Choď na obsah Choď na menu
 


RECENZIA: Sotva dýcham

sotva-dycham-new.jpg
Takto šokujúco a úprimne sa začína príbeh Emily. Stala sa morbídnou celebritou, dievčaťom, ktoré prežilo svoju smrť. Tak ako chcela byť celý svoj život pre všetkých neviditeľná, teraz je veľkým pútačom ukazovania a šepkania. Všetky pohľady ľudí z Weslynu smerujú na dievča, ktoré prežilo pokus o vraždu.
 
Aj keď za tragických okolností, ale predsa sa  podarilo  Emme vykúpiť z pekla, ktoré prežívala dennodenne u svojej tety Carol. Bitky, nadávky, ponižovanie a modriny, ktoré skrývala, sú už minulosťou.
 
Keď už viac Em nechce zneužívať dočasné ubytovanie a pohostinnosť Sarinej rodiny, rozhodne sa presťahovať k svojej matke. K žene, ktorá ju na celých päť rokov vymazala zo svojho života. Rachel si žila svoj bezstarostný život na potulkách svetom s jej najlepšou kamarátkou „fľaškou,“ kým jej dcéra prežívala najhroznejšie peklo.
 
Ale ani život s matkou nepriniesol Emme vytúžený pokoj a šťastie. Nočné návštevy cudzích mužov, alkohol a prebdené noci dávajú stredoškoláčke pekne zabrať.
  
Silno žmurkla a sadla si na podlahu. V tom som si uvedomila...Bola opitá. Zbadala som fľašu vodky vedľa nej, na najvyššom schode, a sťažka som prehltla znechutenie, ktoré mi rástlo v hrdle. „Ja som...ja som len spomínala,“ bľabotala. Čupela a snažila sa poukladať kôpku z rámčekov, keď vtom neobratne spadla na zadok. 
 
Stále opakujúce sa nočné mory nedovolia Emily voľne dýchať a čoraz hlbšie sa prepadá do ponurých zákutí svojej duše. Čoraz častejšie ju prepadávajú vyčerpávajúce emócie, ktoré nezvláda kvôli matke a jej novému priateľovi. Akú úlohu zohrá Jonathan v Emminom živote?
 
Skoro zabudnuté spomienky ju znovu dobehli. Opäť si spomína na noci plné hnevu, plné zúrivosti a bolesti. Opakovane čelí útokom svojej matky, ktorá ju sústavne obviňuje zo smrti otca. A znovu je pri nej Evan, ktorý ju zachraňuje, utešuje a chápe. Modriny jej síce zmizli, ale jazvy sa nezahoja. Čo všetko si bude musieť ešte vytrpieť, aby našla svoje šťastie?
 
Na povrch sa vyplaví pravda o jej rodine, hlavne o jej rodičoch. Ako si poradí Emma s touto novou situáciou, ktorá jej má zabezpečiť budúcnosť? Budú Evan a Emily dosť silní, aby prekonali všetky prekážky, ktoré pred sebou majú?
 
Bojovala som s každým nádychom, čeľusť sa mi chvela. Bolesť ma úplne ovládla, nemohla som jej uniknúť. Ničila ma. Bola som úplne zaujatá zármutkom, ani som si nevšimla, keď auto zastalo. Asi ku mne kráčal, ale nepočula som ho, čo hovorí. Jeho hlas bol nezrozumiteľný a vzdialený. Zatvorila som oči a pritlačila svoju tvár na jeho líce, keď ma dvíhal z auta.
 
Rebecca Donovan je autorkou young adult trilógie Dych, ktorá sa stala v Amerike bestsellerom. Tvoria ju romány Dôvod dýchať, Sotva dýcham a Na konci s dychom.
 
Druhá časť Sotva dýcham je šokujúco a citovo emočne prešpikovaná, ako bola aj úvodná  kniha Dôvod dýchať. Kým pri čítaní prvej časti som mala hneď od začiatku emócie vybičované do krajnosti, v pokračovaní Sotva dýcham, som mala  do polovice knihy pocit pohodového čítania, ktorý sa samozrejme, neskôr zmenil. Svojim citlivým a farbistým opisom autorky som sa dokonale zžila s hlavnou hrdinkou. Rebecca Donovan prenikla do  najtajnejších komnát duše a ťaživých myšlienok Emily s veľkou dávkou odvahy a pokory. Prekvapili ma zvraty v deji, ktoré prišli úplne nečakane. Autorkine detailne opísané skľučujúce pocity, obavy o svoju matku, ktoré Em mala a jej bolestivé vnútorné rozpoloženia, vám postavia všetky chĺpky na tele. Množstvo emocionálnych výkyvov, či už Rachel alebo Emily boli vykreslené reálne a spôsobia vám citový prevrat. Je to príbeh o dôvere, bolesti, strachu, smútku, ale aj láske a priateľstve. Kniha je písaná pútavo, takže sa veľmi dobre a hlavne rýchlo číta. Do deja hladko zapadli aj nové,  rozmanité  postavy, ako Jonathan a nová žiačka Analise, ktorá svojou prítomnosťou oživí príbeh.  Vyvolá u Em žiarlivosť a spôsobí jej citovú búrku v srdci. Príjemným prekvapením knihy je tajomný Jonathan, priateľ Emminej matky, ktorý tiež bojuje so svojimi tieňmi z minulosti. Musím uznať, že autorka mu venovala mimoriadnu pozornosť. Mal svoj osobitý charakter, dokonca by som povedala, že dostal viac priestoru ako Evan.  Román disponuje viacerými šokujúcimi odhaleniami a tajomstvami hrdinov, ako aj prekvapivými zvratmi, ktoré vám vyrazia dych tak, ako mne. Postupne ako dej plynul a na  povrch  sa vynárali  ďalšie neočakávané prekvapenia som sa tak ponorila do čítania, že miestami som strácala dych.
 
Asi by som nechcela byť na mieste hlavnej postavy. Pretože, každý z nás túži po skutočnej a milujúcej rodine, po hrejivom dotyku matky, po láskavom slove, po pleci, na ktorom sa môže vyplakať, po teplej náruči, do ktorej sa môže kedykoľvek schúliť. Emme nič z toho dopriate nebolo, aj keď potom v kútiku svojej ubolenej duše túžila a nakoniec sa dozvedela, že je nechcená. Táto kapitola sa mi čítala dosť ťažko. Moje pocity ma úplne prevalcovali. Musím sa priznať, že nie vždy som sa stotožnila s Emily a chápala jej konanie v danej situácií  v prvej časti. Až pri čítaní tohto príbehu som ju pochopila a moje telo zvádzalo boj s emóciami.
 
Už som začala aj hlavnú hrdinku ľutovať, lebo mala na svojich mladých pleciach naložené toľko, že iný človek by toľko bolesti za celý život neuniesol. Konečne prišla chvíľa, keď som jej mohla zatlieskať a to v situácií, keď sa postavila svojej matke a pekne jej to všetko vytmavila.
 
Záver príbehu ostal otvorený a dosť záhadný, pre mňa smutný. Ale už teraz viem, že k Emme a Evanovi sa určite vrátim, pretože som zvedavá, či im osud dopraje byť spolu. 
 
Surový, úprimný, naliehavý, bolestný  a nemilosrdný. Taký je román Sotva dýcham, ktorý zatočí s vašimi pocitmi.
 
Recenzovala Simona Rošková
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.