Choď na obsah Choď na menu
 


Dve priateľky. No len jedna šanca na zmenu...

aprilove-slnko.jpg
„Inšpirovala ma moja bývalá kolegyňa, ktorá pochádzala asi z 9 detí. V knihe Dita pochádza zo 7 detí,“ približuje Katarína Gillerová zrod svojej najnovšej knižky Aprílové slnko. „A rozprávala o tom, že vôbec nemala nijaké detstvo, lebo bola najstaršia a musela pomáhať mame pri starostlivosti o nich a až neskôr si uvedomila, že ju vlastne rodičia okradli o detstvo a bezstarostné roky, aké prežívajú iné deti.“

Jedna z najobľúbenejších slovenských autoriek Katarína Gillerová vydala svoj trinásty román a sme presvedčený, že nebude nešťastný:). „Názov Aprílové slnko je prirovnanie k premenlivosti v živote - ako aprílové počasie, keď slniečko raz krásne svieti a je nám fajn a vzápätí sa nečakane schová za mraky a spustí sa dážď,“ vysvetľuje autorka.

Dve priateľky, dve odlišné rodinné zázemia.
Niekedy si však s nami osud zahrá neuveriteľnú hru. Všetko zamotá a postaví nás neraz pred zásadné rozhodnutia, ktoré nám predtým ani nezišli na um.
Ela vyrastá ako jediná dcéra starostlivých rodičov.
Dita je z rodiny trpiacej nedostatkom peňazí a musí sa starať o mladších súrodencov.

Zdá sa, že karty ich osudu sú navždy rozdané, ale opak je pravda. Ela po sklamaní v láske spozná muža s dvoma deťmi a spojí svoj život s nimi, hoci to znamená, že sa musí uskromňovať.
Ditin život sa zas obráti naruby, keď z ničoho nič opustí rodinu a rozhodne sa žiť sama. Keď sa po rokoch objaví muž, ktorý kedysi obe priateľky očaril, vyzerá to, že život iba jednej z nich má šancu na zmenu.
Zamieša osud opäť svoje karty, alebo sa k nim otočí chrbtom a ich priateľstvo sa skončí?

Kniha Aprílové slnko sa Kataríne písala veľmi dobre, pretože sama pozná zopár rodín, kde bolo viac detí a menej peňazí, takže opisovať situáciu v Ditinej rodine mohla zo svojich spomienok. „Stačilo iba, aby som si predstavila situácie u nich doma,“ dodáva.


katarina-gillerova.jpgAko vznikalo Aprílové slnko?
Pravdou však je, že tento román písala Katarína Gillerová oveľa dlhšie ako tie predchádzajúce kvôli náročným pracovným povinnostiam - vo voľných chvíľach, víkendoch, dovolenkách, dokonca aj pri čakaní na let vo Schwechate o tretej ráno:)
Aj ho odovzdala trochu po termíne, nestíhala, ale je rada, že stihla vianočný trh tak, ako po iné roky. Napokon, mnohé jej fanúšičky sa už nevedeli dočkať ďalšej knižky – ta dvanásta Zvláštny príbeh predsa vyšla už pred rokom.

Aj priateľstvo dvoch dievčat sa jej opisovalo ľahko. „Mám najlepšiu kamarátku Hanku od piatich rokov, spolu sme chodili do jednej triedy na ZŠ, na rovnakú strednú školu, po maturite sme prišli do Bratislavy a začali pracovať v jednom podniku, v jednej kancelárii, bývali spolu v podnájme a vydali sme sa tiež v jednom roku,“ usmieva sa populárna autorka.
Teraz bývajú neďaleko seba v Petržalke, chodia spolu do kina, do divadla, s manželmi aj na výlety... Teda ich priateľstvo pokračuje doteraz a je to kamarátka, ktorej môže Katka povedať všetko a má istotu, že to u nej zostane zamknuté ako v trezore. „Môžem jej veriť vo všetkom,“ prikyvuje Katarína Gillerová.

Začítajte sa do úryvku z novinky Kataríny Gillerovej Aprílové slnko.

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Katarína Gillerová