Choď na obsah Choď na menu
 


Tamara Heribanová

tami3.jpgTamara Heribanová (* 6. máj 1985, Bratislava, Česko-Slovensko) je slovenská spisovateľka, novinárka a moderátorka.

Narodila sa moderátorke Alene Heribanovej a spisovateľovi Jozefovi Heribanovi. Má o päť rokov mladšiu sestru Barbaru.

V deviatich rokoch začala navštevovať základnú UNESCO školu v rakúskom Kittsee, v štrnástich rokoch sa odsťahovala do Viedne, kde navštevovala gymnázium BORG3, zamerané na cudzie jazyky a výtvarné umenie. V roku 2002 vystavovala vo Viedni fotografie v expozícii s názvom „MY V CASE“. Spoluorganizovala vernisáž mladých umelcov, obrazy na tému „DA DA DADAISMUS ŽIJE“. Fotografiu a maľbu kombinovala už v tom čase s textom a písanými apelmi, ktoré neskôr pretavila do fejtónov, recenzií a poviedok. Ako sedemnásťročná vyhrala celoštátnu súťaž, Poviedku 2002, ktorej cenu prevzala od Heinza Fischera. V 2003 jej poviedka na tému druhej svetovej vojny vyšla v knihe Jugendliche schreiben gegen das Vergessen.

Po maturite pracovala ako animátorka, v máji 2004 moderovala veľký televízny program v priamom prenose pre ORF s Miguelom Herz- Kestrankom, TRIDENTITY pri príležitosti vstupu Slovenska a Česka do EU. Už počas štúdia žurnalistiky a literatúry na viedenskej univezite, začala publikovať v rakúskom časopise WIENERIN a v slovenskom týždenníku Slovenka. V holandskom Utrechte ukončila diplomom z literárnej vedy a germanistiky, v Bratislave promovala z marketingovej komunikácie. Siedmy rok je redaktorkou mesačníka EMMA, na STV moderovala v tandeme s Gregorom Marešom Ranný magazín. Okrem písania rozhovorov a reportáži, bloguje. V októbri 2010 jej vyšiel prvý román Predavačky bublín. Je moderátorkou life stylovej relácie Zmenáreň- štúdia krásy, šarmu a zdravia, ktorá je vysielaná každý týždeň na STV1.

Počas strednej školy navštevovala školy v talianskom Forli a anglickom Brightone.Po maturite na viedenskom gymnáziu BORG3, začala štúdium žurnalistiky a literatúry. Už počas štyroch rokov na viedenskej Univerzite sa odzrkadľovala jej bipolarita. Tri semestre študovala romanistiku a judaistiku, ktoré prerušila. V holandskom Utrechte ukončila štúdium literárnej vedy a germanistiky prácou zameranou na symbiózu morálky v knihách a samotnom živote spisovateľa Ericha Kästnera. V Bratislave o tri roky neskôr promovala z marketingovej komunikácie. Jej diplomová práca s názvom Testimoniálny marketing bola priekopnícka a na území Slovenka ojedinelá, vyhodnotená ako prvá tohoto druhu. Publikovaná bola univerzitou Komenského v roku 2010 v zborníku Reklama 10.

Publicistika
Počas celého štúdia na vysokej škole bola redakčne činná. Na začiatku písala pre rakúsky mesačník WIENERIN a týždenník Slovenka. Od roku 2005 pracuje ako redaktorka v obľúbenom mesačníku EMMA, kde má na starosti publicistickú časť. Jej rozhovory a články sú publikované aj v luxusnom štrvťročníku Diners Club magazine, v českej verzii magazínu ELLE a v literárnom dvojmesačníku pre mladú literatúru a umenie Dotyky, kde je od roku 2013 členkou redakčnej rady.

heribanova-knihy.jpg

Literárna činnosť
Tamara Heribanová píše fejtóny, poviedky, glosy, ktoré jej vychádzajú doma i v zahraničí. V jej próze badať témy nenaplnenej lásky, túžby, mapuje životy opustených outsideriek. Jej texty odzrkadľujú opustenosť, nepokoj, ničotu, nedorozumenia v medziľudských vzťahoch, morálne deficity dnešnej doby. Autorka využíva iróniu, humor a dvojzmyslenosť.

V debutovom románe Predavačky bublín (2010) predstavuje svet médii, falošných skorumpovancov, šoubiznisového výkvetu, ale i novodobej alfa generácie. V knihe Bola to len láska (2013) predstavuje strach z intenzity citov a venuje sa otázke vnútornej slobody.

V knihe pre deti Misia Eva, prísne tajné (2012) predstavuje misiu plnú lásky, detský krehký svet, kde sila spočíva v správnych hodnotách a veľkosti srdca. K printovej verzií detskej knihy bola spustená aj unikátna elektronická interaktívna aplikácia, špecializovaná pre tablety. Kniha Misia Eva, prísne tajné získala v roku 2013 3. miesto v čitateľskej ankete Knižnej revue a získala prestížne ocenenie Najkrajšia kniha Slovenska za rok 2012 v kategórii literatúra pre deti a mládež.

V roku 2012 Tamara Heribanová sa spolupodielala na knihách Príbehy v znamení túžby (Kniha vyšla aj v Česku, Mladá fronta, 2012) a na knihe v rámci projektu AVON proti domácemu násiliu V dobrom aj v zlom a ešte v horšom (Kniha vyšla takisto v Česku, Magenta, 2012). Tamara Heribanová je členkou Slovenského PEN Centra a ambasádorkou projektu Knihobežník.

V roku 2014 jej vyšli hneď dve knihy - Malá doba ľadová a pokračovanie dobrodružstiev malej Evičky s názvom Misia Eva v Thajsku.

Televízna kariéra 
V televízii JOJ sa podieľala na Soňa Müller talkshow, pracovala ako kontaktérka. Začínala v regionálnej televízii TV BA, kde moderovala Metropolitný magazín. V TV Markíza počas Telerána prinášala novinky z knižného sveta, recenzie a zaujímavosti o spisovateľoch. V STV moderovala Ranný magazín po boku Gregora Mareša, od septembra 2010 je moderátorkou lifestylovej relácie ZMENÁREŇ. V roku 2009 sa objavila sa vo filme Juraja Krásnohorského X=X+1,vo viacerých reklamách a hudobných klipoch. Na javisku konferovala po boku Miguela Herz-Kestraneka, Reinharda Jesioneka a v roku 2011 hollywoodskej hviezdy Brada Penningtona.

Zdroj: Wikipedia

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.