Choď na obsah Choď na menu
 


Druhá šanca pre lásku

Joan Johnston

Druhá šanca pre lásku

V originále: The Price (2003) v ČR Cena za úspěch Alpress, 2004

Slovenský spisovateľ 2009

ObrázokLuke Creed obetoval svojej kariére všetko – život na rodinnom ranči, šťastné manželstvo i čas na výchovu svojich dvoch dcér. Je na najlepšej ceste získať post partnera, keď sa pri súdnom spore, v ktorom obhajuje farmaceutickú spoločnosť, stretne s Amy Nashovou, svojou láskou zo strednej školy, zastupujúcou druhú stranu. Obaja zistia, že z ich vzťahu ani po rokoch nevyprchala vášeň. Amy Luka upozorní, že spoločnosť falšovala záznamy, aby utajila, že obľúbený liek zapríčinil viacero úmrtí. Luke sa ocitne pred dilemou: má ďalej tvrdo obhajovať záujmy svojich klientov a dosiahnuť vytúžený post, alebo upozorniť na nekalé praktiky pri výrobe lieku a riskovať tým vlastnú profesionálnu budúcnosť?

Populárna americká spisovateľka Joan Johnstonová je autorkou štyroch desiatok historických i súčasných romancí, za ktoré získala viacero prestížnych ocenení. 

 

Obrázok

 

Joan Johnstonovú som ako autorku registroval, ale ešte som nemal tú česť niečo si od nej prečítať. Asi preto, že od nej u nás vyšli len 2 knihy (ak sa náhodou mýlim, opravte ma ). Žiaľ, začal som touto knihou, a nie knihou Muž s vôňou koní. Prečo žiaľ? Lebo zatiaľ čo "Muž" je prvý diel série, "Láska" je až štvrtý... A mal som v postavách (aspoň zo začiatku) trochu zmätok... Kto je koho súrodenec, kto si koho vzal a prečo, kto je koho skutočným otcom a prečo sa to tají, resp. tajilo a prečo sa kto neznáša... Uf...

Veľkým plusom románu je to, že sa nekrúti len okolo hlavného páru a ich (ne)zbližovania, ale všíma si aj vedľajšie postavy, ich vzťahy a osudy. Ide najmä o Lukových kolegov z právnickej kancelárie (Nicki - ktorá má vzťah so ženatým mužom, ale po diagnostikovaní rakoviny prehodnocuje svoj život, Drew - mladý úspešný muž, ktorý tajne miluje šéfku prezývanú Dračica a pod.)

Luke a Amy spolu ako stredoškoláci chodili, ale potom sa s ním Amy rozišla... Po 12 rokoch sa opäť stretávajú, čo poteší najmä Lukovu mamu, ktorá sa zhostí úlohy dohadzovačky. Luke sa medzitým vypracoval z vandráka a rebela na uznávaného právnika so sľubne sa rozvíjajúcou kariérou. V anotácii sa síce píše, že Amy a Luke stoja na opačných stranách jedného prípadu, ale faktom je, že bojujú spolu za jednu vec. Luke má totiž pochybnosti o etike svojho klienta - farmaceutickej spoločnosti, ktorá vyvinula tabletky proti cukrovke. Po jeho používaní vraj zomierajú deti a ked ten liek začne brať aj jeho dcéra, je najvyšší čas odhaliť, čo je na tom pravdy. Keď začnú na povrch prenikať nové a nové informácie a dôjde aj na nejaké tie "nehody", je jasné, že sú pravde na stope...

Luke aj Amy sú veľmi zlatí a určite si ich zamilujete... Rovnako ako ďalšie postavy, Joan vie, ako im vdýchnuť dušu... A vôbec nevadí, že je to román zo súčasnosti, pri scénach, ked sa na farme preháňajú po koňoch, akoby sa ocitli v inom storočí .

A verdikt? Čítajte... Je to pomerne nenápadná kniha, ale to nevadí... Ale ak môžem odporučiť, vrhnite sa najprv na minulé diely (aspoň ten jeden).

Spracoval Marek

 

Úryvok:

 

