Choď na obsah Choď na menu
 


Jedna z najoceňovanejších kníh desaťročia

mrtve-dievca-neklame.jpg
Nie je to ľahká téma. No on ju dokázal podať tak zaujímavo, že sa z knihy stala jedna z najoceňovanejších tínedžerských knižiek posledného desaťročia.

Mŕtve dievča neklame. Americký spisovateľ Jay Asher napísal pútavý a intímny dialóg dvoch ľudí. Jeden už nežije. Druhý žije, no musí sa s odchodom tej prvej osoby vyrovnať.

Podľa úspešného románu, z ktorého sa vo svete predalo už viac ako 2 milióny výtlačkov a bol na prvom mieste v rebríčku bestsellerov New York Times, bol natočený aj rovnomenný seriál Thirteen Reasons Why. Ten odvysielala stanica Netflix koncom marca, pričom produkcie sa zhostila americká herečka a speváčka Selena Gomez.

 

Clay je normálny chalan. Trošku utiahnutý, zakríknutý. Jedného dňa objaví pred domom zvláštnu škatuľu s niekoľkými magnetofónovými páskami.
Nahrala ich Hannah – spolužiačka, do ktorej bol buchnutý. No Hannah pred dvoma týždňami spáchala samovraždu.

Jej hlas na magnetofónových páskach mu prezradí, že existuje trinásť dôvodov, prečo sa rozhodla pre ten strašný čin. Clay je jedným z nich. A okrem neho tiež znásilnenie, šikana, zločiny... O tajomstvách vedia len tí, ktorých sa týkajú.

A keď si Clay nahrávky vypočuje, zistí prečo je aj on jednžým z tých dôvodov. Strávi noc s Hannahiným hlasom v ušiach, nasleduje jej slová po celom meste a postupne odkrýva najhlbšie tajomstvá a bolesť dospievajúceho dievčaťa.

 

Mŕtve dievča neklame je jeden z najsilnejších príbehov o samovražde, aký bol kedy napísaný.
Pritom Asher chcel pôvodne napísať romancu, no nevedel zabudnúť na príbeh svojej príbuznej, ktorá sa kedysi pokúsila zabiť. Niekoľkokrát sa jej pýtal, prečo to urobila. Nikdy mu nedokázala uviesť zásadný dôvod.
Preto sa nakoniec v Asherovej knihe čitateľom prihovára mŕtve dievča, ktoré má dôvodov trinásť.
Trinásť ľudí jej totiž strpčilo život...

Mŕtve dievča neklame je šikovná zmes žánrov. Je to detektívka, v ktorej Clay postupne odhaľuje tajomstvá. Je to romanca o dvoch mladých ľuďoch, ktorým nebolo súdené byť spolu. A je to aj skvelá psychologická dráma o následkoch šikany.

 

 

Zopár ohlasov od čitateľov:

„Táto kniha ukrýva jeden z najlepších príbehov. Silný a krásny, ktorý vás jednoznačne chytí za srdce.“ 
Naty

„Budem na túto knihu ešte nejaký čas myslieť. Malo by to byť povinné čítanie.“ 
Timi

„Táto kniha ma zhltla, prežula a vypľula ako kôpku nešťastia. Donútila ma zamyslieť sa nad tým, že aj maličkosti, ktoré urobíme alebo povieme, môžu ovplyvniť nie len náš život, ale aj životy ostatných.“ 
AndRea

„Chcela by som, aby takýchto kníh vychádzalo viac: kníh, ktoré sú priamočiare, surové a čítajú sa jedným dychom, ich hrdinovia sa vám nesnažia zapáčiť.“ 
Luu