Choď na obsah Choď na menu
 


Sila lásky

Eva Biela Brndiarová

Sila lásky

Motýľ, 2009

Stačil okamih, aby sa Martinov a Máriin šťastný život ocitol v troskách. Martin sa s ťažkou situáciou nedokáže vyrovnať a zanedbáva všetko a všetkých, ktorých má rád, dokonca aj vlastnú dcérku. Situáciu komplikujú spomienky na minulosť a nenávisť Martinovej matky k Márii. A akoby toho nebolo dosť, na povrch sa postupne vynárajú dlho utajované tajomstvá z minulosti žien, ktoré má rád... matkino, tetino, Máriino. Dokáže ich stráviť? Dokáže sa vrátiť späť do života? Kto mu pomôže? A kto je Ria, neznáma žena, ktorá sa nečakane objaví v jeho blízkosti a ktorej tajomstvo je posledným kúskom do skladačky temnej minulosti navzájom si úplne cudzích žien? Román Sila lásky je silným zážitkom aj výpoveďou a možno je namieste parafráza: Za tým, prečo sa žena ocitne na dne, hľadaj muža.

Už dlhší čas som sa chystal na túto knihu. Musím sa síce priznať, že ženské romány z Motýľa veľmi často nečítam, ale odkedy som mal tú česť a radosť spoznať osobne Evku B.B., ale napr. aj Martu Fartelovú, dal som si osobný záväzok venovať pozornosť aj týmto knižkám  Navyše, Sila lásky sa umiestnila medzi TOP 100 najobľúbenejšími knihami Slovákov, tak predsa musí mať niečo do seba, nie?

Evkina kniha má atmosféru, ktorá vás až znepokojivo zasiahne. Či chcete, alebo nie, nalepí sa na vás a nepustí sa ani po tom, ako Silu lásky odložíte. Anotácia je hmlistá, v podstate sa nič konkrétne nedozviete, ale aspoň môžete s väčším potešením odhaľovať dejové zákutia a vzťahy medzi postavami. A tie sú naozaj poriadne poprepletané! Ak však chcete vedieť, kto, kde, s kým, ako a prečo, musíte knihu prečítať až do konca .

Prezradím aspoň toľko, že Mária umiera pri pôrode aj s očakávaným synčekom, zanechajúc milujúceho manželka a malú dcérku Lesanku, ktorú takmer všetci volajú jednoducho Anka. Od tohto momentu sa odvíja dej - Martinov žiaľ, vyrovnávanie sa so smrťou milovaného človeka, trápenie malej Anky, hľadanie odpovedí na množstvo otázok, ktoré však neprichádzajú... Takisto komplikovaná povaha Martinovej matky, ktorá vidí len sama seba a ani po smrti nevesty nevie prekonať svoju nenávisť voči nej, na čo doplatí nielen Anka, ale v konečnom dôsledku aj ona sama... 
Veeeľmi dôležitou postavou je Ria, tajomná žena žijúca v Prahe, ktorá má tak trochu šteklivú minulosť, ale jej význam sa v plnom rozsahu prejaví až v závere. A ešte je tu jedna postava, ktorú je priam nemožné neobľúbiť si - teta Uľka, najláskavejšia a najmilšia duša, akú som mal možnosť v rámci nejakého príbehu "spoznať". Mal som ju celý čas pred očami ako typickú dedinskú babičku .

Sila lásky je nádherná kniha. Trochu smutná, ale veľmi pravdivá. Je výpoveďou o hlbokých citoch, ale aj o predsudkoch, ktorý má každý z nás. A asi bude niečo pravdy na tom, že hlbšie korene majú na dedine, kde je spôsob života viac prešpikovaný konzervatizmom ako v meste. 

Láska napokon všetko prekoná... Alebo by aspoň mala. V živote totiž nie je nič také jednoduché, všade sa nájdu neprajníci, závistlivci a ľudia, ktorí sú schopní za svoje chyby obviniť kohokoľvek, len aby si nepriznali vlastnú vinu.

Túto knihu rozhodne odporúčam a čudujem sa, ako som ju mohol rok nechať čakať .

A keď už sme pri tom časovom horizonte... Evi, kde si bola tak dlho????? Pri Tvojom rozprávačskom talente by ma fakt zaujímalo, prečo si už dávno nekraľovala rebríčkom bestsellerov? 

Už sa teším na Tajomstvá žien, voľné pokračovanie Sily lásky!

Spracoval Marek

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

prečo? preto...

(Eva B.B., 30. 10. 2010 16:26)

Už som to tvoje hodnotenie predýchala a tak trochu k tvojej otázke prečo tak neskoro... netušila som, že niečo také dokážem a za to, že som vôbec niečo stvorila môže veľmi ťažké obdobie v ktorom som sa pred pár rokmi ocitla. No a prečo nekraľujem medzi bestsellermi? Nik ma nepozná, nič o mne nevie a čo si budeme nahovárať, reklama z úst do úst, z ruky do ruky je podstatne pomalšia ako tá v médiách a časopisoch:))) Možno sa raz dočkám aj ja a moje papierové detičky:))) Ešte raz veľké ďakujem.

Poďakovanie

(Eva B.B:, 30. 10. 2010 15:51)

Marek rozplakal si ma a ja ti za tie moje slzičky ďakujem.