Choď na obsah Choď na menu
 


Obchodníci s nádejou

Miroslava Varáčková

Obchodníci s nádejou

Motýľ 2012

obchodnici_s_nadejou.jpgMusela som si zmeniť meno, presťahovať sa a zabudnúť na predchádzajúci život. Musela som padnúť pod ťarchou kríža a nanovo sa postaviť. Musela som sa vzoprieť vlastnej identite. A to všetko len kvôli nim!
Jediné, čo mi zostalo, bola nádej, že človek, ktorého tak zúfalo milujem, prežije.

Život maturantky Júlie sa od základov zmenil potom, čo jej zahynuli rodičia, a ona sa musí vyrovnať s novou situáciou. V ťažkom období spoznáva Matúša, vybuduje si s ním vzťah a pokúša sa myslieť pozitívne. Je tu však niečo, čo jej nedovoľuje poriadne dýchať. Desivé predtuchy, zvláštne znamenia a akési pomyselné čierne mračno, čo sa nad ňou vznáša, sú predzvesťou nezvratných udalostí.
Začína sa vypĺňať temné proroctvo kráľovnej zo Sáby?
Júlia si až neskoro uvedomí, že svojím vzťahom vystavila riziku smrti nielen seba, ale i ľudí naokolo. Ešte stále však ani len netuší, akú obrovskú moc môže mať náboženská sekta so sídlom v Taliansku...
Príbeh je čiastočne inšpirovaný skutočnými udalosťami.

Oddelovač-26.gif

Obchodníci s nádejou je v poradí už šiesta autorkina kniha a pre mňa osobne štvrtá, ktorú som od nej prečítala. Každá nová kniha je o krôčik lepšia a lepšia, o tom hádam niet pochýb. Myslím, že nielen originálnymi, neopozeranými a x-krát neopísanými témami, ktoré si autorka volí za príbeh, sa stáva čím ďalej tým viac obľúbenou slovenskou autorkou. A je veľmi potešujúce, že je našou domácou slovenskou autorkou!

Priznám sa, že na základe anotácie z obálky knihy som si príbeh Júlie a Matúša predstavovala trošku inak. Áno, skutočne si zmenila meno, musela sa presťahovať a zabudnúť na predchádzajúci život, ale to všetko až v závere príbehu. Mala som teda skreslenú predstavu, že do sietí náboženskej sekty sa zamotá hlavná hrdinka, zmenu identity bude musieť absolvovať na začiatku a príbeh sa ponesie úplne iným smerom. Ako sa vraví sto ľudí, sto chutí a ja ešte dodám – sto rozličných chápaní veci :)
Našťastie ma táto maličkosť neodradila od čítania, skôr som bola milo prekvapená. Ako som už spomínala, Obchodníci s nádejou sú štvrtou knihou, ktorú som od Mirky čítala, preto som vedela, čo mám od nej zhruba očakávať, a nesklamala ma. Kniha je písaná pútavo, ľahko, moderným jazykom bez zbytočných ozdôb či prikrášľovania. Dej odsýpa plynulo, bez odbočiek či zbytočných scén, cítite akoby ste priamo stáli pri hlavných hrdinoch a sledovali ich zblízka, hovoria i konajú presne tak, akoby ste konali možno i vy sami.
Postavy z knihy sú reálne, presvedčivé a nedá sa neobľúbiť si ich. S Júliou prežívate jej ťažké obdobie po strate rodičov i prijímanie nových skutočností o tom, kto vlastne je a aký dar (či prekliatie?) jej bol daný. Držíte jej palce, aby bojovala za svoje city k Matúšovi a nevzdávala sa, keď ju on najprv ignoruje. Áno, občas až priveľmi uvažuje o svojich pocitoch a vedie dlhšie monológy, ako by mala... ale nie sú až tak otravné, v jej situácii sa dajú pochopiť. V Tomášovi objavíte takú milú, veselú kopu, priateľa do dažďa, ktorý vám vždy zlepší náladu a je ochotný pomôcť, povzbudiť... a ktorý je (podľa mňa) do Júlie tajne zamilovaný, ale časom pochopí, že pri Matúšovi nemá šancu. Aj „zdravo šibnutú“ Kristínu s neodmysliteľným foťákom musíte mať radi, aj keď vie pekne liezť na nervy. Podaktoré „hlášky“ v ich partii mi vyvolali úsmev na tvári a pobavila som sa na nich. Jedinou vecou, na ktorú som si počas čítania nemohla zvyknúť, bola Iris. Teda ani nie tak postava Júliinej tety, ale to meno!!! Bolo pre mňa ako tŕň v oku, úprimne... na strednom Slovensku a také meno? Nemohla byť teta Hana, či teta Dáša?
A Matúš? Do toho by som sa zamilovala aj ja :) Okrem toho, že musel určite byť fešák, ma na ňom priťahovalo a ochromovalo zároveň to tajomno, ktorým bol obklopený, jeho nepochopiteľná zmena správania, utekanie až skrývanie sa. Presne ho vystihol tento opis v knihe: „Jediná vlastnosť, ktorou som si mohla byť u Matúša stopercentne istá, bola jeho nepredvídateľnosť. Na jednej strane som ju neznášala, na druhej ma neuveriteľne priťahovala. (...) Ak som si aj začínala myslieť, že už doňho trochu vidím, mýlila som sa. V skutočnosti som o ňom vedela len pramálo.“
Autorka do knihy vložila aj krásne scény, ktoré pohladili moju (občas dosť) romantickú dušu, a k nim určite patrí scéna v divadle a neskôr aj tá z knižnice, úplne som si vedela predstaviť toho pána v stredných rokoch, ktorý sa potajomky uškŕňal popod nos : ) Za zmienku určite stoja aj pasáže s opismi, vsuvky, detaily, ktoré majú svoje čaro a ktoré ma vždy potešia, keď na ne v knihe naďabím, napríklad hneď v prvej kapitole: „Zrnká sivého prachu preleteli pomedzi prsty, zatočili sa vo vzduchu a nechali sa unášať preč. Svet zrazu akoby zastal. Znehybnel pod náporom očakávania a s hrejivým pocitom víťazstva sa prizeral, ako sa čiastočky nenávratne kĺžu do doliny.“ Dávajú príbehu ďalší rozmer, nielen plynúci dej, dialógy, ale môžete si ich prečítať znova, nechať si ich rozležať v mysli a potom zase čítať ďalej. V Mirkiných knihách (našťastie) takéto pasáže nájdem vždy, pohráva sa s každým slovíčkom, kým ho vsadí do príbehu, a to mám na jej knihách rada...

Ak hľadáte príbeh zo súčasnosti, uveriteľný a až priveľmi skutočný (koľkým ľuďom takto zasiahla do života sekta aj v dnešnej dobe?), určite siahnite po Obchodníkoch s nádejou... Je v ňom všetko, čo má dobrý príbeh mať a určite vás nesklame.

Moje hodnotenie:

Myšlienka na záver:
„... žiadne miesto, žiadna krajina, žiadny zážitok by mi nevyplnil dieru v duši, ktorá zostala po Matúšovi. Už po tisíci raz som si uvedomila, že ak nenájdem jeho, nenájdem ani pokoj. Vzdať sa nádeje, že ho opäť budem môcť objať, by bolo ako vzdať sa viery vo vlastné šťastie. Musela som oň bojovať. Musela som veriť.“

Recenzia : Barborka

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Janka

(Barborka, 18. 1. 2013 15:01)

ďakujem krásne za uvítanie, dúfam, že pomôžem, poradím, povzbudím k čítaniu... a nesklamem :) budem sa veľmi snažiť!