Choď na obsah Choď na menu
 


Je to inak, mami...

Tamara Tainová: Je to inak, mami... 

Vydal Evitapress, 201O

Tamara Tainová - Je to inak, mami...Trpko aj vtipne o OZAJSTNOM živote sexuálnej menšiny...

Koniec mýtov o živote, vzťahoch a citoch homosexuálov! Drsný a trpký, no aj kruto úprimný príbeh mladého muža, ktorý sa rozhodol priznať, že je gay. Ale čo tí ostatní v jeho okolí s podobným "tajomstvom"?

Prvý slovenský román otvorene hovoriaci o sexuálnej menšine, ktorú stále nezmyselne odmietajú, odsudzujú a démonizujú.

Boris je obyčajný mladý muž pracujúci v obyčajnej redakcii kdesi v hlavnom meste. Je gay, čo však o ňom jeho kolegovia netušia. Vie to len jeho priateľ Marko a osadenstvo homosexuálneho klubu, do ktorého sporadicky chodieva. Marko však Borisovi nečakane oznámi, že sa budú musieť prestať stýkať, pretože sa ide ženiť. Rozchod, navyše za takýchto nepochopiteľných pohnútok, Borisa bolestivo zasiahne. Nielenže Marko svoju homosexualitu tajil aj pred najbližšou rodinou, ešte sa aj rozhodol rešpektovať „klasický“ spôsob života, aby svoju orientáciu pred všetkými dokonale zakamufloval a vyhovel svojej rodine.

Boris citlivo vníma, ako sa mnohým jeho homosexuálnym kamarátom či kamarátkam rúcajú vzťahy a drasticky menia životy práve pod tlakom heterosexuálneho okolia. Keď do Borisovho života nečakane vstúpi mladý lekár Michal, príťažlivý, vnímavý, citlivý a empatický muž, Boris odmieta pokračovať v klamstve a rozhodne sa priznať so svojou homosexualitou najbližšiemu a najmilovanejšiemu človeku - svojej mame. Nástojí, aby Michal urobil to isté, no ten má s priznaním oveľa väčšie problémy. Jeho rodina žije v malom meste, on sám má veľmi dobré postavenie v nemocnici, a tak sa obáva, že priznanie k homosexualite by mu zničilo nielen rodinné vzťahy, ale aj pracovnú kariéru.

Na pohľad idylický vzťah Borisa a Michala sa skomplikuje, keď sa do hry nečakane vracia prvá Borisova láska - Marko.
Marko uväznený v nevyhovujúcom vzťahu začína chápať, akého omylu sa dopustil, a snaží sa svoj život ešte raz definitívne zmeniť...

 

recenzia:

 

Tamara Tainová nenecháva svoju snahu búriť sa proti nezmyselným konvenciám na náhodu a preto jej debut určite zasiahne mnohých čitateľov na citlivom mieste. Tematika, ktorej sa venuje, je totiž u nás ukrytá pod rúškom pokrivenej morálky a aj to má za následok, že sa niektorí ľudia od homosexuálov bezdôvodne odvracajú.
      Hlavný hrdina Boris ma vo svojej sexuálnej orientácii jasno. Je gay. Konzervatívne tlaky okolia, obavy z reakcií jeho rodiny a priateľov a z možného ublíženia spôsobeného jeho priznaním mu narúšajú jeho vnútorný svet. Žije ako väčšina jeho rovesníkov – má svoju prácu, obľúbených kolegov, podnik, do ktorého rád zájde. Jeho emocionálny vesmír je však oveľa bohatší. Musí sa vysporiadať s väčšími poryvmi, ako by si kto pomyslel. Borisov priateľ Marko mu sčista-jasna oznámi, že sa bude ženiť, čím chce zamaskovať svoju skutočnú orientáciu. Boris veľmi ťažko znáša rozchod so svojím priateľom, nedokáže pochopiť jeho zradu. Ešteže má pri sebe verných priateľov – sympatickú Sofi, príťažlivého kolegu Leoša a v neposlednom rade i svoju chápavú mamu. Našťastie sa Boris onedlho zoznámi s lekárom Michalom a zdá sa, že konečne našiel svoje vytúžené šťastie. Život však nie je ako v rozprávke a môže sa zmeniť behom sekundy.
      Zabudnite na skreslené predstavy o navoňaných, vyumelkovaných a preafektovaných gayoch z amerických paródií. Štvorpercentná sexuálna menšina nie je o nič horšia ani lepšia ako zvyšok „normálnej“ populácie. Prečo tie úvodzovky? Odpoveď je prostá – definovanie normálnosti nie je podmienené orientáciou, ale inými hodnotami. Rovnako ako farba pleti, rasová či náboženská príslušnosť. Moderný svet sa rád oháňa ľudskými právami a vyspelou kultúrou, ale skutočnosť nie vždy odráža pekné slogany. Na nepremyslené konanie a bodajúce reči doplatia poväčšine tí nevinní...
      Charakter knihy najlepšie vystihujú slová jej autorky Tamary: „Celá kniha je skrytým alebo otvoreným pranierovaním nezmyselných predsudkov, nerozumných emócií a nesprávnych životných rozhodnutí uskutočnených pod tlakom okolia, či len zo zbabelosti...“ Román Je to inak, mami... by si mal prečítať každý, kto nezatvára oči pred svojou vlastnou omylnosťou.

Knižná revue, 5/2010, s. 10

Spracoval Marek Z.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

:-)

(katka-dubko, 5. 3. 2010 17:27)

Marek, pekne napisane... a pravdivo... :-))) tesim sa na knihu :-)