Choď na obsah Choď na menu
 


Triumf lásky

Judith McNaught

 

Triumf lásky

Obrázok


V originále: Double Standards (1984)

Vydal: Remedium, 2000 – Dvojí láska (Baronet, 1998, 2008) 
Obrázok Anotácia:
V tomto románu autorka dokazuje, že umí mistrovsky vyprávět romantické příběhy nejen z historie. Mladá dívka Lauren je okolnostmi přinucena přijmout zaměstnání v podniku svého vzdáleného příbuzného, bohatého průmyslníka Whitwortha. Ten ji chce zneužít pro průmyslovou špionáž v konkurenčním podniku Sinco a žádá po ní, za patřičnou odměnu, aby se v něm nechala zaměstnat jako sekretářka. Lauren má k takovým praktikám odpor, a proto přijímací pohovor pokazí. Seznámí se však při něm s mladým zaměstnancem Sinca Nickem, zamiluje se do něj, a aby mu byla nablízku, místo sekretářky nakonec získá. Lauren a Nick se sblíží, avšak když Lauren odhalí, že Nick je vlastně majitelem podniku, domnívá se, že s ní jen flirtoval a nechce se s ním dále stýkat. Nicméně Nick ji také miluje a nechce ji propustit. Netrvá dlouho a bezpečnostní služba Sinca zjistí Laureninu pravou totožnost. Ta své jednání nedokáže vysvětlit a zdá se, že jejímu vztahu s Nickem je konec… 

Obrázok


Toto bola moja prvá McNaughtovej kniha zo súčasnosti. Bola som prekvapená, že aj keď opakuje motívy, ktoré sú typické pre jej historické romance, kniha je nielen čitateľná, ale aj príjemná.

Román sa odohráva „v súčasnosti“, teda v polovici osemdesiatych rokov 20. storočia. Namiesto počítačov majú sekretárky písacie stroje, o mobiloch sa nikomu ani len nesníva, a možno v tom spočíva čaro a uveriteľnosť príbehu. K anotácii ani niet čo dodávať, iba ak to, že tou „dvojí láskou“ (teda „double standards – dvojitým štandardom“) sa myslí nielen láska k mužovi, ale aj láska k priateľom. V tomto prípade ide o Nickových dlhoročných kamarátov, zamestnancov jednej talianskej reštaurácie, ktorí prijmú Lauren do svojej „rodiny“ a pomôžu jej v ťažkej situácii.

Lauren Dannerová, potomok talianskych prisťahovalcov, má hudobné vzdelanie a jej veľkou láskou je klavír. Jej rodina sa však ocitá vo finančných problémoch a Lauren odchádza do Detroitu, aby tam získala zamestnanie, dosť odlišné od toho, čo vyštudovala. Nick Sinclair je majiteľ úspešnej firmy, ktorý je nielen skvelým podnikateľom, ale aj úžasne vyzerá. Lauren sa doň zaľúbi, no myslí si o ňom, že ju len využil na jednu noc, a ako jeho sekretárka je podrobovaná tomu, čomu sa dnes hovorí sexuálne obťažovanie. Niekoho by to možno iritovalo, ale ja som sa práve pri takýchto scénach pristihla, že sa usmievam. Malo to šťavu a bola som zvedavá, kto z tohto boja vyjde víťazne. Samozrejme, všetko skončí dobre, a táto moderná rozprávka vám určite večer nepokazí, naopak ho vylepší. Určite si ju prečítam ešte raz. 

Spracovala Kristína


 

Náhľad fotografií zo zložky Judith McNaught