Choď na obsah Choď na menu
 


Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu

stastni-ludia.jpg
...ale čo ak nepatríte práve medzi tých šťastných? Každý predsa máme svoj vlastný vnútorný svet a svoje trápenia. Nie vždy vidíme pod povrch, nedokážeme si predstaviť, čím ten druhý prešiel a prečo koná tak ako koná. Niekto sa s tým vnútorným trápením dokáže vysporiadať skôr, iný neskôr, no vždy je nádej.
Nádej na nový život. Na spravenie zlomeného srdca. Na fungovanie v lepšom svete, ktorý si zaslúžime...

Začítajte sa do citlivého a silného príbehu Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu.


Názov knihy je vlastne názvom útulnej literárnej kaviarničky ŠŤASTNÍ ĽUDIA ČÍTAJÚ A PIJÚ KÁVU. Zatvorte oči a predstavte si ju – otvoríte dvere, zacinká malý zvonček nad dverami, vy vstúpite dnu a sadnete si k stolčeku. Popíjate voňavú kávu, prečítate si pár stránok z nejakej knihy a podiskutujete s vedľa sediacim cudzincom o najnovších hitoch...

Presne takúto kaviareň vlastnila mladá Parížanka Diane. Žila si svoj šťastný život až  kým jej tragédia nevzala nielen tých najbližších, ale aj zmysel života.

Pri autonehode zahynie jej manžel Colin a milovaná dcérka Clara, ktorá nestihla osláviť ani piate narodeniny. Dá sa takéto zlomené srdce vyliečiť? Diane sa na celé mesiace uzavrie pred svetom a „pri živote“ ju drží len verný kamarát, homosexuál Felix.

 

„Moji drahí...prepáčte...neviem, čo vám mám povedať,“ vzlyká Diane pri ich hrobe, kam dokázala prísť až po roku od ich smrti.
Hlas sa jej zlomil, skryla si tvár do rúk. Bolo jej zima. A teplo. A zle.
Chrbtom ruky si utrela slzy. Vzlykala.

 „Nemôžem uveriť, že vás nikdy neuvidím. Život trávim čakaním na vás. V dome je všetko pripravené, pre vás... Vravia mi, že to nie je normálne. Tak odídem. Spomínaš si Colin, chcel si, aby sme išli do Írska, povedala som nie, bola som hlúpa... Tak tam na nejaký čas idem. Neviem, kde vy dvaja ste, ale potrebujem vás, dozrite na mňa, ochráňte ma. Ľúbim vás...“

stastni-ludia.jpg

Diane sa teda rozhodne splniť sen svojho muža a odísť do Írska. A tam sa začne jej dobrodružstvo – spozná milých susedov Abby a Jacka a do jej pochmúrneho života vstúpi aj ich syn Edward. Nečakajte však selanku – od prvej chvíle sa neznášajú, sú ako pes a mačka, a v niektorých chvíľach by sa aj pobili.
Edward je neznesiteľný, jej príchod do vedľajšieho domu považuje sa narušenie jeho pokoja...až neskôr sa dozvedáme, že tam pred čímsi unikal. Teraz tam prišla akási Francúzska, z veľkého mesta a jeho pokojný život bez všetkých je fuč. Zúri, dáva to Diane najavo pri každej príležitosti a Diane mu nie je nič dlžná. Chvíľami sú ako malé deti, ktoré sa bijú o svoj kúsok pieskoviska.
Kto bude mať väčšiu trpezlivosť? Kto vydrží dlhšie?

Dôjde však k niekoľkým čudným situáciám a Diane sa s Edwardom zblížia.

Ani to však nie je ideálne. Nečakajte romancu, keď sa jeden druhému hodia okolo krku, prepletú si malíčky a zostanú spolu vo dne v noci.

Sú to dvaja ľudia, ktorí toho zažili veľa nepríjemného a zlého. A potrebujú sa s tým vyrovnať. Možno práve jeden druhému pomôžu...
 

Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu je 200-stranový príbeh o láske, strate, bolesti, nádeji a schopnosti žiť ďalej, hoci na to nemáte chuť. Autorka sa skvele zahráva s emóciami čitateľa, chvíľami neznášate Edwarda a najradšej by ste ho prizabili... Potom zasa krútite hlavou nad počínaním Diane a tiež by ste ju najradšej nakopali do zadku.

lugand.jpg

Agnes Martin-Lugandová sa narodila v Saint Malo, niekoľko rokov pracovala ako klinická psychologička a potom sa začala venovať písaniu románov.
Svoj príbeh Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu vydala na internete a medzi literárnymi blogermi okamžite zaznamenal úspech. Zakrátko vyšiel v renomovanom francúzskom vydavateľstve Michel Lafon, ako aj jej ďalšie dva romány.

Agnes veľmi citlivo analyzuje poryvy ľudskej duše a dokonale sprostredkúva intenzívny zážitok hlavných postáv. Preto neprekvapuje, že už bol preložený do viacerých jazykov a zaujal aj amerických filmových tvorcov.

Páčil sa vám tento článok?
Odporučte ho alebo zdieľajte na Facebooku: