Choď na obsah Choď na menu
 


Štyridsať pravidiel lásky

styridsat-pravidiel.jpg
Poznáte 40 pravidiel lásky?
Úžasný príbeh, ktorý vás vtiahne a pohltí. Paralelné príbehy, na ktorých sa stanete doslova závislé a nebudete ich vedieť opustiť. Veľký čitateľský zážitok, ktorý si môžete stiahnuť hneď teraz do čítačky, či tabletu a začítať sa.
Turecká spisovateľka Elif Shafak má naozaj výborné renomé a tento jej román Štyridsať pravidiel lásky bol prvým preloženým dielom do slovenčiny.

 

Štyridsaťročná Ella žije na predmestí Northamptonu v štáte Massachussetts a vedie pohodlný život po boku zámožného manžela. Napriek tomu nie je spokojná so svojím osudom.
Po rokoch v domácnosti si nájde prácu ako externá lektorka v literárnej agentúre. Spolu s inými ponukami sa jej do rúk dostane text neznámeho autora, ktorého hlavnou témou je súfizmus, a táto kniha zmení jej pohľad na život a na lásku. Text ju natoľko zaujme, až si začne písať s jeho autorom Azizom.

Postupne medzi nimi vzniká priateľstvo, ktoré pomaly prerastá v náklonnosť a lásku. Aziz jej vyrozpráva svoj životný príbeh, a aj to, že je smrteľne chorý a chce zomrieť v Konyi, kde žil Šams, potulný derviš, hrdina jeho románu. Ella stojí pri priateľovi do poslednej chvíle a po jeho odchode začne nový život vďaka sile ukrytej v tajnom súfickom učení.

 

Autorka Elif Shafak majstrovsky a pútavo spája tradície Východu a Západu, búra vžité náboženské stereotypy a vytvára priestor pre všetky otvorené mysle. Jej knihy vyšli vo viac ako 40 svetových jazykoch a štýl jej písania vážne konkuruje slávnemu Paulovi Coelhovi.

Štyridsať pravidiel lásky je premyslené a pritom jednoduchý príbeh, ktorý v sebe ukrýva toľko napätia a krásy. Plávame cez príbeh Elly, ktorej čítanie rukopisu otvorí oči natoľko, že nimi po rokoch stereotypu znova uvidí lásku. A plávame aj cez rozprávanie o  rebelovi, dervišovi Šamsovi z Tabrízu, duchovnom učiteľovi svetoznámeho básnika a zakladateľa rádu tancujúcich dervišov Rúmího.

Šams okrem pravidiel lásky a známeho dervišského tanca sema prináša svojím búrliváctvom a úprimnými postojmi do mesta Konya a do pokojného domu Rúmího nepokoj, rozvrat, závisť priateľov i vplyvných...

 

Začítajte sa do knihy Štyridsať pravidiel lásky:

Ella

N O R T H A M P T O N 1 7 . M Á J A 2 0 0 8

Vten príjemný jarný deň za kuchynským oknom spievali vtáky. Dodatočne si Ella prehrávala v mysli túto scénu toľko ráz, že jej nepripadala ako útržok z minulosti, ale neprerušená chvíľa, ktorá sa ešte stále odohráva niekde ďaleko vo vesmíre.

Bola sobota popoludní, rodina sedela okolo stola pri neskorom obede. Manžel si nakladal na tanier vyprážané kuracie stehná, svoje obľúbené jedlo. Avi sa hral s príborom, akoby to boli bubnovacie paličky, zatiaľ čo jeho dvojča, sestra Orly, sa pokúšala vyrátať, koľko kúsočkov z každého jedla môže odštipnúť, aby si nenarušila diétu pozostávajúcu zo 650 kalórií na deň. Jeannette, ktorá študovala v prvom ročníku na neďalekej Mount Holyoke College, si zamyslene natierala smotanovým syrom druhý krajec chleba. Spolu s nimi sedela pri stole aj teta Esther, ktorá im priniesla svoj vychýrený mramorový koláč a zostala na obed. Ellu čakalo po obede množstvo práce, ale nechcela hneď vstať od stola. V poslednom období nemali veľa času na spoločné jedlo a toto sa jej zdala vítaná príležitosť na pokojnú debatu v rodinnom kruhu.
„Esther, už ti Ella oznámila tú dobrú správu?“ nečakane sa spýtal David. „Našla si výbornú prácu.“
Hoci Ella vyštudovala s vyznamenaním anglickú literatúru a svoju milovanú beletriu, po štúdiu sa tejto téme veľmi nevenovala, až na redakčnú úpravu krátkych článkov pre ženské časopisy, návštevu niekoľkých knižných klubov a občasné recenzie kníh pre miestne noviny. To bolo všetko. Boli časy, keď túžila stať sa poprednou literárnou kritičkou, ale potom sa jednoducho zmierila s faktom, že život ju odvial iným smerom a urobil z nej usilovnú ženu v domácnosti s nekonečnými každodennými povinnosťami okolo troch detí.
Nesťažovala sa. Dostatočne ju zamestnávala úloha matky, manželky, opatrovníčky psa a gazdinej. Nemusela byť okrem toho všetkého ešte aj živiteľkou rodiny. Hoci ani jedna z jej feministických priateliek zo Smith College neschvaľovala jej rozhodnutie, bola spokojná so svojím postavením nepracujúcej matky a bola vďačná, že si to s manželom môžu dovoliť. Navyše nikdy ju neopustila vášeň ku knihám a pokladala sa za dychtivú čitateľku.
Pred niekoľkými rokmi sa veci začali meniť. Deti vyrástli a dávali jej jasne najavo, že ju už nepotrebujú do takej miery ako predtým. Uvedomila si, že má veľa voľného času pre seba a uvažovala o tom, že si nájde prácu. David ju v tom povzbudzoval a hoci o tom často hovorili, zriedka sa zaujímala o možnosti, ktoré sa jej naskytli, a keď to aj urobila, jej potenciálni zamestnávatelia vždy hľadali niekoho mladšieho alebo niekoho s väčšími skúsenosťami.
Zo strachu pred opakovanými odmietnutiami časom pustila túto myšlienku z hlavy.
No v máji 2008 všetky prekážky, ktoré jej bránili nájsť si prácu, nečakane zmizli. Dva týždne pred svojimi štyridsiatymi narodeninami zrazu pracovala pre literárnu agentúru so sídlom v Bostone.
Túto prácu jej našiel manžel prostredníctvom jedného zo svojich klientov – alebo možno prostredníctvom niektorej svojej milenky.
„Ach, nie je to nič svetoborné,“ ponáhľala sa teraz Ella s vysvetlením.
„Pracujem len na čiastočný úväzok ako lektorka v jednej literárnej agentúre.“
David sa však očividne rozhodol, že jej nedovolí zľahčovať dôležitosť jej nového zamestnania. „No tak, povedz im, že je to veľmi známa agentúra,“ naliehal, aby ju postrčil, ale keď sa k tomu nemala, energicky súhlasil sám so sebou. „Je to prestížne miesto, Esther. Keby si videla ostatných zamestnancov! Čerství absolventi z najlepších škôl. Ella je jediná, čo sa vracia do práce po rokoch práce doma. No tak, nebuď taká skromná.“
Ella uvažovala, či sa jej manžel v hĺbke duše necíti vinný, že stál v ceste jej kariére, alebo preto, lebo ju podvádzal – toto bolo jediné vysvetlenie, ktoré jej prišlo na um, keď teraz počúvala jeho nadšené reči.