Choď na obsah Choď na menu
 


RECENZIA: Skrátka mi preplo (Mária Blšáková)

skratka-mi-preplo.jpg
Mária Blšáková má síce zatiaľ na konte iba dve knihy, ale napriek tomu si dovoľujem tvrdiť, že medzi početnými slovenskými autorkami si vydobyje pevné miesto, píše v recenzii pre Knižnú revue Marek Zákopčan.

V každom príbehu sa snaží priniesť niečo nové a využíva pritom bohatý jazyk a štylistiku.

 

Neberie si servítku pred ústa, veci a pocity pomenúva pravým menom a často vás pobaví prekvapivými slovnými hračkami. Zjavne je jej blízky sarkazmus, ale zároveň aj nadhľad a sebairónia. Nejde iba o plačlivú sebaľútosť, ale aj o vyrovnávanie sa s vnútorným utrpením a nesmierne náročné nachádzanie novej chuti do života. Názov románu Skrátka mi preplo však napovedá, že rozprávačka Ema to nebude mať ľahké…

Ema si na radu psychiatra vedie denník, do ktorého si zaznamenáva svoje skutky, pocity, vnemy. Má presne rok na to, aby sa týmto spôsobom vyrovnala so svojimi problémami a dostala zo seba každú ťažobu a zlú spomienku. Spočiatku to vníma s pre ňu typickým pohŕdaním, neverí účinku terapie, ale postupne sa čoraz viac ponára do svojho vnútra a odhaľuje bolestné pravdy.

Počas vianočných sviatkov sa dozvedela novinky, ktoré prevrátili jej svet naruby. Nielenže pred časom podstúpila na popud ženatého milenca interrupciu, ale ten po svojom rozvode na firemnom večierku vyhlásil, že sa bude znovu ženiť. Avšak nie s ňou, ale s jej kolegyňou.

Amok, ktorý nasledoval, doviedol Emu k psychiatrovi. Problémom sa pre ňu stávajú aj každodenné úkony, nemá chuť ani vstať z postele, chudne a jedinou „živinou“ je pre ňu víno. Odvrhla ju aj vlastná rodina a jej lekár je prakticky jediná osoba, s ktorou prichádza do kontaktu.

a-co-ak-preplo-im.jpgNo žiadna kaša sa neje taká horúca, ako sa navarí, a aj Ema postupne nadobúda stratené sebavedomie. Vlastným pričinením i zásluhou iných ľudí, najmä mladej modelky a kamarátky, ktorá jej dohodí nový kšeft…

Kniha Skrátka mi preplo v sebe mieša denníkové zápisky, psychologickú hĺbku, ženskú literatúru a spoločenské témy. Spisovateľka vie, ako narábať so slovom, a verím, že ešte nepovedala to povestné posledné.
Dôkazom je aj pokračovanie románu nazvané A čo ak preplo im, v ktorom Ema dospeje k poznaniu, že sa musí zmeniť. Netuší však, aké šokujúce prekvapenia si pre ňu osud prichystal…

Pre Knižnú revue č.1 recenzoval Marek Zákopčan.

 

 

Skrátka mi preplo - oficiálna anotácia:

Určite sa vám už niekedy pokazila práčka, televízor, mobil, alebo niečo iné. Nepríjemné, no nič tragické. Môžeme zavolať opravára, kúpiť nový spotrebič, alebo sa bez neho zaobísť.
Čo sa však stane, keď sa niečo pokazí v človeku?
Nahradíme ho, alebo privrieme oči, dúfajúc, že sa sám utrasie? A čo ak sa to stane vám?

Ema prežíva osudovú lásku k ženatému mužovi, no vzápätí i veľké sklamanie, ktoré ju po nervovom zrútení dovedie až na psychiatriu. Po mesačnom pobyte v nemocnici jej doktor navrhne, aby si začala písať denník. Je to vraj spôsob, ako sa otvoriť, vyrozprávať a po rokoch dobrovoľnej izolácie opäť naštartovať do života. Súčasťou tohto denníka má byť i akési poznanie dňa, ktoré nevyčíta z múdrej knižky či časopisu, ale dopracuje sa k nemu sama. A tak sa Ema, plná zlosti, irónie a nechuti k životu, púšťa do písania...