Choď na obsah Choď na menu
 


Izabela. Láskou spútaní

Eva Ava ŠrankováObrázok 

Izabela. Láskou spútaní

 
Akoby ste čítali nesmrteľnú Angeliku... Je to nová Benzoniová...
Aj takéto prívlastky dávajú čitatelia novinke na slovenskom knižnom trhu Izabela. Láskou spútaní. Autorka Eva Ava Šranková by sa isto potešila úspechu spomínanej Benzoniovej – táto najobľúbenejšia francúzska spisovateľka v žánri historická romanca predala vyše 300 miliónov kníh a preložili ich do 22 jazykov. Aj „slovenská Benzoniová“ má všetky predpoklady stať sa autorkov bestsellerov, čo potvrdili po prečítaní jej prvotiny viacerí kritici.
 
Izabela. Láskou spútaní je historický príbeh plný lásky, romantiky, dobrodružstiev a intríg odohrávajúci sa v 15.storočí vo Francúzsku. Obsahuje všetko, čo má mať skvelý historicko-romantický román, tvrdia čitatelia.
Vďaka zodpovednej práci autorky s historickými faktami sa rýchlo stotožníte s hlavnými hrdinami a doslova sa ponoríte do nádherného príbehu. Sledujete lásku mladučkej šľachtičnej Anny a Filipa, ktorú kruto zmarí otec dievčiny. Ten mal totiž so svojou dcérou úplne iné plány. Z vášnivého vzťahu sa však narodilo dieťa. Nádhernú Izabelu ale osud tiež nešetrí. Nájde napokon svoje šťastie po boku muža, ktorý pretne jej životnú cestu? Alebo sa rozhodne pre charizmatického Reného ď Anjou, vojvodu lotrinského, ktorý sa o ňu vytrvalo uchádza?
 
Zručne napísaný román verne zachytáva okrem ľudských osudov aj obdobie bojov medzi Francúzskom a Anglickom, ktoré s kratšími či dlhšími prestávkami trvalo viac ako storočie. Francúzske kráľovstvo priviedla na pokraj skazy aj bratovražedná vojna medzi Armagnačanmi a Burgunďanmi. Príbeh nevšednej lásky, bolesti, zrady, hrdosti a cti sa odohráva práve na pozadí týchto udalostí. Nechýbajú intrigy na kráľovskom dvore, hrdinské činy odvážnych rytierov a verné i zradné lásky urodzených dám. Krásny a strhujúci príbeh, ktorý sa výborne číta.
 

Prečítajte si úryvok z knihy Izabela. Láskou spútaní.

Obrázok

Romantika pre Vás opäť pripravila exklúzívne úryvky z knihy, kde tentoraz anotácia vôbec nepreháňa a kniha je napísaná skvele!!! Môžem len odporúčať,pretože som mala tú česť prečítať si román ešte v projekte Ikaru pod pôvodným názvom Tiene minulosti . Moje hodnotenie:

Už pri prečítaní úvodnej vety ma zamrazilo. To bol dostatočný dôvod na to, aby som začala čítať. A veruže ma autorka tak vtiahla do deja, že som skončila až na poslednej strane. Veľmi dobré!
Výborný príbeh, neokukaný, originálny dej. Z tohto románu na mňa dýchol skutočný temný stredovek a doňho zasadený príbeh, ktorý ma oslovil. Vysoko hodnotím, že autorka do príbehu vsunula historické fakty, čím sa stal príťažlivým pre širší okruh čitateľov, ale pri tom nestratil prvotnú myšlienku. Je veľmi ťažké namiešať akurátny pomer medzi skutočnosťou a fikciou, no autorke sa to podarilo.

Príbeh samotný som čítala s nadšením, ani mu nemám čo vytknúť.

Tiene minulosti mi tak trochu pripomenuli štýl románov skvelých autoriek – J.Benzoni - Krásna Catherine, alebo Winsorová – Večná Ambra.

Autorka je podľa môjho názoru dôstojným súperom na poli literárnych diel...  Určite by som jedného dňa chcela držať v rukách túto knihu...

A hurá, podarilo sa!!! 

