Choď na obsah Choď na menu
 


Chcel by som, aby ma niekto niekde čakal (Anna Gavalda)

gavalda.jpg
Poznáte spisovateľku Annu Gavaldu? Sme si isté, že väčšina áno - Anna patrí medzi najznámejšie súčasné francúzske spisovateľky a nielen v krajine galského kohúta, ale aj vo svete dosahuje obrovské úspechy. Svojich fanúšikov si našla aj na Slovensku.

Možno tiež poznáte jej zbierku poviedok Chcel by som, aby ma niekto niekde čakal – je to jej literárny debut, ktorý vyšiel pôvodne v náklade 800 kusov v malom vydavateľstve. Neskôr sa však z nej predalo vyše 500 000 výtlačkov a bola preložená do viac ako 20 jazykov.

Kniha vyšla tento rok v Slovarte, obsahuje 19 krátkych poviedok napísaných strohým, presným štýlom. Anna Gavalda miestami až kruto podrobne opisuje dokonale odpozorované detaily medziľudských vzťahov, ktoré môže definitívne zničiť napríklad aj zdanlivo banálne zazvonenie mobilného telefónu. „Stretávam sa s ľuďmi. Pozorujem ich,“ vysvetľuje Anna Gavalda. „Vypytujem sa ich, kedy ráno vstávajú, čo robia, ale aj čo najradšej jedia ako dezert. Potom o nich premýšľam. Myslím na nich celý čas. Pozerám si ich tváre, ruky a dokonca aj farbu ponožiek. Rozmýšľam o nich hodiny, roky a potom sa jedného dňa pokúsim o nich napísať.“

Situácie, v ktorých sa ocitajú jej postavy, nie sú ničím výnimočné, a pritom v sebe ukrývajú zárodky budúcich veľkých drám. 
Opušťák, Tento muž a táto žena, Udalosť dňa, či Katgut – strohé, ničnehovoriace, či vágne titulky poviedok, ktoré však zaujmú a inšpirujú pozorovateľov ľudskej duše.
Napríklad posledná poviedka s názvom Epilóg je naozaj originálna a Anna Gavalda v nej paroduje samu seba. Rozpráva o fiktívnom stretnutí s vydavateľom, keď nepomohla ani luxusná spodná bielizeň pod vyšúchanými džínsami, ktorú vydavateľ na úrovni určite vycítil šiestym  zmyslom. Alebo žeby to nakoniec predsa len zapôsobilo? Veď knižka Chcel by som, aby ma niekto niekde čakal získala cenu Le Grand Prix RTL-Lire, preslávila Annu po celom svete a získala jej uznanie.

„Gavaldovej postavy sa necítia v tomto svete dobre,“ napísal o knižke Guardian. „Od nezávislých dievčat po šokovanú tehotnú ženu a vojaka základnej služby, ktorý ide na dovolenku s istotou, že jeho narodeniny budú sklamaním. Hoci prejavujú nonšalanciu, priepasť medzi realitou a očakávaniami je bolestne široká.“