Choď na obsah Choď na menu
 


Kdo mi pomůže?

Judith McNaught

Niekto, kto ma postráži

 

 

Obrázok

 

 

Vydal : IKAR 2004

Originál : Someone to Watch Over Me(2003) Kdo mi pomůže?Baronet (2004)

Obrázok anotácia CZ

Nový román Kdo mi pomůže je důstojným pokračovatelem autorčiných úspěchů. Příběh se odehrává v současnosti a je uveden záhadným zmizením bohatého a úspěšného manžela krásné newyorské herečky, pro které zdánlivě neexistuje žádná příčina. Leigh Kendallová se těší ze své hvězdné herecké kariéry na Broadwayi a z manželství s Loganem Manningem, potomkem staré newyorské rodiny. Její manžel objeví na venkově starou chatu a rozhodne se na jejím místě postavit vysněný dům a chce překvapit Leigh prvním pohledem na jejich pozemek v horách. A tak se v neděli ráno po nočním představení Leigh vydává za manželem na sever, vstříc oslepující sněhové vánici. Zabloudí a sjede ze silnice. Když se vážně zraněná probudí v místní nemocnici, okamžitě se shání po manželovi. Policie ji informuje, že záhadně zmizel, a Leigh, ačkoli je na první pohled silně rozrušená, se stane hlavní podezřelou.
Nechce se však vzdát a začne po svém manželovi usilovně, zoufale pátrat. Přitom se stále hlouběji zaplétá se do hrozivé sítě tajemství a podvodů, a také nebezpečí. Čím více se o svém manželovi a jeho obchodních záležitostech dozvídá, tím jasněji si uvědomuje, jak málo jej znala, a tím větší strach a obavy se jí zmocňují. Teď, bez pomoci ale sveřepě, míří hlouběji a hlouběji na neznámá území, kde není možné rozeznat přátele od nepřátel a kde se pravda stává tou nejděsivější zbraní, aby rozpředla nitky svého osudu. Čtenáři se tak dostává dalšího vzrušujícího příběhu plného napětí a zvratů, nezapomenutelných charakterů a mocných spodních proudů chtivosti, ctižádosti a touhy.

 

Obrázok

 

 

Obrázok V anotácii chýba iba jedna vec: Leigh v tej hroznej situácii, ktorá nastáva po Loganovom zmiznutí, nie je sama. Na scénu totiž prichádza ten, kto ju postráži – Michael Valente. Vzhľadom na svoju kriminálnu minulosť sa stáva tiež podozrivým a polícii pripadá logické, že sa spriahol s Leigh a spolu s ňou vymyslel plán na odstránenie Logana. A do toho všetkého sa pripletie ešte aj láska... McNaughtová ma touto knihou dosť prekvapila. Prvýkrát v jej románoch nedôjde k žiadnemu veľkému nedorozumeniu, a ani hrdinovia sa neodcudzia, čo je fajn. Ďalšie prekvapenie prináša samotný žáner, ktorý si zvolila. Vstúpila síce už na územie detektívok pri Night Whispers a neskôr aj v Every Breath You Take, ale v žiadnej z týchto kníh tak podrobne detektívnu zápletku nerozviedla. Tento román je ani nie tak romantická detektívka, ako skôr detektívka s romantickými črtami. Odráža sa to aj na kvalite diela: mala som dojem, že McNaughtová nevie ťahať poriadne dve línie, aj romantickú aj kriminálnu tak, aby obe pôsobili presvedčivo. Myslím, že polícia by takto bežne nepostupovala, aj keby boli za jej konaním skryté tlaky a motívy. Taktiež Leighine city k Michaelovi sa mi zdali trochu uponáhľané, resp. Leighino správanie potom, čo zistila, čo Logan bol vlastne zač, bolo málo a slabo vykreslené. Ďalšia zmena spočíva v tom, že Judith rozvíja dva príbehy lásky naraz, a venuje im skoro rovnaký priestor, takže hlavní hrdinovia nie sú až takí hlavní. Ak budete očakávať to, čo som práve popísala, kniha sa vám bude páčiť. Má síce pomalý rozbeh, ale keď sa na scénu dostane Michael, už to začne mať spád. (A on je podľa mňa k „pomilování“ J.)

 

 

 

 

Pozn.: v knihe sa stretneme aj s Joeom O´Harom a Courtney Maitlandovou, známymi z McNaughtovej ďalších kníh.

Spracovala Kristína

 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Judith McNaught

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

táto kniha ako seriál

(Kristína, 17. 12. 2009 17:27)

konečne sa stalo skutočnosťou to, v čo mnohé fanúšičky McNaughtovej dúfali - a určite sa aj toho obávali: jeden z jej románov bol práve sfilmovaný. Do podoby seriálu, resp. telenovely. Je to myslím pakistanský seriál, čiže dej sa nebude odohrávať v New Yorku a celkove je prispôsobený miestnym podmienkam. My mu rozumieť nebudeme, ale keď som videla tieto upútavky, zatúžila som aspoň po aglických titulkoch :-) A znovu dostala chuť prečítať si túto knihu, či aspoň časti, ktoré som v upútavke videla. Ak to niekoho zaujíma, tu sú odkazy:
trailer: http://www.youtube.com/watch?v=jjZ2phWun8U
promo s dialógmi: http://www.youtube.com/watch?v=oVA9BX1fSk4&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=DCxa7lsCPpU&feature=related tu je na začiatku aj zoznámenie Liegh a Michaela

Re: táto kniha ako seriál

(suzett, 30. 9. 2012 22:51)

Zdravim,

prosim Vas,aka kniha od McNaughtovej bola sfilmovana??zial som este o tom nepocula,mam velmi rada tuto autorku.

Dakujem.

seriál Meri Jaan

(Kristína, 23. 12. 2010 15:07)

Ľubica, ja som to odpozerala na youtube.com. Občas hovorili po anglicky (vraj je to taký pakistanský zvyk :-)) a z toho, čo som videla, sa veeeľmi pridŕžali originálu! Až na to, že v knihe Leigh ani nenapadlo, aby považovala Michaela za podozrivého, tak v seriáli Meri Jaan urobili z Michaelovej "viny" hlavnú zápletku. Ak chceš, mrkni na youtube a zadaj si Meri Jaan.

nazor

(lubica1995, 9. 12. 2010 21:13)

Jeden s týchto odkazov som si chcela spustiť a ukázalo mi, že je zrušnený s dôvodu porušenia autorských práv... pravdepodobne nemali autorkyn súhlas použiť jej príbeh. :(

Nazor

(lubica1995, 1. 7. 2009 22:05)

Knihu som čítala v slovenčine, čo je asi rozdiel, ako si všímam. Dej bol zaujmavý a keďže v tej dobe, keď som ju čítala , som nepoznala túto stránku, nevedela som , o čom asi bude. A bola som pekne prekvapená. Nečakala som, že Michael bude "ten pravý". Bolo to prekvapenie. Ale super. Mne sa to páčilo.