Choď na obsah Choď na menu
 


Spútaná divočinou

sputana-divocinou.jpg
Štvrtá kniha Eriky Jarkovskej vás zavedie do Severnej Ameriky 19.storočia. Ako sme už u nej zvyknutí, rada sa vracia do minulosti a najradšej medzi Indiánov. A opäť napísala krásny príbeh o hľadaní ľudského šťastia a tajomstva, ktoré drží muža a ženu pospolu po celý život. Je to doba, počas ktorej ľudské osudy poznačí druhá vojna za nezávislosť medzi USA a Britániou, aj vzájomné súperenie kožušinových spoločností...
Takáto je Spútaná divočinou.

 

Hlavná hrdinka Lavinia MacKayová prehovorí otca, aby ju vzal do ústia rieky Kolumbie, kde má byť vybudovaná obchodná pevnosť Astoria. Keď v New Yorku nastúpi na palubu fregaty, považuje cestu za vzrušujúce dobrodružstvo. Netuší, že domov sa už nikdy nevráti.

Do jej života zakrátko vstúpi domorodý muž Kvangon a ona sa doňho bezhlavo zamiluje; na opätovanie jeho lásky však čaká márne. Až ako zrelá žena spozná, že musela prejsť tisícky míľ, aby sa dozvedela svoj osud, že musela trpieť, aby zistila, čo je skutočné šťastie, že musela veľa premýšľať, aby sa dokázala tešiť z toho, čo jej zostalo, a že sa musela nesprávne zamilovať, aby pochopila, čo je naozajstná láska.

Kniha Spútaná divočinou je postavená na skutočných udalostiach i ľuďoch. Či už je to plavba fregaty Tonquin, stavba pevnosti Astorie alebo chýry o Fort Chipewyan ako o Malých Aténach, ide o skutočné udalosti a lokality. A okrem Lavinie, jej manžela Williama a detí Raina a Elizy je aj väčšina postáv skutočná.
Erika Jarkovská opäť dokázala využiť reálie, na ktorých postavila pútavý príbeh o láske, šťastí a nádeji. Tak trochu mysteriózne rozprávanie vzdáva poctu obyčajnej láske, ktorá však býva najpevnejšia. A po ktorej mnohí tak túžime.

 

 

„Láska bola a zostáva zmyslom života. Je všetkým, čo potrebujeme,“ píše  Erika Jarkovská. Občas táto láska trpezlivo čaká na morských útesoch či v divočine, alebo nenápadne postáva hneď za rohom. A dokonca sa stáva, že za ňou treba prejsť až na opačný koniec sveta. Neraz treba kvôli nej mnohé pretrpieť, alebo sa len nesprávne zamilovať, aby sa ukázala v pravej podobe...
„Tak ako sa to stalo Lavinii a Kvangonovi,“ dodáva autorka knihy Spútaná divočinou.

jarkovksa.jpg