne, ktorá vyjde ešte tento rok!

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Aamnestia v nebi

(Bea Štrauchová, 15. 9. 2011 21:14)

ĎAKUJEM :)

Na čo je dobrý facebook?

(František Ďurdík, 10. 9. 2011 10:14)

Facebook je dobrý na objavovanie skvelých talentov, ako napríklad pani Beata Štrauchová -)! Asi sa stiahnem z fb a začnem čítať jej knihy!