Choď na obsah Choď na menu
 


Levanduľové ráno

Jude Deveraux

Levanduľové ráno

Ikar 2010

 Jude Deverauxovú netreba hádam predstavovať. Začala písať v roku 1976 a odvtedy má na svojom konte vyše 30 miliónov predaných kníh a 45 románov. Jej novinka Levanduľové ráno rozpráva príbeh o spriaznenej duši, smrti matky, tajomstvách...

 Jocelyn Mintonová žije v rozporuplnom svete. Jej matka študovala na súkromných školách, po skončení štúdia sa stretávala s dámami z lepšej spoločnosti na popoludňajších posedeniach pri čaji, no vydala sa za údržbára. Zomrela v mladom veku – Jocelyn mala vtedy iba päť rokov. Keď sa jej otec znova oženil, našiel si partnerku, ktorá pochádzala z jeho spoločenskej triedy, a Jocelyn sa cítila v jeho svete cudzo. Jedného dňa však stretla Edilean Harcourtovú a všetko sa zmenilo... Hoci slečna Edilean bola od nej o šesťdesiat rokov staršia, Jocelyn cítila, že je to jej spriaznená duša.
Po smrti slečny Edilean zdedí Jocelyn celý jej svetský majetok vrátane starobylého domu a príde na to, že osoba, ktorá pre ňu tak veľa znamenala, skrývala pred ňou veľa tajomstiev. Presťahuje sa do starého domu a usiluje sa pochopiť, čo sa za tými tajomstvami skrýva. A, samozrejme, stretne muža, ktorý má tiež tajomnú minulosť.
 

Prečítajte si ukážku z knihy „Levanduľové ráno“.

Moja autorská láska Jude dorazila nielen s novým románom, ale tiež s celkom novou sériou! Viac o Levanduľovom ráne a jej plánoch sa dočítate v rozhovore s ňou. 
Poďme si ale povedať viac o prvej knihe z tejto série. Po jej prečítaní som si uvedomil, že je to tá najrozporuplnejšia kniha od Jude, akú som kedy čítal. Prečo? To sa dozviete po reklame  Anotácia môže na prvý pohľad pôsobiť trochu zložito a nie je to len zdanie. Chvíľu trvá, kým sa zorientujete v samotnom príbehu, vo vzťahoch medzi živými aj mŕtvymi postavami... Jude rozohráva hru plnú tajomstiev, aby mala o čom písať aj v ďalších dieloch  V Levanduľovom ráne sa rozvíjajú 2 dejové línie - súčasná, kde je hlavnou hrdinkou Jocelyn, a línia z druhej svetovej vojny - tu hrá prím mladá Edi. Jocelyn vyrastala v rodine, kde sa každý staral len o svoje vlastné záujmy a malé dievčatko si vzala pod ochranné krídla stará susedka Edilean (skrátene Edi ). Po smrti, keď je už Joce dospelá, jej Edi v závete odkáže starobylý dom, rezidenciu Harcourtovcov. Jocelyn sa teda odsťahuje do mestečka Edilean, kde každý vie o všetkom a všetkých a k jej dverám sa začnú zbiehať nielen zvedaví susedia, ale aj potenciálni nápadníci. Jedným z nich je Ramsey, tamojší právnik, a druhým jeho bratranec Luke, ktorý radšej dáva prednosť piplaniu sa v záhrade rezidencie Harcourtovcov. Hádajte, ktorému z nich dá Jocelyn prednosť?  
Prekvapením pre Joce je, že jej dom má aj dve podnájomníčky - krajčírku Saru a mierne arogantnú Tess, Ramseyho sekretárku. Rýchlo sa medzi nimi vytvorí priateľský vzťah. 
Táto dejová línia nie je až taká záujímavá, jediným (aj keď veľkým) pozitívom je humor!!! Joce je fakt vtipná a jej slovné prestrelky s Lukom sú miestami fantastické  Na rozdiel od Ramseyho, ktorý teda veľa zmyslu pre humor nepobral  
Joce má v pláne napísať o slečne Edi a jej veľkej láske z vojnových čias Davidovi knihu, preto sa púšťa do pátrania a postupne zisťuje, koľko jej toho Edi o svojom živote zamlčala. 
Mimochodom, táto línia mi veeeľmi pripomínala akýsi mix kníh Holly a Návrat do letného domu, kde sa tiež stretávame s rešeršovaním, starými domami, záhradníkom a pod.

