Choď na obsah Choď na menu
 


Potomkyňa

potomky.jpeg 
  Vojtech Czobor

  POTOMKYŇA


Anotácia knihy:

Strhujúci príbeh o najväčšom tajomstve katolíckej cirkvi - o potomkoch Ježiša Krista.

Ľudia za čias Kristovho života aj kresťania v prvých storočiach po jeho smrti verili, že Ježiš s Máriou z Magdaly splodili deti.
Tajomní Katari po stáročia strážili najväčšie z tajomstiev, udržiavali rodovú líniu najslávnejšieho rodu a ochraňovali ich potomkyne a potomkov. Mohli prežiť až do dnešných dní?
Vo východoslovenskej obci Štítnik pripomína niekoľko starých náhrobkov s katarskými symbolmi skupinu žien, ktorá sem pricestovala kedysi dávno. Prečo si za úkryt pred oficiálnou cirkvou vybrali slovenský Štítnik?
V päťdesiatych rokoch nájde mladý študent Alex nahrávku s tajomnou modlitbou a objaví sa informácia o dokumente, v ktorom majú byť zachytení všetci potomkovia Ježišovho rodu. Alex začína preverovať, kde je vlastne pravda.
Nie je však sám, kto sa pokúša nájsť Potomkyňu.
Pátra po nej Vatikán, pre ktorý je jej existencia hrozbou, i tajomná sekta, ktorá ju považuje za najvyššiu zástupkyňu Boha na zemi.

Môj názor:

     Poznáte ten pocit, ktorý sa vás zmocní (alebo by sa mal) po otočení poslednej stránky knihy keď si uvedomíte, že ste príbeh práve dočítali? Môže mať rôznu podobu – od sklamania po nadšenie alebo aj príjemné prekvapenie. Ja som mala práve posledný pocit, keď som dočítala Potomkyňu. Dostala som sa k nej ako sa hovorí „ako slepé kura k zrnu“ a vôbec neľutujem, že som ju prečítala. S čistým svedomím môžem prehlásiť, že Potomkyňa je napísaná na vysokej úrovni, kvalitne a môže konkurovať množstvu zahraničných titulov s podobnou tématikou, ktoré nájdeme na pultoch kníhkupectiev. Nemenej potešujúca je skutočnosť, že takáto kniha pochádza z pera nášho slovenského autora, čo je len bod k dobru.

katari.jpg

     Kniha je autorovou prvotinou a nesmierne vydarenou prvotinou. Po návšteve autorovej stránky som pochopila, že námet si nevybral len tak od brucha, on touto témou doslova žije a sám prešiel miesta, ktoré v knihe opisuje. Preto príbeh pôsobí naozaj vierohodne.
Dej autor dávkuje postupne, odkrýva ho kúsok po kúsku, pekne posplietaný v rôznych časových obdobiach, na rôznych miestach a s rôznymi postavami.
Zdanlivo nesúvisiace udalosti o niekoľko strán ďalej odkryjú svoju podstatu a vám doklepne, prečo sa to tak stalo. Na štýl písania som si musela zvyknúť, ale potom to už išlo skoro samé, stránka za stránkou, nestíhala som sa čudovať a občas zasmiať (najmä pri názve televízie JOP), ale zhltla som každučké slovo. Ide síce o konšpiráciu, vymyslený príbeh, ale je tak chytľavo napísaný, že by ste možno chvíľku pochybovali, či nejde o skutočnosť.

     Veľmi sa mi na knihe páčilo, že každá nová kapitola, každý časový úsek deja, bol na začiatku pekne vysvetlený v osobitnej časti, mnohokrát aj so sprievodným obrázkom a s prameňom, odkiaľ boli čerpané dané informácie.
     Možno si poviete „ale veď to vyzerá, že je to len ďalší pokus napodobniť knihu Dana Browna!“, avšak nie je tomu tak. Sčasti je námet čerpaný z podobných prameňov, vyskytujú sa podobné dejové línie, tajné spolky, bratstvá, ktoré chcú vypátrať potomkov Ježiša a Márie Magdalény. Tu ale celá tá „podobnosť“ končí, pretože autor nielen šikovne zasadil príbeh z veľkej časti na Slovensko, kde sa začína v 60. rokoch minulého storočia (ďalšie veľké plus knihy, robí ju zaujímavou, čitateľnou, príťažlivou pre našinca), ale však stvoril potomkyňu, nie potomka mužského rodu, s nezameniteľnými poznávacími znakmi, ktoré prechádzajú len na pokračovateľku ženského rodu.
A mimochodom Dan Brown a hystéria okolo Da Vinciho kódu je v príbehu aj zachytená, autor si asi neodpustil spomenúť ju :)
    
     Nechcem prezrádzať celú dejovú líniu, bola by som rada, aby ostala pre čitateľa prekvapením, ako to bolo u mňa. Musím podotknúť, že veľmi milým prekvapením, pretože kniha sa mi skutočne páčila. Po knihách v podobnom žánri siahnem len výnimočne, ale Potomkyňa určite stojí za prečítanie, nesklame a obohatí (napríklad aj  historickými znalosťami o katarskej viere či rôznych miestach s ňou spájaných).
Z vlastnej skúsenosti ju môžem len a len odporučiť.

© spracovala: BarborkaNiečo o autorovi:


vojtech-czobor-1943.jpg  Vojtech Czobor sa narodil v roku 1943, študoval na    niekoľkých slovenských univerzitách. Žil najprv na Považí, neskôr na Záhorí a nakoniec vo Zvolene. V novembri 1989 ako jeden z posledných emigrantov odišiel do Nemecka, kde žije dodnes.

Titul Potomkyňa (2013, vydavateľstvo Slovart)
je jeho debutom.
Koncom februára 2014 mu v rovnakom vydavateľstve
vyjde druhá kniha s názvom
Hrdzavý kríž.

Viac o autorovi sa môžete dozvedieť na jeho stránke:

http://vojtech-czobor.eu/

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.