Amy Hazeltinová Nashová popohnala hnedú kobylu do cvalu, naklonila sa, až sa tvárou dotýkala konskej hrivy, a nútila koňa do ešte väčšej rýchlosti. Túžila zmiznúť, utiecť pred svojimi problémami niekam ďaleko; bola však príliš zodpovedná, aby niečo podobné urobila naozaj, a tak si to nahrádzala aspoň šialenou jazdou na koni. Rýchlosť ju uchvacovala, nebezpečenstvo vzrušovalo, ale jej útek mal len chvíľkové trvanie.
Kobyla namáhavo dýchala a pena jej fŕkala až na šiju. „Pridaj, Lady,“ šepkala jej do ucha.
Terén bol skoro rovný, sem-tam sa objavili kaktusy mesquite a červenohnedý santagertrudský dobytok, ktorý choval Jackson Blackthorne so ženou Ren.
Koňa si požičala zo stajne v Three Oaks. Prišla si zajazdiť na pozvanie Ren, ktorú stretla v piatok v meste.
„Čo tu robíš?“ začudovala sa Ren, keď na seba narazili pri nákupe potravín. „Myslela som si, že bývaš vo Virgínii.“
„Prišla som navštíviť rodičov,“ odpovedala Amy. Bola to síce pravda, ale nie celá.
„Dúfam, že sa u nás zastavíš,“ pozvala ju Ren. „Tento víkend čakáme aj Luka.“
„Ja…“ Amy zaplavil nepríjemný pocit. S Reniným najmladším synom sa priatelili na strednej škole a Amy strávila v Reninej kuchyni viac času ako doma. Ale v najvyššom ročníku Luka nechala, o dva roky sa vydala za oveľa staršieho muža, chirurga-ortopéda, a odsťahovala sa do Virgínie, kde prežila nasledujúcich jedenásť rokov. Vlani sa vrátila späť do Texasu.
„Ako sa majú tvoji rodičia?“
„Ďakujem, dobre,“ odpovedala Amy ako vždy na takúto otázku. Ani to však nebola celá pravda. Dokonca to nebola pravda ani len približne. Jej matka bola agorafobička. Amy v puberte netušila, čo to je, vedela iba toľko, že matka je vždy doma. Agorafobici majú strach z veľkých otvorených priestorov a Amina mama nikdy nevychádzala z domu.
Amy plnila množstvo povinností namiesto matky. Otec prejavoval s ňou veľa trpezlivosti, ale Amy pochopila, že mamu len ľutuje. Postupne sa obaja rodičia stávali natoľko od Amy závislí, až sa obávala, že k nim ostane navždy pripútaná.
Premýšľala nad minulosťou a uvedomila si, ako veľmi ju priťahoval neskrotný rebelant Luke Creed, ktorý si nedal od nikoho rozkazovať. Amy prahla po slobode, akú mal on.
„Jednoducho odíď,“ poradil jej, keď sa mu zdôverila so svojimi obavami.
„Nemôžem. Potrebujú ma.“
„Veď sú dospelí. Dokážu sa o seba postarať.“
Znelo to presvedčivo, ale zároveň aj bezcitne. Amy zatúžila byť rovnako bezstarostná ako Luke. Začala s ním chodiť. Odvážila sa jazdiť s ním na jeho Harleyi bez prilby, blond vlasy jej pritom viali vo vetre. A dovolila Lukovi, aby sa jej dotýkal.
Nikdy predtým si neuvedomila svoju podriadenosť, až kým nestretla Luka, ktorý bol nevýslovne trúfalý. Usmial sa na ňu a ona bola celá bez seba, že sa o ňu zaujíma taký „zlý chlapec“. Bolo vzrušujúce byť s Lukom, ktorý sa nebál ničoho, popri spolužití s matkou, ktorá sa bála všetkého.
Pri pohľade späť si uvedomila, že Luke sa rovnako obával lásky k nej ako ona. Len to lepšie maskoval smejúcimi sa hnedými očami a bezočivým úsmevom.
Ich prvý telesný kontakt pripomínal správanie malých detí. Potiahol ju za chvost a vzadu jej zdvihol sukňu.
Napravila mu golier a rukou mu trúfalo prešla po prvých chĺpkoch na tvári, ktoré ešte nebolo treba holiť, ale pritom svetu prezrádzali, že sa už stáva mužom.
„Teba by som rád lepšie spoznal, Amelia Hazeltinová,“ krúžil okolo nej ako kocúr na postriežke. Sexuálna energia, čo z neho vyžarovala, ju ľakala a zároveň vzrušovala.
„Odkiaľ vieš, ako sa volám?“
„Z tej trofeje vo vitríne na prvom poschodí, ktorú si získala v debatnom krúžku,“ odpovedal. „A zo zoznamu najlepších študentov pri riaditeľovej kancelárii. A z programu jesenných divadelných hier.“
„Videl si tú hru?“
„Bola si dobrá,“ dodal. „Si dobrá vo všetkom.“
„Vo všetkom nie,“ bránila sa rozpačito. Zapájala sa do všetkých školských aktivít, aby nemusela byť doma.
„Máš talent,“ pokračoval, „a si múdra. Aj pekná.“
„Ďakujem,“ vyjachtala celá zmätená.
„Chcela by si so mnou chodiť?“
Nevedela pochopiť, prečo Luke Creed, chlapec so zlou povesťou, chce chodiť s takým „dobrým dievčaťom“ ako ona.
„Ja sa neváľam s kadekým,“ povedala a pozrela mu priamo do očí.
„Chcem ťa len pozvať do kina.“
Zbadala, že sa začervenal a očami mu prebehol záblesk hnevu. Urazila ho. Nikdy by to úmyselne neurobila. Bola precitlivená pre nedostatky svojej rodiny. „Prepáč,“ ospravedlňovala sa. „Do kina by som išla celkom rada.“
Potešilo ju, že sa znova usmial a oči sa mu zaleskli.

 

Náhľad fotografií zo zložky Joan Johnston

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

áno,

(Marek, 26. 10. 2010 17:41)

Jožka, budeš :-)) Dúfam, že príjemne :D

Zvedavosť

(Jožka, 26. 10. 2010 17:03)

Názov je zaujímavý.....práve som to začala čitať.....takže uvidíme ake to je:)..........Budem prekvapená , alebo nie?