Druhá dejová línia obsahuje len 4 kapitoly... BOHUŽIAĽ!!! Pretože príbeh z 2. svetovej vojny je neskutočne krásny, romantický, smutný... Wau! Edi pracuje v Londýne ako sekretárka generála a David ako jeho šofér. Edi sa snažia získať všetci muži, ale ona má povesť ľadovej dámy. Zlom nastáva, keď ich generál poverí tajnou misiou - majú sa vydávať za manželov a cestovať na anglický vidiek, aby odniesli zašifrovanú správu istému doktorovi a zároveň ho vzali so sebou späť do Londýna. Počas cesty toho zažijú až-až a postupne sa zbližujú. Edi nie je vôbec taká chladná, ako by sa mohlo zdať, a David je tiež pravý rytier na bielom koni. O to smutnejšie pôsobí fakt, že už od začiatku knihy vieme, ako sa ich láska skončila - David padol v boji a Edi utrpela pri havárii auta ťažké popáleniny... Práve preto je táto línia neuveriteľne silná a zapôsobí na vás ako emocionálny hurikán.
Nestáva sa mi často, že pri knihe roním slzy (som predsa chlap, nie? ), ale tu som sa fakt nezdržal. Keby Jude venovala viac pozornosti radšej Edi a Davidovi, nestačilo by na knihu ani tých 5 srdiečok.

A ten záver!!! Pripravte si vreckovky, vážení a vážené  Tajomstvá sa rozpletajú, ale predsa len ostáva niečo nevyriešené... Nečudo, ešte nás predsa čakajú ďalšie diely... Ten druhý je o Sare a Tessinom bratovi Mikovi. Už sa neviem dočkať!!!

Avšak... pokiaľ ide o hodnotenie... nedá mi, aby som dané línie nehodnotil osobitne. Za Jocelyn a Luka dávam  a za Edi a Davida minimálne 


PS: Nezabudnite si prečítať rozhovor s Jude, ktorý vás ešte viac navnadí prečítať si túto novinku!!!

 

 

Spracoval Marek 

 

Náhľad fotografií zo zložky Jude Deveraux

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Len dodám,

(Marek, 1. 7. 2010 17:56)

že druhý diel "Zlaté dni" bude historický!!! Hrdinami budú Edilean (nie slečna Edi, ale žena, podľa ktorej je pomenované mesto Edilean :D) a Angus, ktorí sa už spomenuli v Levanduľovom ráne, ale ich príbeh je zahmlený... Takže sa tešme, ak sa bude pokračovať vo vydávaní kníh pekne postupne...

super

(Silvia, 25. 6. 2010 11:26)

ja som Jude objavila "náhodou" a mala som to šťasťie, že som začala Zamatovou sériou - no a odvtedy som skompletizovala celú zbierku ( chýba mi len Holly - ale tá je podľa recenzií nič moc a Vianočný hosť, ktorý je podľa mňa priam nezohnateľný.. - nepredá niekdo?!?...o) Teraz som dočítala Letný dom (fantastický) lúskam Návrat do letného domu, no a potom sa pustím do Levanduľového ráno. LEN tak ďalej Jude! Si skvelá..o)

nové vydania

(knihovnica, 20. 6. 2010 12:34)

už by to chcelo minimálne prevydanie Zamatovej série... Vyšla len raz a už strašne... strašne dávno!!!

Mimochodom,

(Marek, 20. 6. 2010 12:01)

ktovie, čím to je, že v poslednom čase sa Ikar vybodol na historické romány a siaha len po románoch zo súčasnosti - Holly, Výlet, Rozbúrené city, Prvý dojem (ne)klame, sčasti Návrat do letného domu, Levanduľové ráno....

pelescakova.daniela@gmail.com

(Daniela, 8. 4. 2010 2:13)

Milujem knihy od Jude Deveraux. Keď som si prečítala román Rytier v zlatej zbroji, zaľúbila som sa do tej knihy. Doma mám 13 titulov od tejto spisovateľky a som nadšená, že vyšiel ďalší jej román.

juch,

(Marek Z., 7. 4. 2010 18:58)

mám sviatok :DD