Choď na obsah Choď na menu
 


Dievča s maskou

Jana Šulková

Dievča s maskou

 Tínedžerský život je občas riadna otrava!

 Motýľ 2014

dievca-s-maskou.jpg

V nitrianskom OC Centro pokrstili v stredu novinku pre tínedžerov Dievča s maskou. Priznajme si to - tínedžerský život je občas na nevydržanie. Nielen pre puberťáka, ale aj pre jeho okolie. Neustále riešite vzťahy, rodinu a kto čo vlastní. Hádžu nami hormóny, robíme a hovoríme veci bez rozmyslu. Tak ako Mima, hlavná hrdinka tejto knihy, ktorú si vychutnajú najmä dievčatá v tínedžerskom veku.

 

Dievča s maskou je príbeh najmä o maske, ktorú v tom období nosíme a neraz si ju sami nasadzujeme: pretvarujeme sa, aby sme zapadli a boli obľúbení. Aj Mima nosí takúto masku a ani netuší, ako ju zabíja. Do jej života však nečakane vstúpi on... Štipendista, na ktorého má zakázané sa čo i len pozrieť, nieto sa doňho ešte zamilovať! A otázkou je – má zahodiť masku a stratiť všetko okrem jediného človeka, na ktorom teraz naozaj záleží?!

„Život tínedžerov je ťažký... Pohybujeme sa v krutej spoločnosti, donekonečna riešime vzťahy s opačným pohlavím, rodinou, priateľmi. To všetko nás zaťažuje a zraňuje naše srdcia."

Celý ten tínedžerský život je ako Rubikova kocka, povzdychne si hlavná hrdinka. Snažíme sa ju zložiť, neustále otáčame jej strany a nútime jednotlivé farby do seba zapadnúť, no nedarí sa nám... Ani jeden deň nie je bez problému... Volám sa Mima a môj život je dokonalý iba navonok...

Dievča s maskou je pútavý príbeh Jany Šulkovej určený najmä dievčatám – je to príbeh jednej z nich o spoznaní samej seba. O tom, že treba odložiť masku, lebo odraz, ktorý každé ráno vidí v zrkadle, nie je jej. „Román Dievča s maskou je o dievčati, ktoré sa pretvaruje, nie je samo sebou a nerobí to, čo má rado len preto, aby zapadlo,“ približuje autorka. „Príbeh je aj o tom, ako nás spoločnosť v podstate núti meniť svoju tvár. Akí dokážu byť ľudia nepríjemní, koľkí v skutočnosti nosia masku a na priateľov sa iba hrajú. Ako jednoducho mládež podľahne vplyvu okolia.“

Pozrite si trailer na novinku Dievča s maskou:

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Dievča s maskou

(Simona Rošková, 20. 1. 2015 13:32)

Dievča s maskou-Jana Šulková
Prečo ľudia nosia masky? Je to tým, že chcú zakryť svoje nedostatky, pravé pocity alebo len preto, aby niekam zapadli? Naozaj im pomôže to, ak si nasadia masku?
V jednom kuse sa musíme hrať na niečo, čo nie sme, až napokon stratíme pojem o tom, kto vlastne sme. Povedala by som, že človek hrá vo svojom živote viacero rolí. Tak isto svoju rolu hrá aj Mima.
Mladá, krásna študentka, ktorá navonok žije svoj dokonalý život. Je dieťa bohatých a zaneprázdnených rodičov. Vychováva sa sama s občasnými radami svojej babky. Na základnej a strednej škole bola šikanovaná a nadávali jej do šprtky a nudnej škraty. A tak sa jedného dňa stala zo škraty princezná. Jej priateľ Filip je jej proti srsti, ale rozísť sa s ním nemôže kvôli postaveniu v škole. Jediné útočisko kde môže byť sama sebou je antikvariát. Nečakane do deja vstupuje štipendista Tobias, ktorý je pre princeznú zakázaný. Pri jednom z ich stretnutí ju Tobias prekukne. Bohatá slečinka to samozrejme poprie. Sama nevie prečo, ani ako, ale príťažlivý mladík sa jej dostáva pod kožu. On ju ale ignoruje. Mirka je nešťastná a unavená z tej všetkej pretvárky, z rodičov, ktorí ju ignorujú, z falošných priateľov. Nemôže sa vyžalovať ani svojej kamarátke Paule.
Je ťažké ťahať za jeden povraz, len preto, že sa to očakáva. Byť hnusná, povýšenecká, uštipačná a odporná len preto, že je bohatá. Radšej byť mrcha ako obeť? Ak chcete zapadnúť, musíte robiť to, čo ostatní, samozrejme aj to, čo nechcete.
Čo by však Miroslava neobetovala pre svoju popularitu. Jedného dňa si uvedomí, že stojí na začiatku niečoho krásneho. Je skutočne zamilovaná. Budú jej city opätované? Odhodí mladá žena pred štipendistom svoju masku? Akým spôsobom zasiahne do jej života Jakub? Mirka zisťuje, že nie je jediná kto si v ich rodine každé ráno nasadzuje svoju masku. Ako sa život ešte s týmito ľudmi zahrá? Lebo život je už taký. Trpký, zároveň však krásny. Sofistikovaný a ironický.
Je to pútavý príbeh, určený najmä dievčatám, ale myslím si, že osloví aj staršiu generáciu žien. Román je o poznaní samej seba. Je o tom, ako ľahko podľahneme vplyvu okolia.
Je veľmi smutné, že len kvôli tomu, aby Mirku niekam prijali, nosila masku, ktorú nenávidela. Je toto správne? Je dobré zaprieť sám seba a robiť to, čo nám kedysi bolo proti srsti? Robiť to, čo chcú ostatní?
Dnes sú už masky u ľudí bežná vec a hlavne u mladých. Nepoznám nikoho, kto by nepoužíval aspoň jednu z masiek. Prečo? Pretože ich dokáže ochrániť? A pred čím? Môžeme si s maskou získať skutočnú dôveru? Dá sa s nimi žiť skutočný život?
Myslím si, že najväčšou hodnotou človeka je jeho pravá a úprimná tvár.
Knižka vás vtiahne do deja už na začiatku, nie je núdza o slzy a smiech, veľmi prekvapivý zvrat na konci. Po prečítaní knižky si väčšina z nás nazrie do svojho vnútra.

Byť sám sebou vo svete, ktorý sa ťa neprestajne snaží urobiť niekým iným, je veľký úspech. Ralp Waldo Emerson