Choď na obsah Choď na menu
 


RECENZIA: Škandál v lepšej spoločnosti

skandal-v-lepsej-spolocnosti.jpg
Meno Adriana Macháčová  je už tradične pre mňa zárukou dobrého čítania a v tandeme s Róbertom Dydom to platí dvojnásobne. Tvorivá spolupráca už zrodila dve veľmi úspešné knihy Vieme prví a Šokujúca aféra. Škandál v lepšej spoločnosti je tretím spoločným dielom a musím skonštatovať, že veľmi vydareným.

Ako čitateľka som bola príjemne prekvapená autenticitou, reálne vykreslenými postavami, živým jazykom, ktorý ma doslova vtiahol do deja a miestami som sa pristihla pri tom, že premýšľam, ako verne autori vystihli klišovitosť, povrchnosť a intrigánstvo vo vysokých kruhoch, no najmä to, čo všetko sú ľudia ochotní obetovať kvôli prestíži a ilúzii dokonalosti – či už to je manželstvo alebo svedomie. 

 

„V príbehu sme nazreli do atraktívneho prostredia šľachty a politického boja, ktorý Slovensko bude v najbližších mesiacoch tiež intenzívne prežívať,“ prezrádza Adriana Macháčová a Róbert Dyda k tomu dodáva: „Boli sme si vedomí, že naša kniha vyjde v čase krátko pred parlamentnými voľbami, avšak nechceli sme kopírovať iné príbehy o politických kampaniach a preto sme tému spracovali z uhla naoko dokonalých vzťahov, ktoré sú vnútorne natoľko narušené, že stačí malý impulz a zrútia sa ako domček z kariet.“

Veľmi výstižne povedané.
Čo všetko sme ochotní tolerovať, ako veľmi sa necháme ovplyvniť ilúziou, čo všetko sme ochotní  prehliadať a akú cenu za to zaplatíme....


Albert Wolf je nádejný politik, ktorý má ambície dosiahnuť vysoké postavenie na slovenskej politickej scéne, no zároveň nie je ochotný nič obetovať.  Bez škrupulí sa vrhne do mileneckého vzťahu s rovnako ambicióznou investigatívnou novinárkou aj napriek tomu, že má rodinu. Dovtedy idylické manželstvo naruší anonymná správa od neznámeho „priateľa“ o tom, že Izabelu Albert podvádza s mladou Petrou Brunovskou. Táto informácia rozkrúti kolotoč prekvapení, zvlášť keď  mladú Petru niekto zavraždí.

Hoci v úvode knihy autori upozorňujú, že príbeh a postavy v ňom sú vymyslené, aj tak som im verila každé slovo, akoby presne triafali do čierneho, opísali nie veľmi dôveryhodnú realitu súčasnej politickej scény, kde morálka a poctivosť už dávno nie sú prioritou a nastavili nám zrkadlo.   

Ako dopadne vyšetrovanie vraždy, intrigy a ambície mladého nádejného politika, za ktorým stoja mecenáši z vyšších kruhov, no hlavne jeho manželstvo, sa už dočítate v tejto skvelej knihe.    

Odporúčam. Jana Pronská
 

Škandál v lepšej spoločnosti – oficiálna anotácia:

Je šťastné manželstvo naozaj len ilúzia? Anonymná správa od dôverného priateľa otriasla základmi nákladného, no harmonického života manželskej dvojice Izabely a Alberta Wolfovcov. Podľa pisateľa má úspešný právnik a tvár novovzniknutej politickej strany milenku. Šokovaná Izabela si najme súkromného detektíva, aby potvrdil či vyvrátil anonymné tvrdenie. Netuší, že Albert má skutočne v pláne zmeniť nielen svoju kariéru, ale po voľbách aj manželku. Miesto po jeho boku má zaujať mladá investigatívna novinárka Petra Brunovská. Atraktívnu čiernovlásku však nájdu mŕtvu. Okruh ľudí, ktorí by mohli stáť za jej smrťou, je nejasný. Podozrenie padá na každý terč Petriných článkov, novú politickú superstar, ale aj na Izabelu, ktorá nemienila hrať druhé husle. Ako zdolajú účastníci tohto škandálu jeho následky? Vyrovná sa s ohrozením svojich plánov do seba zahľadená lepšia spoločnosť? Spád udalostí naznačuje, že dôležitejšie než samotný zločin je to, kto z neho vyťaží čo najviac.

 

Náhľad fotografií zo zložky Adriana Macháčová