Choď na obsah Choď na menu
 


Sen v bielom

roberts_sen-v-bielom.jpgSen v bielom
      
Nora Robertsová

Anotácia knihy:

Štyri kamarátky z detstva sa stali majiteľkami svadobnej agentúry Sľub. Mac, Laurel, Emma a Parker sa ako malé dievčatá rady hrávali na nevesty, dokonca aj na ženíchov, a teraz sú svadby pod ich taktovkou tie najvychýrenejšie v okolí. Prvá z nich je fotografka, druhá cukrárka, tretia má na starosti kvetinovú výzdobu a štvrtá perfektné plánovanie.

Mackensie Elliotová vďaka svojmu fotografickému talentu zachytáva chvíle, ktoré ako dieťa sama nezažila, pretože jej rodičia sa rozviedli. Práve sa chystá na schôdzku s klientmi, keď sa za mierne povážlivých okolností stretne s nevestiným bratom. Rodinne založený stredoškolský profesor angličtiny Carter Maguire nie je jej typ, ale už prvý bozk toto presvedčenie riadne naštrbí. Mac považuje schôdzky s Carterom len za príjemné rozptýlenie. Z nezáväzných stretnutí sa však neraz vykľuje niečo silnejšie práve vtedy, keď sa to najmenej hodí!

 

 

     Keď som si prečítala anotáciu knihy vravím si, že na takomto príbehu sa nedá asi nič pokaziť a  môže vypáliť ako celkom čitateľný, akým v skutočnosti aj bol. Nečakajte ale nič ohurujúce, čo vám vyrazí dych a vtisne slzy do očí, kniha je skôr na príjemné, oddychové čítanie pri šálke čaju v sychravý deň. Príbeh mal silné stránky – tých bolo našťastie viac, ale aj tie slabšie, pri ktorých som sa pýtala, že prečo ich tam autorka vôbec dala? Celou dejovou líniou bolo naozaj pekne vykresľované priateľské puto štyroch priateliek, pretrvávajúce už od detských čias, kedy sa hrávali na svadby.
Prvá z nich, Mac, nemala šťastné detstvo, jej rodičia sa rozviedli a fotografovanie sa stalo jej únikom z krutej reality.
"Na to sú fotografie, aby dnes zachytili to, čo sa už zajtra stane minulosťou."
Časom sa vypracovala na uznávanú profesionálku a v agentúre Sľub má svoje pevné miesto. Profesionálne úspechy však nevyvážia súkromné „neúspechy“. Mac nemá priateľa ani stabilný vzťah a má matku, akú by ste nepriali ani najhoršiemu nepriateľovi, ktorá Mac len využíva na svoje sebecké účely a pohnútky. Keď sa zjavila v knihe vravela som si, že predsa vyzerá byť neškodná, ale čím ďalej tým viac sa mi znepáčila, autorka z nej stvorila fakt peknú mrchu a ukážkovú zápornú postavu :-)
"To, že sa s tebou podelila o DNA ešte neznamená, že je tvoja matka."
Carter bol príjemným osviežením, taký  netypický mužský hrdina, profesor milujúci svoju prácu a najmä milujúci Mac, už od strednej školy. Páčilo sa mi na ňom, že si bol od začiatku vedomý svojich šancí pri Mac a neveril si, že sa práve doňho môže zamilovať, to bolo na ňom také úprimné, nebol to žiaden namyslený plejboj pri ktorom ženy omdlievajú :-) Mac poznačená nedostatkom lásky v živote tiež neverila, že sa doňho môže zamilovať, ale čo sa nestalo? Počkala som si síce až na záverečné kapitoly v knihe, v ktorých si Mac uvedomila, čo cíti... ale stálo to za to. To požiadanie o ruku... uhm, viac než netypické ale krásne romantické, a to predsa išlo, však? ;-)
Laurel, Emma a Parker ako Mackensieiine priateľky autorka vykreslila vcelku vierohodne, ich svadobná agentúra bol taký milý babinec. A tie ich rozhovory, občas som sa musela nahlas zasmiať, občas s nimi plne súhlasiť. Vládlo medzi nimi skutočné porozumenie a úprimné priateľstvo, ktoré zo stránok úplne sálalo. Som zvedavá, čo im nachystala autorka v pokračovaniach série...
Páčilo sa mi tiež, ako autorka do deja zakomponovala aj náhľady na priebeh príprav na svadby, ktoré ich agentúra (čím ďalej viac prosperujúca) zastrešovala. A veľmi sa mi páčili časti, kde Mac tvorila, fotila,  najmä časť ako fotila ženu v očakávaní a ako bola spokojná s výsledkom, to bolo krásne zachytené a opísané...
Môžem prezradiť, že kniha končí happy-endom, našťastie autorka príbeh Mac a Cartera uzavrela, ale určite sa s nimi stretneme v ďalších častiach série „Bride Quintet“.
Ja osobne by som si rada prečítala všetky časti, už len zo zvedavosti, ako to dopadne s ostatnými priateľkami, ale teším sa najmä na posledné dve časti – ako skončí Emma a Parkerin brat (Čaro okamihu) a ako to bude so samotnou Parker, ktorá bola v prvej časti vykreslená ako cieľavedomá mladá žena, ktorá vie, čo chce a riadi sa najmä rozumom (Navždy spolu).
Prvej časti série dávam zatiaľ (!)
3,5* ako úvodná časť série ma celkom zaujala.

PS – a úprimne chválim Ikar za obálky celej série, ktoré sa tento krát skutočne vydarili, čo poviete? :-)

Myšlienka z knihy, ktorá sa mi páčila:
"Láska občas naháňa strach a sú dni, keď je nestála, ale stojí za tie nervy. Stojí za to riskovať. Dokonca aj bolesť, ktorú so sebou prináša, za to stojí."

Spracovala Barborka

 • Originálny názov: Vision in White
 • Séria: Bride Quintet
 • Poradie v sérii: 1. časť
 • Počet strán: 288 strán
 • Dátum vydania: 15.1.2013
 • Ďalšie časti série:
  2. časť: Ustlané na ružiach (Bed on Roses), apríl 2013, Ikar
  3. časť: Čaro okamihu (Savor the Moment), júl 2013, Ikar
  4. časť: Navždy spolu (Happy Ever After), novemb
  er 2013, Ikar

 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Nora Roberts

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.