Choď na obsah Choď na menu
 


Predajná láska

Ružena Scherhauferová

Predajná láska

Ikar 2012

predajnalaska.jpgÚspešný podnikateľ, výrobca nábytku, by mohol byť šťastný a spokojný so svojím životom, keby ho nepostihli typické problémy starnúceho chlapa. Náhodou spozná mladé dievča, ktoré si zarába prostitúciou pri ceste, a jeho morálne a etické hodnoty sa začnú postupne meniť. V snahe pomôcť Blanke sa pomaly vzďaľuje od svojej ženy Klaudie a zapletie sa do nerovného vzťahu s ľahkou ženou. Prekračuje hranice slušnosti a rozbíja svoje dlhoročné manželstvo, v ktorom prežil najkrajšie roky. Keď do ľúbostného trojuholníka vstúpi aj Blankina matka, začína sa jeho osobná dráma. Situácia mu prerastá cez hlavu, postupne sa prepadá do zvláštneho spolužitia s dvoma ženami a v ošiali nespútaného sexu opustí manželku. Žije s prostitútkou a snaží sa dostať Blanku z pazúrov pasáka. Neodsudzujú ho iba jeho psy vlčiaky... Vyhrabe sa Laco z tohto bahna? Ako si poradí jeho žena Klaudia...?

xxx

Knihu od slovenskej  spisovateľky som si dopriala na Vianoce, pretože sa mi páčila anotácia i propagácia a už jeden titul máme u nás na Romantike s veľmi pozitívnou recenziou: Už viem, že chcem teba .

Keď som do knihy zo série - Ikarovských kabeliek - začítala, nedalo sa skončiť, kým som nezavrela poslednú stranu. Zaujímavý, nevšedný príbeh úspešného podnikateľa, ktorý má skvelé zázemie, milujúcu manželku, dospelého syna, prosperujúcu firmu, priateľov, preto je takmer nepochopiteľné, ako sa jeho život zvrtne.

No život sám prináša rôzne peripétie, skúša osudy ľudí až na hranicu únosnosti, mení zaužívané, rúca hranice.

Laco sa jedného dňa náhodou stretáva s mladou prostitútkou Blankou. Nechce od nej nič, len pár slov, aby pochopil dôvody, prečo mladé dievča robí to čo robí.

Jedno náhodné stretnutie vedie k ďalšiemu a hoci je spočiatku vzťah medzi Blankou a Lacom na platonickej úrovni, časom sa to mení na posadnutosť.

Blanka je dievča, ktoré nepozná nič iné, len postávanie na ulici, obšťastňovanie zákazníkov, podriadenosť voči lenivej, autoritatívnej matke, ktorá ju sama priviedla k najstaršiemu remeslu, aby ju mohla dcéra živiť a strach pred surovcom Makom - pasákom. 

Vzťah k Lacovi sa pre ňu stáva svetlým bodom v živote, možnosťou ako z bahna prostitúcie výjsť, záchranou...

Naopak, Laco sa mení, a nie k lepšiemu, jeho ukážkové manželstvo sa rúca, závislosť na rozkoši a sexe nielen s Blankou, ale aj s jej matkou, ho pripraví o všetko, čo roky budoval.

Príbeh je popretkávaný osudmi ľudí, ktorých Laciho správanie viac či menej ovplyvnilo, jeho manželky, syna, priateľov a známych, čo dodáva knihe na dôveryhodnosti a umocňuje celkový dojem, rovnako tak popis života prostitútok, ich starosti, "priateľstvá", závislosti, surovosť.

Autorka napísala pozoruhodný, trpko pravdivý román, ktorý sa pokojne mohol stať aj vášmu priateľovi, susedovi, rodine. Veľmi dobre vykreslila psycholódiu postáv, ich motiváciu, dôvody konania, líniu postupnosti, ako konanie jedného človeka ovplyvňuje tých druhých.

Ďakujem za príjemne strávený čas nad knihou, rozhodne to bol dobrý výber ! :)  

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.