Recenzia:


Debutový román Evy Avy Šrankovej, pochádzajúcej z krásneho a dejinami opradeného mesta Nitra, prirovnávajú k slávnej Angelike alebo príbehom z pera Juliette Benzoniovej. Je Izabela skutočne taká kvalitná, alebo ide len o premyslený marketingový ťah?

     Ako je zrejmé z názvu, dej sa bude venovať osudovým peripetiám Izabely a jej ceste za láskou a šťastím. Ak však čakáte príbeh z červenej knižnice, odhoďte svoje vžité stereotypy. Eva Šranková totiž nekĺže len po povrchu, ale zavŕtava sa pekne hlboko. Okrem pútavého deja, ktorý vás prinúti nepustiť knihu z ruky, vás totiž neminú ani dobové reálie. Spoločenská situácia vo Francúzsku 15. storočia, priebeh a dôsledky storočnej vojny, jej dopad na život urodzených i poddaných, vtedajšie stolovanie i odievanie – to všetko je potrebné na dôkladné a hlavne uveriteľné vykreslenie prostredia, v ktorom sa príbeh odohráva. Autorka venovala skúmaniu a príprave na román množstvo času a z jej riadkov je to zreteľne poznať. Mená z učebníc dejepisu sa stávajú plnokrvnými osobami z mäsa a a kostí (alebo z písmen?), so všetkými kladmi a zápormi. Pri písaní historických románov je veľmi dôležité nájsť správnu mieru medzi realitou a fikciou a namiešať tak koktail, ktorý bude chutiť laikom aj čitateľom túžiacim po poznaní. Talentovanej Nitrančanke sa to podarilo, preto neváhajte a nechajte sa Izabelou uniesť aj vy.

     Izabela vyrastá ako dcéra nemeckého obchodníka, až kým ho neprávom neobvinia a on neskončí na popravisku. Nechýba veľa a o život by prišla aj samotná mladá žena. V poslednej chvíli ju zachráni francúzsky šľachtic Filip de Vosges a v Izabele vidí ženu, ktorú kedysi miloval. Vezme ju pod svoje ochranné krídla a Izabela čoskoro spoznáva Filipov hrad v Lotrinsku aj osudy jeho obyvateľov. A práve tu sa zoznamuje nielen s Filipovým nevlastným bratom Andrém, ktorý sa zmocní jej srdca, či s Agnés, predstavenou neďalekého kláštora, ale predovšetkým so svojou minulosťou. Práve tá ju privedie k poznaniu vlastného pôvodu a najmä na cestu pomsty ľuďom, ktorí ublížili jej rodičom a pripravili ich o spoločné šťastie...

Dej je popretkávaný postavami, ktoré vám istotne učarujú – či už ide o Izabelinu priateľku (?) Margarétu, perzskú otrokyňu Samiru, alebo Reného de Bar, vojvodu lotrinského, ktorý významnou mierou prispeje k zmenám v hrdinkinom živote.

Ako som už spomenul, Eva Ava Šranková je prirovnávaná k slávnym predchodcom. Ale je to chyba. Pretože ona je originál.

Marek Zákopčan

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Mám obrovskú radosť

(Jara H. Bertolasi, 18. 5. 2011 8:21)

keď viem, že Slovensko má autorské zastúpenie aj v tomto žánri. Chce to oveľa väčšiu znalosť reálií, ako len vedieť, kde je v Bratislave aký bar a ktorou ulicou sa tam hlavná hrdinka dostane, kým sa jej ulomí podpätok :) Skláňam sa.
V mojej knižnici určite nebudú chýbať dve slovenské mená - Šranková a Pronská, ideálne a zvučné pre historickú literatúru. Držím palce!!!!

Pre Janku :)

(ava, 17. 5. 2011 19:43)

Janka, naozaj sa to podarilo a ja sa Ti chcem opätovne poďakovať za podporu, ktorú si mne a môjmu románu poskytla. Veľmi si to vážim. Tvoje slová v hodnotení, rovnako, ako i slová priateľa, pre mňa nesmierne veľa znamenajú. Verím, že to vieš. :))
Ďakujem.

Titul

(Jožka, 17. 5. 2011 19:32)

Tento titul som si už dávnejšie pozerala a vyzera veľmi zaujimavé:)..... určite si to raz prečítam:)