Choď na obsah Choď na menu
 


Je ľahké narodiť sa do rodiny, ktorá má všetko? (RECENZIA)

klamari.jpg
Mama nechce poznať pravdu. Zmenila som jej život. Zmenila som osud celej rodiny. Ja a moji Klamári. Možno to od nás bolo strašné, ale aspoň sme zakročili. Som oveľa silnejšia, než si mama dokáže predstaviť. Bez dovolenia som jej zasiahla do života, no zároveň som jej pomohla.
“Prečo mi o tom nik nepovedal?” zopakujem.
“Pretože…” mama sa zasekne a hľadá správne slová. “Lebo máš bolesti.”
“Už nie som dieťa. Mala by som poznať základné informácie o našej rodine. Celé leto sa pokúšam spomenúť si, čo sa mi stalo.”
“Zdáš sa mi krehká,” odvetí mama. “Okrem toho si nie som istá, či by som zniesla Tvoju reakciu.”

 

Sú veľká rodina s bohatou históriou. Sú to Sinclairovci. Nie sú chudobní, nikdy sa nemýlia, v lete spoločne celá rodina trávia čas na súkromnom ostrove pri pobreží štátu Massachusetts. Starí rodičia, ich tri dcéry a vnúčatá. Medzi nimi prvodrodená vnučka Cadence, druhorodený vnuk Johnny, vnučka Mirren a rodinný známy Gat – Klamári.

Zaujímavo podané osudy jednej veľkej rodiny, ktorá má všetko, čo potrebuje – peniaze, moc, spoločenské postavenie, vzdelanie, krásu. Ako však dokážu naložiť s tak silnými kartami, ktoré im osud nadelil? Je ľahké narodiť sa do rodiny, ktorá má všetko?

Autorka smelo a trefne poukazuje na skutočné hodnoty života. Nie malicherné detaily, ktorých sa protagonisti zo strachu pridŕžajú. Autorka ponúka pohľad na bohatú rodinu Sinclairovcov zvnútra, čitateľ má možnosť nahliadnuť do ich bežných dní, vypočuť si ich každodenné starosti a možno sčasti pochopiť ich počínanie na verejnosti.

Prostredníctvom tínedžerov deklaruje nutnosť zmien, či už v samotnom správaní rodiny či aspoň prehodnotenie hodnôt. Tínedžerov predstavujú v príbehu práve Klamári, ktorí nestrpia správanie svojich rodičov a bažia po zmene – v tomto prípade radikálnej. Ktorí však, ako už u tínedžerov býva zvykom, dôkladne nedomyslia dôsledky svojich činov.

Je to ľahký, svieži príbeh, ktorý sa odohráva v príjemnom prostredí ostrova pri mori, ktoré na čitateľa pôsobí vábivo a upokojujúco. Hlavným rozprávačom príbehu je Cadence, ktorá podáva svoju časť príbehu z vlastnej perspektívy. Preto možno čitateľ nestihne ani postrehnúť mierne náznaky jej bujnej fantázie. Jej zdravotný stav je kritický, preto sa raz čitateľ nachádza v jej spomienkach, inokedy predstavách a inokedy zasa v realite. Každopádne spoločne s ňou zažijete nepredstaviteľný príbeh, ktorý sa našťastie odohráva len na stránkach knihy. Autorka sľubuje prekvapenie a áno, to zažijete. Pretože do sviežeho príbehu pri mori sa nenápadne prikradne tragédia.

Knižku prečítate jedným dychom, je paperback, menšia, tenšia – tak akurát do ruky. Zaujímavejšia je možno skôr pre tých -násť ročných, nakoľko hlavní hrdinovia v príbehu oslavujú svoje sedemnáste leto. Nevylučujem však, že sa do nej začíta každý, ktorý ju vezme do rúk, pretože bude chcieť zistiť, čo sa to tej Cadence prihodilo. Pre náročných čitateľov, bažiacich po napätí, hlbokým myšlienkam, zápletkám hodným označenia – fantastické, táto kniha vaše očakávanie nenaplní, sklamaní však nebudete.

lockhart.jpgČo kvitujem, je autorkin záujem a priame narážky na iné svetové literárne diela – napríklad Gata prirovnáva ku Heathcliffovi z Búrlivých výšin.

Heathcliff je malý cigán, ktorého prijme starobylá rodina Earnshawovcov. Časom sa zaľúbi do pánovej dcéry Catherine. Tá jeho lásku opätuje, ale zároveň ju odpudzuje jeho pôvod. A zvyšok rodiny s ňou sáhlasí. Nech Heathcliff robí čokoľvek, pre Earnshawovcov nikdy nebude dosť dobrý. A pritom sa snaží – dokonca sa vydá na cesty a vráti sa ako vzdelaný džentlmen. Napriek tomu ho považujú za obyčajné zviera.

Emily Lockhart sa narodila v roku 1967 v New Yorku. Vyštudovala anglickú literatúru na University of Columbia. V súčasnosti vyučuje tvorivé písanie a spisovateľkou je dnes na plný uväzok. Na konte má niekoľko kníh pre mládež aj dospelých. Knihy pre deti publikuje pod menom Emily Jenkins. Photo is by Heather Weston.

Recenzovala: Martinka Javorková, Mojeknihy.com