Choď na obsah Choď na menu
 


Jeden deň obyčajného tínedžera

najdlhsi-den.jpg
Ness je autor neuveriteľnej kvality a nepredvídateľnosti,“ napísal The Times a Bookseler dodáva: „S ľahkosťou vyrozprávaný portrét bohatého vnútorného života tínedžera.“

Najdlhší deň Adama T. je nový tragikomický a dojemný príbeh od populárneho autora Patricka Nessa, ktorý si môžete hneď teraz stiahnuť do mobilu alebo čítačky.
Je to príbeh o odvahe akceptovať samého seba a naplno žiť svoj život.
Adam zažíva najhorší a najbúrlivejší deň v živote. Vo vzťahoch mu to škrípe, v práci sa mu nedarí a všetko zaklincuje konflikt s otcom – otec je farár, on gej a tínedžer – ktorý obom prevráti život naruby.

Adamov najdlhší deň je plný konfliktov, útekov pred ľuďmi a vysvetleniami.
Román sa začína vetou „Adam musel kúpiť kvety sám.“ a Patrick Ness otvorene priznáva inšpiráciu knihou Pani Dalloweyová od Virginie Woolf. Meno jednej z hlavných postáv bolo vybrané v dražbe pre charitatívnu organizáciu Diversity Role Models (Hrdinovia diverzity), ktorá bojuje proti homofóbii na školách, a ktorú Patrick Ness podporuje.

 

 „Každá veta v tejto krásnej knihe je dokonalá a nevyhnutná... V ére kníh pre mladých, ktoré sú prehnané a chodia okolo horúcej kaše, je radosť čítať tento priamy, ľudský román.“
The New York Times

 

V príbehu Najdlhší deň Adama T. sú dve dejové línie. V jednej prežívame ten najhorší deň s Adamom. Absurdný deň plný udalostí, ktoré idú z kopca a akoby nemali konca. Všetko sa kazí, ide dolu vodou a vy máte pocit, že to už horšie nemôže byť...ale môže.
V druhej línii stretávame ducha zavraždeného dievčaťa, čomu Patrick prispôsobil aj štýl písania.

"A zlomené srdcia sa možno nikdy neprestanú lámať, pomyslel si Adam.
Možno len ďalej bijú, až kým sa znova nezlomia, no napriek tomu neprestanú biť."

Ak ste ešte nič nečítali od Patricka Nessa, musíte to napraviť. Vo svojich knihách búra hranice medzi žánrami a otvára tínedžerskú literatúru všetkým vekovým kategóriám. Popularitu si získal trilógiou Chaos Walking (prvý diel vyjde v júni 2018). Za román Sedem minút po polnoci  získal Carnegie Medal, čo je najvyššie britské ocenenie knihy pre deti a mládež.
Román My ostatní tu len tak žijeme sa ocitol na shortliste mnohých významných literárnych cien.
Jeho kniha Niečo viac rozpráva príbeh chlapca Setha, ktorý sa po smrti prebudí v zvláštnej verzii postapokalyptického sveta.

"A čo na tom, že to bola láska pätnásť- a neskôr šestnásťročného chalana?
Prečo by to malo znamenať niečo menej?
Boli predsa starší ako tí dvaja idioti z Rómea a Júlie. Prečo každý, kto prestal byť tínedžerom, automaticky mávne rukou nad všetkým, čo vtedy cítil?
Koho zaujíma, že z toho vyrastie? Bolestné a euforické dni, keď to človek prežíva, preto nie sú o nič menej skutočné. Skutočné je to, čo sa odohráva teraz. Aj keď ste mladí. Najmä keď ste mladí."