Choď na obsah Choď na menu
 


Tajomstvá žien

Eva Biela Brndiarová

Tajomstvá žien

Motýľ, 2010

Dievča z hôr, mladé a zraniteľné. Nebolo pripravené na búrlivý vysokoškolský život, na nečakané, tvrdé skúšky, ktoré jej osud prichystal. Láska, zrada, desivé sny predznamenávajúce budúcnosť, dávne tajomstvá. A traja mladí muži. Zasiahnu do jej života a prevrátia na ruby všetko, čím až dovtedy, chránená otcom, žila. Komu z nich sa po tom, čo prežije, podarí prekonať jej strach z lásky? A možno tým niekým bude žena. Záhadná postava z minulosti. Ria. Vtedy pred rokmi, malému dievčatku, ktorým Lesanka bola, vrátila do ubolenej dušičky radosť, úsmev na tvár, chuť opäť sa tešiť, žiť. Podarí sa jej to aj teraz? Alebo ňou bude iná, liečiteľka, ktorá vstúpi do Lesankinho života vo chvíli, keď sa jej ťažko nadobudnutý pokoj opäť zrúti ako domček z karát... Tajomstvá dávne, aj tie, ktoré skrývajú všetky ženy tohto príbehu, musia konečne vyjsť na povrch...


Evka Biela Brndiarová svojím debutom Sila lásky rozplakala Slovensko a jej kniha sa dostala medzi tie najobľúbenejšie... Kto pozná osudy vidieckej rodiny, ktorá prišla hrou osudu (a tiež nezanedbateľnou vinou lekára) o mamu a milujúcu manželku, ten by si nemal nechať ujsť ani príbeh malej Lesanky, ktorá vyrástla v mladú ženu... 

S Lesankou sa stretávame ako s vysokoškolskou študentkou, ktorá si ako každé dievča v jej veku užíva študentský život, internát a chlapčenský obdiv. Bohužiaľ, nie každý má také čisté a dobré srdce ako ona, a tak sa oslava ukončenia prvého ročníka dramaticky zmení... Po prebudení Lesanka zisťuje, že sa stala obeťou nechutných hrátok a stráca dôveru v ľudí, s ktorými strávila predošlé mesiace. 

Poškvrnená, zranená a smutná nachádza útechu v objatí domova, u otca Martina a v chalúpke, ktorú zdedila po dobráckej tete Uľke (smutným faktom je, že aj stará dobrá tetuška sa pobrala na druhý svet, a tak by ste ju v tomto príbehu čakali márne). 

Zhodou náhod stretáva po noci plnej bleskov a hromov uzimeného a raneného Lukáša, medika, ktorý má neďaleko do svadby so ženou, ktorú nemiluje, ale ktorá čaká jeho dieťa. Pomôže mu a hoci Lukáš sa netají svojimi sympatiami, cíti, že mladá žena, ktorá mu odmieta prezradiť meno, nie je v jeho prítomnosti vo svojej koži. Ako sa zachovať? Zbaviť ju strachu? Alebo si ju zachovať ako peknú spomienku a vrátiť sa čím skôr k snúbenici? 

Z príbehu Sila lásky sa okrem Martina vracia aj záhadná Ria, ktorá prekonáva zdravotné problémy, ktoré ju napokon opäť privedú do blízkosti ľudí, ktorým kedysi pomohla vyliečiť sa zo smútku. Tentoraz ju však naliehavejšie ťaží otázka vyriešenia minulosti. Odhodlá sa vyjsť s pravdou von? 

Tajomstvá žien sa čítajú jedným dychom, predovšetkým vďaka postavám, na ktoré nezabudnete. Prvá polovica knihy je síce romantickejšia (scény medzi Lesankou a Lukášom v chalúpke nemajú chybu), ale druhá prináša mnoho rozuzlení, ktoré krásne uzavrú osudy všetkých zúčastnených. 

Evka sa pri písaní dotýka viacerých ťaživých tém, ale zvláda ich s ľahkosťou a hoci nie všetko je harmonické, zo stránok knihy zaznieva poznanie, že nech sa situácia javí akokoľvek neriešiteľne, netreba strácať nádej. Hlavne ak má človek po boku milovaných a milujúcich ľudí... 

Tajomstvá žien odporúčam a už teraz sa teším na Evkinu novinku Nehanebné hry, ktorá vyjde už čoskoro. 

Spracoval Marek

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.