Choď na obsah Choď na menu
 


Kód 9

 

Jozef Banáš

Kód 9

Ikar 2010

Obrázok Tajomný príbeh nesmrteľnej lásky

 
Tejto knihe určite kresťanskí dogmatici tlieskať nebudú. Tento príbeh isto vyvolá diskusiu, možno aj búrlivú, v každom prípade však osviežujúcu. Autor sa v nej nebojí pustiť do kontroverzných tém, odkrýva neraz zamlčované. A všetko jeho snaženie vedie k číslu 9, ktoré je symbolom ženy, altruizmu, dávania a tvorenia...
 
Jozef Banáš prichádza s knihou, ktorá určite zarezonuje na slovenskom knižnom trhu. Kód 9 je pútavý príbeh, v ktorom sledujeme dvoch hlavných hrdinov. Michal, putuje z Východu na Západ. Z Číny cez Tibet, Nepál, Indiu do Vatikánu v reálnom čase. Oproti nemu putuje zo Západu na Východ druhý hlavný hrdina – Ježiš Kristus. Michal plní istú úlohu, ktorú dostal od síl dobra a skladá cestou deväť symbolov, aby sa z nich vytvoril konečný symbol. „Deviatka je najvyššie číslo číselnej sústavy a symbolizuje ženu, altruizmus, zatiaľ čo jednotka symbolizuje muža, egoizmus. Úlohou hlavného hrdinu je nastoliť opäť rovnováhu medzi mužom a ženou,“ vysvetľuje Jozef Banáš.
 
V knihe ponúka Banáš neraz tvrdé a šokujúce fakty o náboženstvách, najmä o kresťanstve a katolíckom vierovyznaní. Odmieta napríklad krstenie novorodeniatok, cirkevné finančné kšefty, nedôstojné postavenie ženy v cirkvi, či mocenské ambície cirkvi. Kódu 9 nechýba dobrodružstvo, erotika, láska ani napätie. Už vznik tejto knihy sprevádzali nezvyčajné tajomstvá. Najzvláštnejšie bolo nepálske stretnutie autora s jeho detskou láskou Kumari… Miesta, kde sa román Kód 9 odohráva totiž pochodil Jozef Banáš osobne – Tibet, Nepál, Indiu a sám priznáva, že táto cesta zmenila mnohé jeho názory či vnímanie života. „Žiaľ, duchovnosť sa aj z týchto tradične duchovných oblastí pod vplyvom komercie a konzumného tlaku médií a reklamy vytráca. Aj Kód 9 má byť akýmsi varovaním pred tým, kam svet smeruje,“ dodáva Banáš.
 

Prečítajte si úryvok z knihy Kód 9.

 

Obrázok Jozef Banáš

Ing. Jozef Banáš (* 27. september 1948, Bratislava) je slovenský prozaik, dramatik, diplomat a politik.

Literárna činnosť

 • 1978Nebráňme vtákom lietať, TV inscenácia, scenár
 • 1979Čisté vody, TV inscenácia
 • 1982Mimoriadny rýchlik, TV inscenácia, scenár
 • 1983Kirchhoffov zákon, TV inscenácia, scenár
 • 1985Začiatok sezóny, filmový scenár
 • 1990Tréning na štátnika, divadelná komédia
 • 1996No Comment, divadelná komédia
 • 2001Lepší ako včera, kniha poviedok
 • 2006Politicum tremens (spoluautor Bohumil Hanzel), humorná kniha o NR SR
 • 2007Idioti v politike, recesistická kniha o politike
 • 2007Delírium P., divadelná komédia
 • 2008Zóna nadšenia, politický triler
 • 2009Zastavte Dubčeka!, román
 • 2010 - Deň do večnosti, zbierka poézie
 • 2010 - Kód 9, román 

Popri literárnej tvorbe sa venuje aj politickej publicistike a esejistike. Jeho eseje a úvahy o politike vychádzajú aj v zahraničných médiach.

zdroj: wikipédia

 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Kód 9

(BRAHO, 11. 12. 2010 19:21)

Dá sa čítať, až na tie veľmi nekvalifikované opisy potravinových technológií. Tzv. E-čka nie su žiadne strašidlo. "E" znamená EUROPA a nič iné. Aj obyčajná kuchynská soľ má svoje tzv. E-čko. Sú to potravinové prísady, ktoré sú povolené európskou normou. A su všade a niektoré z nich sa pridávajú do potravín už stáročia. Ten záhadný plyn, vraj návykový, je ETYLÉN. Je pravda, že jeho kvapalná forma ETANOL je skutočne návyková. Často sa v knihe objavuje. Etylén vydychujú plody ovocia pri zrení, kedy sa škroby obsiahnuté v ovocí menia na cukry. Ak etylén necháme pôsobiť na nezrelé ovocie, dozrieva skôr. Bez etylénu by sme nemohli konzumovať banány v Europe. A čo sa týka KIVI, tak nenarastú 5 až 10 násobne na veľkosti, ale len obsah cukru v nich narastie. Takže si myslím, že je dobre ak si človek najprv veľa o probléme prečíta, kým začne o ňom písať.

Kód 9

(stana, 19. 11. 2010 15:13)

som sa potešila ked som tu túto knihu zbadala, len ma prekvapilo, že žiadne komenty.. ešte nikto nečítal? aj ja sa ešte len chystám, tak som si chcela prečítať názory ostatných...nuž čo, prečítam a možno napíšem prvá :-)