Choď na obsah Choď na menu
 


Návrat od Alice Bartkovej (RECENZIA)


Svet je plný paradoxov a nenaplnených túžob. Niektorým ľuďom možno pomôže ujsť od životného sklamania rola v divadelnej hre, iní majú svoj tragický osud vopred daný. Možnosť voľby má však každý vrátane protagonistov knihy Návrat od slovenskej autorky Alice Bartkovej. Niekedy je voľbou práve zmienený návrat: domov, k rodine či k sebe samému...

navrat.jpgKniha je zaujímavá nielen vzájomným prelínaním hlbokých myšlienok s opismi scén a autorkiných pocitov. Bartkovej štýl písania je príznačný ľahkosťou a prirodzeným tokom myšlienok. Miestami sa žiaduco dostáva do kontrastu s vážnosťou témy či s istou mierou pesimizmu, ktorý sprevádza myšlienky hlavnej postavy.

„Radosť! Človek odjakživa pije z ňadier prírody, ľudia tebou sa len živia, z teba žijú národy,“ tak znie jedna zo slôh Ódy na radosť od Ludwiga van Beethovena. Meno tohto skladateľa sa objavuje v autorkinej knihe pomerne často. Aj na Beethovenovom živote príznačne vykresľuje rozporuplnosť sveta, v ktorom žijeme. Na jednej strane Bartková tvrdí, že tento skladateľ túžil po slobode, vzápätí však upozorňuje, že jeho tvorbu zneužili napríklad nacisti, ktorým „bola jeho myšlienka na míle vzdialená“. Návrat v sebe nesie niekoľko miestami znepokojivých, no o to pravdivejších posolstiev.

Je nápadité, ako spisovateľka zakomponovala do deja tému divadla. Samotná hlavná protagonistka je zakladateľkou a majiteľkou umeleckého súboru podobne, ako bol kedysi jej otec. Divadlo dáva svojim členom možnosť zmierniť neznesiteľnosť bytia a vychutnať si „päť sekúnd slávy“ útekom z reality priamo na divadelné dosky.

Apropo, úvahy o nefunkčných rodinných vzťahoch či zlej sociálnej situácii a celkovej nespokojnosti so životom – v prípade hlavnej protagonistky zložitý vzťah s otcom bývajúcim v Británii, kým ona žije v Spojených štátoch – sa vyskytujú u viacerých postáv diela. Autorka akoby chcela naznačiť, že životná skepsa či nespokojnosť nie sú raritou a postihujú životy mnohých.

Ako teda možno chápať ústredný motív Návratu? Nie je to len fyzický návrat do rodnej Británie. Ide o návrat k bolestivým ranám života a následné odpútanie sa od prítomnosti s možnosťou odísť. Tragickosť života totiž nemusí spočívať len v jeho absolútnom konci, ale aj v premárnení šance objaviť podstatu vlastného bytia.

Júlia Poláková

Pokiaľ ide o počet vydaných próz, Alica Bartková je najtvorivejšou autorkou súčasnosti. Debutovala v roku 2013 a o svojej siedmej knihe Návrat povedala: „Aj keď sa za môj debut označuje román Pachuť slov, ja za svoj debut považujem ... román Návrat. Napísala som ho totiž už približne pred siedmimi rokmi ako svoj prvý dlhší text.“ (zdroj: www.bystricoviny.sk) Návrat je v podstate novinkou, no v redakcii už máme ďalšie dve autorkine prózy: Ranný lov (Forza Music) a Piková sedma (Vyd. Tatran), pričom Tatran avizuje vydanie nového diela: Ranná búrka.

Zdroj: Knižná revue číslo 13, 1.7.2015

kr13.jpg

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.